Масляна -2023: звичаї та традиції цього тижня в Україні

Масляний тиждень цьогоріч розпочинається у понеділок, 20 лютого
Масляна -2023: звичаї та традиції цього тижня в Україні
Масляна (Фото: Shutterstock)
18 Лютого 2023, 09:18
читать на русском

Масляна – народне свято проводів зими та зустрічі весни. Традиційно воно передує Великому посту, який починається за 50 днів до Великодня. Святкують Масляну тиждень, під час якого печуть млинці та влаштовують гуляння.

Святкування залежить від початку Великого посту, який своєю чергою залежить від дати Великодня. Дата свята змінюється щороку, тому й Масляна не має фіксованої дати початку. Зазвичай свято обіймає лютий – початок березня.

У 2023 році Великдень за юліанським календарем припадає на 16 квітня. Відповідно, святкування Масляної розпочнеться 20 лютого, а закінчиться – 26 лютого, за день до початку Великого посту.

Традиції святкування Масляної

У Масляний або Сирний тиждень заведено пекти млинці, влаштовувати гуляння та ходити один до одного в гості. Традиції святкування сягають корінням у часи язичництва, тоді свято було присвячене богу сонця Ярилу і було пов'язане із зустріччю весни.

Після поширення християнства, Масляна залишилася в календарі свят, але наповнилася новими смислами. Але у традиціях святкування залишилося багато язичницьких обрядів, серед яких спалення опудала зими в останній день свята.

У Масляний тиждень вже не можна вживати м'ясо, але можна інші продукти. За святковий тиждень люди намагалися наїстися олії, молока, яєць та риби, а головне – млинців. Це допомагало витримати довгий піст, який слідував за святковим тижнем.

На Масляну заведено влаштовувати масові народні гуляння, під час яких пекли круглі млинці, палили вогнища, на яких спалювали опудала. Чим більш галасні гуляння – тим швидше розбудите весну.

Після прийняття християнства церковники освятили це язичницьке свято та наповнили його новими ідеями. Зокрема, масляний тиждень став останнім етапом підготовки до Великого посту. У цей період потрібно наблизитися до прощення, примирення з ближніми.

Традиції свята

Масляний тиждень починається у понеділок і закінчується в неділю. Було заведено першого дня Масниці ходити у гості та пекти перший святковий млинець, якого варто було віддати нужденним. У вівторок селяни влаштовували оглядини. А ще молодь влаштовувала знайомства, аби пригледітися до майбутнього чоловіка чи дружини.

У середу жінки мали спекти млинців та пригостити ним чоловіків своїх доньок. Вважалося, що чим багатший її стіл, тим більше теща вподобала чоловіка своєї дочки. У четвер починався так званий "розгул" – цього дня з розмахом влаштовували народні гуляння: водили хороводи, співали, каталися з гірок, розпалювали багаття та стрибали через нього, проводили кулачні бої тощо.

У п'ятницю влаштовували "тещині вечори". Жінка, що має заміжню доньку, мала навідатися до зятя, а він пригощав її млинцями. Теща брала з собою і подруг – вона мала похвалитися перед ними, як її шанує зять.

У суботу молоді жінки запрошували до себе в гості родичів чоловіка, насамперед свекрух.

У неділю влаштовували проводи зими. З цього дня починалася підготовка до Великого посту. Було заведено просити вибачення один в одного, поминати покійних. Народні гуляння завершувалися спаленням опудала, попіл же, що від нього лишився, розвіювали над полями, аби рік був урожайним.

Народні прикмети на Масляну

 • Скільки млинців спечете — стільки сонячних днів чекатиме на вас протягом року.
 • Перший млинець має бути пропеченим та рум'яним, аби родина весь рік не хворіла. Якщо ж перший млинець не задався – чекайте проблем зі здоров'ям.
 • Млинці треба їсти руками, аби не накликати лихо на родину.
 • Перед Масляною вдарив мороз – літо буде теплим.
 • Якщо в останній день Масниці погана погода – весна буде теплою.
 • На Масляну багато бурульок на дахах – рік буде врожайним.
 • Незаміжня дівчина на Масляну зустріла п'яницю – хай чекає на нареченого.
 • Млинець, який пекла дівчина, прилип до сковороди — до заміжжя ще далеко, а якщо її млинець вийшов з дірочками – то стільки дітей в неї буде.

Що не можна робити на Масницю

 • Під час масляного тижня заборонялося вінчатися у церкві.
 • Роботи по дому можна виконувати лише в перші три дні. З четверга до неділі всю фізичну працю краще відкласти.
 • Сидіти вдома на самоті під час масляного тижня не рекомендується. Це час, коли слід від душі погуляти та повеселитися.
 • Приймати гостей треба беззастережно, а ще не відмовляти бідним та нужденним.
 • Гостей приймали за багато накритим столом – інакше рік міг не задатися.
 • Переїдати вважалося злом, також варто було уникати м'ясних страв.

Читайте також