Микола Удянський: інвесторів не можна лякати політичними війнами та Майданами

Микола Удянський: інвесторів не можна лякати політичними війнами та Майданами

9 Листопада, 18:05
Микола Удянський (фото: facebook)
читать на русском
ІТ-бізнесмен про перспективи розвитку української економіки

Про те які напрямки української економіки краще розвивати, як отримати максимум іноземних інвестицій та скандали навколо свого імені у інтерв’ю розповів Микола Удянський - український ІТ-підприємець, громадський діяч, засновник криптобіржи Coinsbit, біткоін-форку Bitcoin Ultimatum.

Скажіть, Миколо (досьє на Миколу Удянського), як ви потрапили у сферу IT, ви ж не програміст, раніше ви керували досить різноманітними проєктами, та і за освітою ви юрист?

Люди з якими я спілкувався досить глибоко почали захоплюватися криптовалютами і власне розробкою у сфері блокчейну. Спочатку я цікавився поверхнево, але згодом з 2014 року я вже почав серйозно вникати у програмування і вже в 2015 році ми почали продавати свої ІТ-продукти. Зазвичай я виконую роль творця, дизайнера продукту, а реалізовували все мої технічні партнери.

Що ж до світу криптовалют, то для мене стало досить знаковим почути думку Білла Гейтса: коли він сказав, що в цьому напрямку треба рухатись обов’язково, а людина він мудра і непідкупна, я теж вирішив долучитись.

Ви ж працюєте навіть над апгрейдом саме біткоіна?

Так, ми працюємо над BTC Ultimatum. Я заснував Profit Foundation LTD в Сингапурі - це неприбуткова організація, яка за допомогою всієї світової спільноти працює над тим, щоб саме біткоїн отримав усі переваги різних криптовалют. Ще в грудні ми переписали код біткоїна і залишились останні допрацювання.

Ринок криптовалюти загалом дуже неоднозначний, а більшість людей і зовсім вважають його мильною булькою. Тож виходить так, що найбагатші люди у цьому бізнесі ті - хто обслуговують його технічно, а у вас саме така IT компанія, ви вважаєте, що у цьому ваш козир?

Я завжди дотримувався думки, що обслуговувати слід щось нове, якісь хайпові інтеграції і ніколи не лишишся без роботи. Багатьом гравцям на криптовалютній біржі вдається заробляти такі ж непогані гроші, як і на класичних торгах акціями. Так само і втрачають. Коли хтось заробляє, хтось обов’язково втрачає.

Микола Удянський

Микола Удянський (фото: facebook)

Щоб заробляти у цій сфері потрібно жити цим ринком, тому я би не рекомендував новачкам інвестувати без розбору в криптовалюту, а тим більше у токени. Єдине, про що я можу сказати упевнено -  інвестиція у біткоїни завжди дасть свої плюси. Наскільки б ціна не знижувалась, вона завжди відновиться і дасть свій плюс. Це просто питання часу і збереження спокою.

Багато років поспіль ви прожили в Азії, але таки повернулись в Україну. Як на цьому фоні виглядає розвиток вашого рідного міста Харкова, чи подобається вам шлях розвитку міста?

Я обожнюю своє місто, я фанат свого міста і я дуже хочу, щоб мої азіатські зв'язки дали свій плід і я максимально б зміг інвестувати з азійського ринку безпосередньо в Харків, бо місто зараз дуже привабливе для ІТ-сфери.

У Харкові розвинена величезна інфраструктура, яка зможе втримати майбутнє покоління айтівців. Тут є все для нормального життя і я сподіваюся, що найближчими роками буде обмаль людей, які покинуть країну заради роботи в ІТ на новій локації.

Як говорив товариш Ярославський (український бізнесмен і президент ФК “Металіст” - Ред.), ідеальне місце, щоб виростити свою Силіконову долину - це Харків.

Ви особисто якось берете участь у розвитку міста, інвестуєте в проєкти, у благоустрій?

