Шевченко Кирило

Шевченко Кирило

Український фінансист, ексголова Національного банку України

Шевченко Кирило – банкір, мільйонер, багаторічний керівник Укргазбанку. ексголова НБУ.

Місце народження

Народився 25 жовтня 1972 року в місті Тула, РРФСР. Згодом родина переїхала на Луганщину, в місто Стаханов (нині – Кадіївка).

Освіта

1994 рік – закінчив Харківський державний економічний університет. Отримав спеціальність "Бухгалтерський облік та аналіз господарської діяльності".

Пізніше закінчив Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова за спеціальністю "Екологія".

Родина

Кирило виріс у звичайній родині – батько працював шахтарем, мати журналісткою.

Дружина – Шевченко Юлія Миколаївна, працює в страховій компанії. Одружились в 1997 році. Виховують доньку, 2004 року народження.

Кар’єра фінансиста

 • 1987 – 1989 роки – працював ремонтником на шахті ім. Ілліча в місті Стаханов.
 • 1989 – 1994 роки – навчався в університеті. Після здобуття освіти почав діяльність у банківській сфері, чим і займався все подальше життя з невеликими перервами.
 • Серпень 1994 року — березень 1995 року – в "Українському Кредитному Банку", обіймав посади економіста сектора вкладних операцій, кредитного відділу, а також виконував обов’язки начальника сектора кредитного відділу по залученню кредитних ресурсів.
 • Березень-вересень 1995 року — Кирило Шевченко працював економістом відділу експертів, провідним економістом сектора кредитних ресурсів кредитного відділу Акціонерного поштово-пенсійного банку "Аваль".
 • Жовтень 1995 року — грудень 2006 року — начальник відділу нормативів, заступник начальника управління активно-пасивних операцій, заступник голови Правління, перший заступник голови Правління Банку "Фінанси та Кредит".
 • Грудень 2006 року — травень 2009 року — голова Правління Державної іпотечної установи. По його ініціативі, ДІУ першою в історії фондового ринку України випустила гарантовані державою облігації. Новація виявилась настільки успішною, що до кінця 2007 року номінальна вартість облігацій досягла мільярда гривень.
 • Травень — вересень 2009 року – Кирило Шевченко кілька місяців обіймав посаду радника прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.
 • Вересень 2009 року — квітень 2010 року – працював першим заступником голови Правління АБ "Укргазбанк".
 • 2010 – 2012 роки – Шевченко з партнерами придбали маленький, нікому не відомий банк "Терра", який перетворили в успішну, сучасну банківську установу. Через два роки банк "Терра" був проданий зі значним прибутком, адже на той час він входив в 45 кращих банків країни, а рейтинг по шкалі  IBI-Rating зріс до BBB+.
 • Квітень — грудень 2011 року — призначений головою Правління ПрАТ "Українська Стратегічна Група".
 • Лютий - квітень 2012 року - очолював Правління ПрАТ "СКПД".
 • Травень 2012 року - серпень 2014 року – працював радником Секретаріату голови ПАТ "Державний Ощадний банк України".
 • Жовтень - грудень 2014 року – Шевченко був призначений першим заступником голови Правління АБ "Укргазбанк".

Кирило Шевченко (фото: https://www.facebook.com/KyryloShevchenkoCEO)

Грудень 2014 року – травень 2015 року - обіймав посаду виконувача обов’язки голови Правління АБ "Укргазбанк".

Травень 2015 року – липень 2020 року - Кирило Шевченко працював головою Правління АБ "Укргазбанк". На цю він отримав завдяки перемозі на відкритому конкурсі.

24 березня 2018 року, на двадцять другій урочистій церемонії нагородження переможців загальнонаціональної програми "Людина року-2017" Кирилу Шевченку було надано почесне звання "Фінансист року".

У 2019 році АБ "Укргазбанк" став першим українським банком, який визнали "Кращим банком зі сталого фінансування у Центральній і Східній Європі" за рейтингом Award for Exellence.

Кирило Шевченко з 1998 року є професійним учасником фондового ринку (отримав професійний сертифікат). Член Незалежної Асоціації Банків України.

15 липня 2020 року - президент Володимир Зеленський подав на розгляд Верховної Ради кандидатуру Кирила Шевченка як главу НБУ.

16 липня 2020 року - Верховна Рада України призначила Кирила Шевченка очільником Нацбанку.

4 жовтня 2022 Шевченко подав заяву про відставку з посади голови НБУ нібито за станом здоров`я. 6 жовтня, відставку Шевченка підтримав профільний комітет Верховної Ради. Цього ж дня НАБУ та САП викрили організовану групу на чолі з колишнім головою правління ПАТ АБ “Укргазбанк”, а нині – головою НБУ Кирилом Шевченком, яка упродовж 2014-2019 років незаконно вивела з фінансової установи 206 млн грн. П’яти учасникам цієї групи повідомили про підозру.

