Катування в донецькій «Ізоляції»: правозахисники оприлюднили нові докази можливих злочинів проти людяності

Головне
Організація Truth Hounds задокументувала десятки свідчень колишніх бранців колишнього артцентру «Ізоляція» в окупованому Донецьку. Правозахисники заявляють про систематичні катування, сексуальне насильство, незаконні ув’язнення та вбивства.
Головне
9 Червня, 09:49

Українська правозахисна організація Truth Hounds оприлюднила новий звіт про діяльність колишнього артцентру «Ізоляція» в окупованому Донецьку, який після захоплення бойовиками у 2014 році перетворили на місце незаконного утримання людей. Зібрані свідчення вказують на систематичне застосування катувань, сексуального насильства та інших тяжких порушень прав людини, які можуть мати ознаки злочинів проти людяності.

Про це йдеться у звіті «Ізоляція: від культури до катувань», який організація підготувала до роковин захоплення артцентру.

У документі узагальнено свідчення 30 осіб, які в різні роки перебували в незаконному ув’язненні на території колишнього артцентру.

За даними дослідників, колишні бранці повідомляли про численні випадки жорстокого поводження, катувань електричним струмом, побиттів, сексуального насильства та психологічного тиску. Правозахисники наголошують, що ці дії не мали поодинокого характеру, а були частиною систематичної практики поводження з ув’язненими.

Особливу увагу у звіті приділено фактам насильницьких зникнень та незаконного утримання цивільних осіб. Щонайменше четверо колишніх в’язнів повідомили, що були свідками смертей ув’язнених після жорстокого побиття з боку охоронців.

На думку авторів дослідження, зібрані матеріали можуть свідчити про вчинення злочинів проти людяності, оскільки насильство мало системний характер і було спрямоване проти цивільного населення.

У Truth Hounds зазначають, що протягом років існувала чітка структура управління об’єктом. Спочатку контроль над «Ізоляцією» здійснювали збройні формування так званої «ДНР», пізніше — підконтрольне окупаційній адміністрації так зване «Міністерство державної безпеки ДНР», а після 2022 року, за даними правозахисників, контроль перейшов до російських спецслужб.

У звіті також йдеться про те, що комплекс може продовжувати функціонувати і сьогодні. На це, за словами дослідників, вказують супутникові знімки, зроблені у 2025 році, а також свідчення людей, які були звільнені з полону останнім часом. Зафіксовані ознаки активного використання території, зокрема рух транспорту та робота інфраструктури.

У зв’язку з цим правозахисники закликали Міжнародний комітет Червоного Хреста та структури Організація Об'єднаних Націй домагатися негайного доступу до об’єкта для перевірки умов утримання людей та моніторингу дотримання міжнародного гуманітарного права.

Окремо у звіті згадується справа громадянина України Євгена Б., якого у квітні 2026 року затримали у Франції за підозрою у причетності до воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних на території «Ізоляції». За інформацією слідства, чоловіка підозрюють у жорстокому поводженні з ув’язненими, психологічному тиску та участі в катуваннях.

Правозахисники зазначають, що їхні матеріали стали частиною доказової бази, використаної під час французького розслідування. Наразі слідство встановило щонайменше дев’ятьох потерпілих у цій справі.

Водночас Євгену Б. лише пред’явлено обвинувачення, а остаточного судового рішення ще не ухвалено. Відповідно до принципу презумпції невинуватості, його вина має бути доведена в судовому порядку.

Читайте також