Так, я подекуди беру участь в розвитку міста, допомагаю реставрувати церкви, сам будую невелике містечко для мешканців з ІТ-сектору EVO Сountry Сlub. Намагаюся допомагати нашим волонтерам, передаю допомогу на окуповані території. Сподіваюся, з часом зможу долучатись більше.

А офіс вашої компанії розташований у Харкові?

На превеликий мій жаль, поки що наші офіси працюють в Маямі, на Пхукеті, та в Гонконгу. В Україні я не готовий відкривати офіс через те, що наша влада ще занадто корумпована і є забагато охочих отримати "ласий шматочок" від нашого успіху. Я мрію про те, що колись закрию усі офіси та відкрию один великий в Україні.

А як ви працюєте в умовах локдауна? Що змінилося з поширення епідемії коронавірусу?

Співробітники організовано працюють віддалено, дотримуються карантину. А ось я сам, на жаль, перехворів на коронавірус у , але за кордоном, тому особливих складнощів в медичному плані не виникло. Безумовно, хвороба важка і перший час було дуже непросто.

У будь якому разі прямо чи опосередковано ви пов'язані з політикою, як ви ставитесь до нинішньої влади, ви задоволені Зе-командою?

Напряму я з політикою не пов'язаний. Звісно у мене виникало бажання піти в політику, але я дійшов висновку, що моє бажання можна перенести на спокійніший час. 

Микола Удянський

Микола Удянський (фото: facebook)

До одних представників команди Зеленського я ставлюся із повагою, до інших із нерозумінням, але в загалом я би не хотів нікого судити, бо владу вони отримали у досить важкий для України час і не нам їх судити, бо ми ж не можемо знати про всі внутрішні процеси, тому і не вийде скласти об’єктивну думку. Я тільки сподіваюся на те, що з часом політична ситуація в країні стане більш ясною і позитивною.

Чи маєте ви якийсь стосунок до Геннадія Кернеса, вважаєте його і його команду хорошими керівниками у Харкові?

До Геннадія Адольфовича (досьє на Геннадія Кернеса) я не маю жодного стосунку, я з ним навіть особисто не знайомий. Знаю певну частину його команди - в принципі все адекватні хлопці. 

Очевидно, вони показали певний результат, можливо, найкращий в Україні, за що їм, звичайно, велика повага.

Як на вашу думку, чи є найближчим часом у Харкові можливість зміни політичних еліт, адже у Кернеса серйозні проблеми зі здоров'ям?

Щодо зміни еліт, то я про це не замислювався. Можу сказати хіба що таке: нам потрібні люди, які будуть опікуватися містом, а не побудова нової еліти, яка буде красти і зміцнюватися.

З ким із сучасних політиків або чиновників спілкуєтеся, підтримуєте дружні стосунки?

У моєму колі спілкування дуже мало чиновників і політиків. У міру моїх неполітичних інтересів дружу з депутатом Верховної Ради Жаном Беленюком, його колегами Марією Мезенцевою - це моя подружка дитинства - і Олександром Куницьким.

То чому ж ви досі не у політиці, адже багато успішних бізнесменів, спортсменів, тощо йдуть туди, і щоб убезпечити себе і для певного статусу?

Якщо я і піду у політику, то навряд чи це буде співпрацею із певною політсилою, що вже існує. Я не з тих людей, ким спокійно можна керувати, ставити певні завдання, особливо якщо це йтиме у розріз із моїми принципами, вірою, а тим паче проти моїх інтересів. Створення власної політичної сили - це серйозний крок, це створення свого вектора, до нього потрібно прийти.

Микола Удянський

Микола Удянський (фото: facebook)

Зараз я вважаю, що треба не заважати тим людям, які вже намагаються щось зробити і якщо у них вже не буде виходити, то можна буде запропонувати і свій вектор.

Але ж у вас є власне бачення того, в якому напрямку має розвиватись країна?

