Кудрицький Володимир

Кудрицький Володимир

Голова правління НЕК "Укренерго"

Всі новини

Кудрицький Володимир Дмитрович, голова правління НЕК «Укренерго», фігурант низки корупційних скандалів.

Життєвий шлях

Володимир Кудрицький народився 23 травня 1986 року. Закінчив факультет міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана.

Кар’єра до початку роботи в «Укренерго»

У 2007-2011 працював на різних посадах в аудиторській та консалтинговій компаніях Grant Thornton Ukraine, що входить до складу Grant Thornton International. Був керівником проектів з розвитку та реструктуризації бізнесу для компаній НАК «Нафтогаз України», «Южмаш», Centrostal (Польща).

У 2011-2013 роки – обіймав посаду директора з внутрішнього аудиту ТНК-BP Україна (до моменту поглинання компанії НК «Роснефть»).

З 2013 по 2016 роки керував проєктами з оптимізації продажів, логістики та закупівель в АТ «Миронівський хлібопродукт». Проводив реорганізацію системи внутрішнього контролю та управління ризиками на дочірніх підприємствах групи компаній. Проводив антикризові заходи для медійного напрямку інвестиційно-консалтингової групи EastOne, включаючи реструктуризацію видавництва «Економіка», розробку стратегічних та операційних планів для медіа-активів групи (ТВ-група Starlightmedia, видавництво «Економіка», газета «Факти і коментарі»).

У 2015-2016 роках працював директором з розвитку ПАТ «Укртранснафта». Його призначення співпало з конфліктом між керівництвом компанії та олігархом Ігорем Коломойським, в результаті якого був оновлений менеджерський склад «Укртранснафти».

З 2017 року був призначений представником держави у наглядовій раді НАК «Нафтогаз України», де пропрацював до 2019 року. Був членом аудиторського комітету та комітету з відокремлення діяльності. За інформацією ЗМІ, у наглядовій раді представляв інтереси компаній, підконтрольних Ігорю Коломойському, зокрема «Укрнафти». Також працював у консультативно-наглядовій групі ініціативи CoST, яка займається забезпеченням прозорості в будівництві.

Входив до складу аудиторського комітету та комітету з відокремлення діяльності. За даними ЗМІ, у наглядовій раді відстоював інтереси підконтрольних Ігорю Коломойському компаній, зокрема «Укрнафти». Працював членом консультативно-наглядової групи ініціативи з забезпечення прозорості будівництва CoST.

Робота в НЕК «Укренерго» та корупційні скандали

У 2016 році Володимир Кудрицький був призначений на посаду керівника офісу управління проєктами "Укренерго", згодом був підвищений до заступника директора з інвестицій та першого заступника голови правління. У лютому 2020 року Кудрицького призначили в. о. голови правління "Укренерго" замість звільненого керівника Всеволода Ковальчука, з яким конфліктував Ігор Коломойський. У ЗМІ зазначалося про те, що саме Коломойський контролює "Укренерго", а НЕК діє в його інтересах. Зокрема, у пресі писали, що НЕК "Центренерго" (підрозділ "Укренерго") продало електроенергію "Юнайтед Енерджі", яка була підконтрольною Коломойському, за ціною нижче собівартості.

Робота Володимира Кудрицького в НЕК «Укренерго» була відзначена низкою корупційних скандалів. Зокрема, держаудитслужба виявила порушень в ході аудиту «Укренерго» на 68 млрд грн. В офісі "Укренерго" службовці Офісу генпрокурора провели обшуки та вилучили з архівів державного оператора тисячі сторінок тендерної документації з договорами з десятком компаній.

Ось основні виявлені порушення:

- Через невиконання «Укренерго» умов договорів з учасниками ринку та відповідних судових позовів НЕК «Укренерго» сплатив штрафів та судового збору на загальну суму 285 млн грн

- У 2022 році «Укренерго» закупило бронежилетів на понад 20 млн грн за ціною 16,5 тис. грн за штуку – вдвічі дорожче, ніж встановлена ціна у цього постачальника.

- Через дії працівників «Укренерго» компанії «Юнайтед Енерджі» вдалося уникнути сплати боргу за поставлену електроенергію, а керівники НЕК не вжили заходів для своєчасного припинення постачання електроенергії боржнику. Прокурори провели в офісі "Укренерго" обшуки та вилучили з архівів НЕК тендерну документацію з договорами з десятком компаній.  "Укренерго" намагалося оскаржити результати аудиту в суді, але програло справу.