Встановлено, що керівництво банку, володіючи інформацією про укладені з великими клієнтами договори банківського обслуговування, використали її для розкрадання грошових коштів.
З цією метою службові особи банку забезпечили укладення фіктивних договорів із фізичними та юридичними особами, які нібито бувши "агентами" банку залучили до нього великих клієнтів. За такі "агентські послуги" банк щомісячно незаконно виплачував "винагороду" цим особам. Слідством встановлено, що впродовж 2014 - 2019 років за цією схемою 52 фіктивним агентам безпідставно перераховано грошові кошти державного банку в сумі понад 206 млн гривень.
Цього ж дня, 6 жовтня 2022 року Шевченка звільнили з посади голови НБУ.

Кирило Шевченко та Володимир Зеленський (фото: https://www.facebook.com/KyryloShevchenkoCEO)

На чолі НБУ, критика і скандали

Після звільнення Якова Смолія з посади голови НБУ фахівці були стурбовані щодо кандидатури його наступника. Цілком реальною вбачалась перспектива найближчого часу щодо запуску друкарського станка і шаленої інфляції. Кандидатура Кирила Шевченка трохи заспокоїла фінансові кола країни. Сергій Лещенко писав, що "Шевченко - зрозумілий банкір для міжнародних фінансових кіл". А колишній міністр економічного розвитку Тимофій Милованов взагалі назвав Шевченка "найкращим вибором з можливих".

Вже в перші місяці роботи нового керівника НБУ стало зрозумілим, що курс на збереження макростабільності не змінився, так само як співпраця з міжнародними інституціями та збереження курсу реформ. Постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман висловив надію, що новий керівник збереже незалежність регулятора від впливу політиків та інших факторів.

Фінансовий аналітик Михайло Демків пов’язував призначення Шевченка з планами президента прискорити темпи кредитування. І аналітик заявляв, що Шевченку це вдасться зробити. А фінансист Сергій Фурса був переконаний, що Шевченко не буде так часто говорити президенту "ні", як його попередник.

Вже через місяць роботи нового керівника Нацбанку, фінансовий ринок країни був стурбований зменшенням міжнародних резервів на 2,6 млрд доларів. Проте в НБУ пояснили, що був пік виплат по зовнішніх зобов’язаннях і немає нічого страшного.

Кирило Шевченко на щорічних зборах компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації (фото: https://www.facebook.com/KyryloShevchenkoCEO)

В Україні розраховували в кінці 2020 року отримати черговий транш, голова НБУ в листопаді літав у США для розв'язання цього питання, проте місія виявилась нездійсненою. З того часу Шевченко дуже обережно коментує перспективи отримання коштів від МВФ. Так, в інтерв’ю 7 квітні він заявив, що у 2021 році можна розраховувати на два транші, але для цього слід прийняти ряд законів.

 Проте аналітики вказують, що виконання умов МВФ залежить не від НБУ, а від політичної верхівки, а щоб співпраця була продовжена, має бути забезпечена незалежність НБУ і антикорупційних установ (базова вимога МВФ). Водночас більшість Зеленського в Раді робить все для звільнення Артема Ситника з посади директора НАБУ.

За весь період роботи  Шевченка в НБУ найбільш сенсаційною стала його заява у квітні 2021 року про намір НБУ найближчим часом продати "ПриватБанк". Наміри добрі, але що вийде – побачимо.

Щодо скандалів та критики, то все почалось після 2015 року, коли Шевченко очолив "Укргазбанк". Спочатку його звинуватили у співпраці з Сергієм Арбузовим, іншими впливовими "регіоналами", проте доказів не було.

Згодом з’явились матеріали фейсбук-спільноти, в яких його назвали співучасником Ігоря Кононенка в крадіжці державних коштів. Мовляв, банкір займався перепродажем великих кредитів, а зароблені на цьому величезні суми виводились через офшорну компанію соратника Петра Порошенка.

В липні 2020 року Олександр Дубінський критикував призначення Шевченка в НБУ і писав про шахрайські схеми "Укргазбанку" з "Київським метрополітеном" на суму понад 211 млн грн. Нардеп також інформував, що СБУ виявило крадіжку 86 млн грн з бюджету внаслідок фальсифікації документів "Укргазбанком", "Альфа-Банком" і банком "Альянс". Як доказ Дубінський вказав реквізити кримінальних проваджень по цих злочинах.

Декларація Шевченка вказує, що його родина досить заможна – мільйони у валюті в закордонних банках, десятки мільйонів на рахунках в Україні, елітні авто, елітна квартира. Але трохи дивує оформлена на дружину земельна ділянка в анексованому Криму, поблизу Феодосії.

І ще більше дивує борг родини Шевченка перед ОСББ за комунальні послуги, який сягнув 1,2 млн грн і стягується через суд. 

Дата публікації: 06.10.2022
Дата останньої зміни: 06.10.2022