Єдине у чому я зараз переконаний - це те, що потрібно підтягувати іноземних інвесторів в Україну, а для того, щоб їх підтягувати, нам треба показати нашу стабільність, відсутність корупції, бажання взаємодіяти і творити. Не розкрадати, а щось створювати. Наразі це єдиний дієвий спосіб відновлення економіки.

Бог дав нам такі золоті голови, що працюють у ІТ-секторі та таку золоту землю і ми просто зобов’язані максимально розвивати ці два напрями, бо у нас також є і люди, які вміють та хочуть працювати. І в цьому нам конче потрібні іноземні інвестори, які правильно інвестуватимуть у нашу землю та ІТ-спеціалістів.

При цьому вкрай важливо розуміти, що не можна лякати інвесторів своїми політичними війнами, своїми постійними майданами. Жоден розсудливий інвестор не інвестуватиме у таку країну. Нам потрібні спокій та доброзичливість.

Давайте все ж таки повернемося до питань про вашу основну сферу діяльності: про вас останнім часом багато говорять: хтось схвально відгукується, пропонує інвестувати, а хтось навіть звинувачує у шахрайстві - що скажете, це заздрість чи є неоднозначні моменти?

Конкуренти створюють несприятливі умови навіть після того, як я вийшов з минулого проєкту, що безперечно відбивається на моїй репутації. Але насамперед це свідчить про те, що ми рухаємося в дуже правильному напрямку.

Якщо уважно придивитися до того, яким саме чином намагаються очорнити проєкт стає зрозумілим, що роблять це доволі дешево та неякісно, а саме таким чином зараз просувають конкурентні продукти на ринку.

Микола Удянський

Микола Удянський (фото: facebook)

Ні для кого не таємниця, що безліч криптовалютних бірж створені або шахраями, або професіоналами, але більшість людей на ринку - це випадкові люди і вони не мають жодного стосунку до побудови великих і серйозних продуктів.

А як щодо біржі Coinsbit ви ж її творець, але останній рік проєкт звинувачують у шахрайстві. Також є інформація що ви продали частку і вийшли з проєкту, чи є якийсь зв'язок між вашим відходом і звинуваченнями?

Я стояв біля витоків створення Coinsbit, я зробив максимальний маркетинг та прив'язав 2,5 мільйона людей, чим і заробив собі добре ім'я у світі криптовалют. Я - єдиний українець, якого запрошують на головний світовий інвестиційний форум Family Office.

Але тут не обійшлося від труднощів, бо ми створили багато проблем нашим конкурентам - біржам СНД, а також центральній біржі Binance. Вони із задоволенням переймають собі наш функціонал, звідси і негативна реакція. До мого відходу і по сьогоднішній день немає жодної людини, якій би заморозили гроші, або щось сталося. Ми дуже вимогливі були до UAC (User Account Control - ред.). 

Тому про яке шахрайство тут може вестися мова, ніхто так і не сказав. Ми випустили монету Coinsbit і просто її подарували. Те що вона втратила ціну - це нормально. Це був подарунковий coin, який на початковому етапі мав непогану ціну, але холдерів виявилося менше, ніж тих, хто хотів продати, відповідно ринок сформував ціну цього coinа. Тут немає шахрайства - тут ринок, який сам сформував цю ціну. Жодного coinа біржа не продала, вона роздала їх безкоштовно.

Поміж іншим, наскільки нам відомо, у вас є інноваційний футбольний проєкт, у чому полягає його суть?

Це дуже цікавий проєкт, що полягає у створенні першого в світі футбольного клубу, котрий фанати зможуть не тільки профінансувати, але і напряму приймати всі рішення, що стосуватимуться управління та розвитку клубу за допомогою технології Blockchain.

Проєкт FC12.club планує залучити понад 500 млн євро через механізм equity і token crowdsale, щоб купити реальний існуючий футбольний клуб з передової ліги (напр. Прем'єр-Ліга, Бундесліга, серія А).

Нас уже запросили на наступний світовий інвестиційний форум Family Office, що пройде у Саудівській Аравії, і ми плануємо презентувати цей проєкт там.

Микола Удянський

Микола Удянський (фото: facebook)