Також НАБУ ініціювало справу проти НЕК «Укренерго» про розкрадання 1,4 млрд грн. Йдеться про період весни 2022 року, коли компанія «Юнайтед Енерджі», власником якої є партнер Ігоря Коломойського Михайло Кіперман, отримала від «Укренерго» електроенергії на суму понад 1,4 млрд грн, перепродала її на ринку та не розрахувалася з державним оператором. За даними журналіста Сергія Іванова, керівництво «Укренерго» може бути причетним до реалізації цієї схеми. Зокрема, розслідування виявило, що два топменеджера «Укренерго», відповідальних за договори з «Юнайтед-Енерджі», виїхали за кордон в межах службових відряджень і не повернулися. Дозвіл на одне з відряджень підписував особисто Кудрицький. Сам він за час дії воєнного стану 11 разів виїжджав за кордон, зокрема, по п’ять разів відвідував Польщу та Бельгію, двічі був у Швейцарії, а також подорожував до Сполучених Штатів.

НАБУ відкрило кримінальне провадження за фактом розкрадання 1,4 млрд грн, натомість керівництво «Укренерго» намагалося перекласти відповідальність на банк «Альянс», який виступив гарантом у цій угоді, подавши на нього до суду. У свою чергу, у банку наполягають на порушенні умов гарантії. Офіс генпрокурора визнав «Альянс» потерпілою стороною, а Центр судової експертизи та експертних досліджень визнав законність дій голови правління банку. ДАСУ та НКРЕКП визнали посадових осіб «Укренерго» відповідальними за виникнення та несплату заборгованості. Банк подав зустрічний позов проти «Укренерго» та виграв першу інстанцію.

Ще один корупційний скандал, в якому замішана НЕК «Укренерго» - неефективне використання коштів, виділених на захист об’єктів енергосистеми. Експерти стверджують, що на зведення укриття для захисту об’єктів критичної інфраструктури витрачено понад 50 млрд грн, з яких найбільше отримало Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України та "Укренерго". Як стверджують ЗМІ, лише у серпні-вересні 2023 року «Укренерго» підписало контракти на 2,8 млрд грн. Також у вересні того ж року уряд додатково виділив 9,7 млрд на захист стратегічних об’єктів енергосистеми. Тоді ж "Центренерго" звітувало, що фізичний захист Трипільської ТЕС забезпечено на 100%, Зміївської - на 70%. Навесні 100% генерації двох ТЕС знищено російськими ракетами.

На думку енергетичних експертів, зокрема, Віктора Куртєва, будівництво бетонного укриття для об’єктів енергосистеми виявилося неефективним, і варто було застосовувати інші механізми для захисту енергосистеми, які були ефективнішими та дешевшими. Наприклад, експерт у сфері ЖКХ Олег Попенко вважає, що чиновники мали переносити трансформаторні підстанції під землю, щоб дозволило їх захистити від ворожих атак за значно менші кошти.

В результаті неефективного захисту ТЕС, куратор Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури, колишній віцепрем’єр Олександр Кубраков був звільнений, а голова «Укренерго» Володимир Кудрицький зберіг посаду з високою зарплатнею. Як зазначено у відповіді НЕК «Укренерго» на запит ЗМІ,  в середньому зарплата одного члена правління державного оператора сягає понад 2 млн грн. У голови правління вірогідно ще вище. За грудень  2023 року члени правління отримали майже 8 млн грн, за січень 2024 року – 4,2 млн грн, за квітень 2024 року – 8,5 млн грн. Середня зарплата працівників «Укренерго» в 2023 році складала 35,4 тис. грн.

Один з останніх корупційних скандалів, пов’язаних з керівництвом НЕК «Укренерго», пов’язаний із закупівлею кондиціонерів, тендер на закупівлю яких був оголошений НЕК 3 червня 2024 року. Згідно з умовами закупівель, планується придбати чотири комплекти кондиціонерних систем для потреб апарату управління за очікуваною вартістю 629 130 грн. Оголошення тендеру обурило суспільство, адже саме керівники «Укренерго» в умовах дефіциту потужностей енергосистеми закликало населення економити електроенергію і не використовувати кондиціонери.

Сім’я

Дружина Володимира Кудрицького – Олександра Ястремська. Як свідчать дані OSINT-розслідування групи Blackboxosint, у грудні 2022 року вона придбала земельну ділянку у столиці по вулиці Генерала Павленка за $14 тис, уп’ятеро дешевше за ринкову вартість цієї ділянки. Згодом там було побудовано дім орієнтованою вартістю $300-400 тис. 13 вересня 2023 року дружина Кудрицького придбала автомобіль TOYOTA Highlander 2022 року випуску за 2,3 млн грн.

Дата публікації: 14.06.2024
Дата останньої зміни: 14.06.2024
1