27 мільйонів доларів на турецьких куртках: як фірма, пов’язана з родичем нардепа Касая, отримала державне замовлення без тендеру

Головне
Компанія Vector Avia, співвласником якої є племінник народного депутата Геннадія Касая, отримала багатомільйонний контракт з Міноборони на постачання військового одягу. Угоду уклали без конкурсу, а саму фірму вже пов'язують із завищеними цінами та неякісною продукцією.
Головне
8 Травня, 09:31

У червні 2021 року в Туреччині була зареєстрована компанія Vector Avia, співзасновником якої став Олександр Касай — племінник народного депутата з фракції "Слуга Народу" Геннадія Касая. Через рік ця фірма опинилася в центрі гучного скандалу: її звинуватили в завищенні цін на поставки військового одягу для української армії, а правоохоронці відкрили кримінальне провадження про привласнення 27 мільйонів доларів. Попри підозри, один із фігурантів — співвласник Касай — досі не отримав офіційного статусу підозрюваного.

Про це повідомляє детективне бюро Absolution.

У червні 2021 року в Туреччині було створено компанію Vector Avia, яку зареєстрували троє осіб — Олександр Касай (племінник нардепа Геннадія Касая), Роман Плетньов (представник української компанії "МС АВІА-ГРЕЙД") і Володимир Ненько. За офіційними даними, фірма мала спеціалізуватися на постачанні двигунів та запчастин для літальних апаратів, однак невдовзі розширила свій профіль.

Вже за два місяці Ненько покинув бізнес. У компанії залишилися двоє засновників — Плетньов (67%) і Касай (33%), обидва родом із Запоріжжя.

У 2022 році Vector Avia отримала одне велике державне замовлення від Міністерства оборони України. Сума контракту склала 27 мільйонів доларів США. Щоправда, широкому загалу ця угода стала відома лише через рік — улітку 2023 року, коли журналісти «Дзеркала тижня» опублікували розслідування. Виявилося, що Vector Avia постачала військові куртки за ціною, втричі вищою за ту, що була вказана в митних деклараціях Туреччини. Ба більше — продукція виявилася низької якості.

Як встановили правоохоронці, ще з грудня 2022 року тривало офіційне слідство. Слідчі з’ясували, що двоє посадовців Міноборони змовилися з представниками Vector Avia задля привласнення державних коштів. Гроші були переведені на рахунки турецької компанії без дотримання процедур публічних закупівель.

У березні 2023 року фігурантам справи — співробітникам Міноборони та співвласнику Vector Avia Роману Плетньову — заочно повідомили про підозру. На той момент Плетньов уже перебував за межами України, у Туреччині, куди виїхав ще в 2022 році. Олександр Касай залишив країну в травні 2023 року, але підозру йому не висунули.

У серпні 2024 року СБУ тимчасово зупинила досудове розслідування, аби не допустити завершення строків слідства. Як пояснили у відомстві, це дозволяє "не враховувати у строках давності період, необхідний для повернення фігурантів в Україну".

Паралельно із правоохоронцями, ситуацію із закупівлею військового одягу вивчав антикорупційний комітет Верховної Ради разом із тимчасовою слідчою комісією (ТСК). За словами голови комітету Анастасії Радіної, висновки комітету збіглися з матеріалами слідства: ціна на продукцію була завищена втричі, а компанія-постачальник була обрана без проведення конкурсу.

«Ми питали в Міноборони: «А як же ви знайшли цю компанію?». І вони абсолютно прямо нам сказали, що знайшли її самі, без конкурсів, просто запросивши комерційну пропозицію. Саме в них. І компанії, по якій уже були питання і кримінальні справи щодо якості продукції, дали аванс у розмірі 30 мільйонів доларів», — заявила Радіна.

Щодо ролі народного депутата Геннадія Касая, комітет її не досліджував. Радіна наголосила, що парламент не має повноважень для слідчих дій, а це компетенція правоохоронних органів. Водночас вона окремо уточнила, що комітет з питань національної безпеки та оборони, до якого входить Касай, не мав стосунку до закупівель військового одягу.

Читайте також