Трійця-2023: коли та як відзначатимуть

Цьогоріч Трійцю святкуватимуть 4 червня
Ексклюзив
Трійця-2023: коли та як відзначатимуть
3 Червня 2023, 09:50
читать на русском

Трійця - одне з найважливіших церковних свят для християн, яке належить до числа двунадесятих. Альтернативні назви - день пришестя Святого Духа або П'ятдесятниця. З назви зрозуміло, що в цю дату віряни згадують подію, яка показала триєдність Бога - Отця, Сина і Святого Духа.

Це християнське свято назвали "П'ятдесятницею" не просто так - воно відзначається на 50-й день після Світлого Великодня. Дата щорічно змінюється, в залежності від дня Воскресіння Господнього.

Згідно з переказами, торжество встановили святі апостоли, які були учнями Христовими. На 50-й день після того, як Господь наш воскрес, на Землю зійшов Святий Дух і з'явився в Сіонській світлиці, де всі ці дні молилися апостоли. Пізніше світлиця стала християнським храмом.

Євангеліє говорить, що після пришестя Святого Духа в учнів Христових відкрилися дивовижні здатності - вони отримали дар зцілення і прозорливості. Стали говорити декількома мовами для того, щоб нести Слово Боже по всьому світу. З того моменту апостоли мандрували світом, розповідаючи людям про смерть Ісуса і його страждання за гріхи людства.

Офіційно свято Святої Трійці встановили у 381 році, коли в Константинополі скликали II Вселенський собор, на якому було сформульовано вчення про Трійцю. Слов'яни стали відзначати Трійцю набагато пізніше - тільки через 300 років після хрещення Русі, тобто в кінці XIII - початку XIV століть.

Як святкують Трійцю

Храми і церкви на Трійцю проводять богослужіння, влаштовують вечірню літургію і Велику вечірню. З давніх-давен існує традиція - прикрашати храми та ікони зеленню, гілками дерев, особливо - берези. Вважається, що береза - символ Святого Духа і триєдності Бога. Віряни освячують рослини в церкві, а потім приносять додому і ставлять біля вікон, залучаючи в будинок благополуччя.

У храмах проводять урочисті богослужіння. Священники вдягають ризи зеленого кольору. А парафіяни приносять для освячення полин, пижму, чебрець, мелісу, м'яту, аїр та волошки і протягом року зберігають їх удома.

Після служби в храмі православні збирають у себе вдома друзів і родичів, накривають пишні столи. П'ятдесятниця не вважається пісним днем, тому сміливо можна готувати улюблені страви і радувати гостей частуваннями. До речі, традиційні ласощі на Трійцю - великий коровай.

Крім того, на столі обов'язково стелили свіжу скатертину. Вона була символом достатку та добробуту. Також на столі ставили коровай, запечену курку, страви та напої з ягід.

У селах гуляння влаштовували до самого вечора - співали пісні, водили хороводи і сваталися. Сватання на день Святої Трійці - хороша прикмета і гарантія довгого щасливого життя для молодих.

Трійця 2022 - прикмети

  •  Якщо в цей день погода буде непогожою, то і осінь буде такою.
  • Дощ - до грибного року та гарного врожаю.
  • Тепла погода – до врожаю огірків.
  • Холодна - до дощового та холодного літа.
  • Прилетіли стрижі – до тепла.

Що не можна робити на Трійцю

Цього дня не можна грати весілля, а от для сватання - це найкращий час. Вважається, що якщо у цей день прийдуть свати, то шлюб буде міцним та щасливим.

Також заборонено працювати у полі та городі. Відповідно до повір'їв, у цей день прокидається всяка погань, у тому числі й русалки.

Не варто ходити до лісу, там активізуються мавки. Також не можна рубати дерева.

Будь-яка робота по дому та сварки на Трійцю вважаються гріхом та провісником лиха.

1