Бензин майже не дорожчатиме: НБУ знизив прогноз цін на пальне у 2025 році
Національний банк України переглянув свій прогноз щодо цін на пальне у 2025 році — тепер очікується зростання лише на 1,2%, а не на 13,5%, як передбачалося у січні. Це стало можливим завдяки здешевленню нафти, оптимізації логістики та стабілізації внутрішнього ринку пального.
Про це йдеться в "Інфляційному звіті" Національного банку України (квітень 2025 року).
Національний банк України оприлюднив оновлений прогноз щодо вартості пального в країні у 2025 році. В новому макроекономічному огляді регулятор суттєво зменшив очікування щодо зростання цін на бензин та дизель — з 13,5% до 1,2%. Основна причина — зниження світових цін на нафту, що зумовлює послаблення тиску на український ринок.
"У середньостроковій перспективі зниження світових цін на нафту частково компенсуватиме подальше збільшення акцизного навантаження. Це забезпечуватиме помірні темпи зростання цін на пальне (менше 5%) на прогнозному горизонті", — йдеться в аналітичному звіті НБУ.
На початку 2024 року зростання вартості пального в Україні пришвидшилося. У березні інфляція в сегменті пального досягла 9,9% у річному вимірі, тоді як у грудні 2024 року вона становила 4,8% р/р. Цьому сприяло чергове підвищення акцизів, а також волатильність цін на нафту на світових ринках.
Крім того, на ситуацію вплинуло ослаблення курсу гривні до євро у березні, що створило додатковий тиск на ціни імпортного пального.
Попри зростання податкового навантаження, ціни на пальне зросли менше, ніж очікувалося. Причин кілька:
- достатність запасів на внутрішньому ринку;
- оптимізація логістичних маршрутів для імпортного постачання;
- корекція світових цін на нафту вниз;
- зниження гуртових цін, яке наприкінці березня потягнуло за собою зменшення роздрібних.
У НБУ вважають, що завдяки цим факторам протягом наступного року ціни на пальне залишатимуться відносно стабільними — до 5% зростання максимум, навіть попри заплановане зростання акцизів.
Втім, повністю виключати можливість подорожчання пального не варто. Зокрема, вплинути на ціну може нова норма, яка набере чинності з 1 травня 2025 року. Відповідно до законодавства, всі виробники бензину будуть зобов’язані додавати біоетанол — спеціальний спиртовий компонент.
За прогнозами фахівців, націнка за додавання біоетанолу стане окремим фактором зростання роздрібної ціни. Виробники, ймовірно, перекладуть витрати на кінцевого споживача.
Нагадаємо, у березні 2025 року вартість обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників авто (ОСЦПВ) в Україні значно зросла. Середня ціна поліса становить 4632,5 грн, що більш ніж удвічі перевищує показник грудня минулого року. Про це свідчать дані Державної служби статистики.
Читайте також