В'ятрович Володимир

В'ятрович Володимир

Народний депутат від партії "Європейська Солідарність", історик

Всі новини

Володимир В'ятрович почав свою кар'єру в якості вченого-історика, але з 2019 року він відомий широким масам насамперед як народний депутат Верховної Ради IX скликання. Розкриємо основні факти біографії політика і історика в нашому досьє.

Місце народження

Володимир Михайлович В'ятрович народився 7 червня 1977 року в м. Львів.

Освіта

  • 1994-1999 - Львівський національний університет ім. І. Франка, спеціальність "Історія".
  • 2004 р - захистив кандидатську дисертацію за спеціальністю "Історія", кандидат історичних наук.

Родина

  • Дружина - Ярина Ясінович, громадський діяч, керівник проєктів "Центру дослідження визвольних рухів", приватний підприємець.
  • Син - Юрій Володимирович В'ятрович, 2016 р.н.

Коротка біографія

В'ятрович Володимир Михайлович народився 7 червня 1977 року у Львові. Після закінчення школи вступив на історичний факультет ЛНУ ім. І. Франка, який закінчив в 1999 році. Своєю спеціалізацією В'ятрович вибрав визвольний рух на Західній Україні в першій половині ХХ століття. Він ретельно вивчав діяльність УПА і в 2004 році захистив дисертацію по своїй профільній темі, отримавши звання кандидата історичних наук.

Надалі В'ятрович продовжив роботу в науковому секторі: з 2002 року по 2008 він очолював "Центр досліджень визвольного руху". Зараз директором "Центру" зазначена його дружина Ярина Ясінович.

З 2005 по 2007 рік Володимир В'ятрович був науковим співробітником Інституту українознавства НАН України.

З 2007 по 2008 працював представником Інституту національної пам'яті у Львівській області.

У 2008 був залучений в декількох проєктах, пов'язаних з історією та відновленням національної пам'яті, тематикою Голодомору 1932-1933 років. Працював в архівах Українського інституту національної пам'яті.

З 2008 по 2010 рік тісно співпрацював з СБУ. Спочатку В'ятрович був радником з наукових питань тодішнього глави СБУ Валентина Наливайченка, потім обійняв посаду директора Галузевого державного архіву СБУ.

У 2010-2011 під час правління Януковича був відсторонений від посади директора архіву і відправився на стажування в США в Гарвардський університет.

Після повернення в Україну очолив Український інститут національної пам'яті, в якому працював аж до прийняття присяги Народного депутата в 2019 році.

Громадська діяльність і політична кар'єра

Паралельно з науковою діяльністю, Володимир В'ятрович фактично з початку 2000-х вів активну суспільну діяльність. Будучи затятим прихильником націоналістичних поглядів він підтримував і очолював проєкти, орієнтовані на залучення уваги до діяльності повстанського руху на Західній Україні, написав книгу, присвячену діяльності ОНУ УПА, створив виставку під назвою "Українська повстанська армія: історія нескорених" в Львові в 2007 році.

Зрозуміло, був учасником обох Революцій. У 2004 році на Майдані очолював молодіжну організацію "Опір молоді", а потім увійшов до складу громадської кампанії "Чорна Пора".

В ході Революції Гідності був одним з активістів Громадянського сектора Євромайдану, брав участь у блокаді Верховної Ради і урядових будівель.

Активну політичну кар'єру аж до 2019 року не вів, за винятком співпраці з органами СБУ та участі у партії "Батьківщина" (проходив за списками кандидатів-мажоритарників від цієї партії в 2014 році).

У 2019 взяв участь в дострокових виборах до Верховної Ради, але не пройшов за партійними списками. Після дострокового припинення мандата депутата Ірини Луценко замінив її на посаді нардепа від партії "Європейська Солідарність" Петра Порошенка. Поки особливо яскравих подій, пов'язаних з роботою В'ятровича в ВР IX скликання не відзначено. Втім, за свою біографію новоспечений політик все-таки засвітився в декількох скандалах.

Скандали, пов'язані з Володимиром В'ятровичем

  • Вже зі старту своєї наукової кар'єри постійно піддавався критиці, що не дивно, оскільки тема УПА і особистості Степана Бандери досі вважаються неоднозначними. Так, він розкритикував фільм Світлани Усенко, присвячений постаті Степана Бандери за перекручування фактів. У відповідь багато колег-істориків звинувачують В'ятровича в зворотному перекручуванні фактів і обіленні діяльності УПА та її лідерів.
  • Також за свою діяльність в 2000-х В'ятрович став персоною нон грата відразу в двох країнах - РФ і Польщі.
  • У 2015-2016 роках В'ятрович та його дружина задекларували понад 3 мільйони сумарного доходу, що в кілька разів більше за попередні дані. Також в цей період подружжя придбало нерухомість в елітному заміському селищі Ворзель, причому в ході журналістського розслідування з'ясувалося, що ціна квадратного метра особняка для В'ятровича склала всього 200 доларів США, що не відповідає реаліям ринку. Сам політик цю покупку ніяк не прокоментував.
  • Уже в каденцію депутата В'ятрович засвітився в СМС-скандалі: він оприлюднив СМС з погрозами на свою адресу від колеги по ВР від партії "Слуга Народу" Максима Бужанського. Той у відповідь назвав заяву В'ятровича провокацією.

Володимир В'ятрович в політиці без року тиждень. За цей час в гучних політичних процесах він не засвітився. Зате його реноме націоналіста і активного громадського діяча варте уваги.

Дата публікації: 07.10.2020
Дата останньої зміни: 20.09.2021
1