Допомога одиноким матерям в Україні: як і скільки можна отримати

На неї можуть розраховувати особи, які самостійно виховують дітей.
Допомога одиноким матерям в Україні: як і скільки можна отримати
мама з дитиною
22 Червня 2024, 14:46
читать на русском
Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та соціальні виплати. Фахівці «Юридичного порадника для ВПО» розповіли, хто та як може отримати допомогу для одиноких батьків.

Хто має право на отримання допомоги

На її отримання мають право:

  • одинокі матері, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис про батька здійснено за вказівкою матері;
  • одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини / документі про народження (усиновлення) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) здійснено за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини;
  • мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальної пенсії).

Нагадаємо, що поняття «одинокий батько» не розкрито у законодавстві. При цьому, Верховний Суд вбачає можливим застосування аналогії поняття «одинока матір» та робить висновок, що для набуття статусу «одинока матір», «одинокий батько», необхідні два факти:

  • не перебувати у шлюбі;
  • виховувати і утримувати дитину самими матірʼю чи батьком відповідно (без участі іншого з подружжя у житті дитини).

Подальша реєстрація шлюбу такими особами не впливає на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені новим чоловіком (дружиною).

В якому розмірі призначається допомога

Розмір допомоги на дітей всім одиноким батькам не є однаковим. Він залежить від доходів родини за попередні шість місяців перед днем звернення.

Так, згідно з постановою Кабміну від 27.12.2001 №175 допомога надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Якщо ж у родини протягом пів року до звернення по допомогу не було жодного доходу, максимальний розмір виплат у 2024 році буде становити:

  • на дитину до 6 років – 2563 грн;
  • на дитину від 6 років до 18 років – 3196 грн;
  • на дитину від 18 до 23 років (якщо навчаються на стаціонарі) – 3028 грн.

На який період призначається допомога

Допомога призначається на 6 місяців з дати звернення. Для продовження виплат треба кожні 6 місяців переподавати заяву та пакет документів.

Куди звертатися за призначенням допомоги

За призначенням допомоги можна звернутися як особисто, подавши заяву до ЦНАП / органів соцзахисту / виконавчого органу сільської, селищної ради за місцем проживання, або надіславши заяву поштою, так і онлайн на Порталі «Дія».

Чи враховується допомога одиноким батькам до середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення всіх інших видів соціальних допомог

Відповідно до п.6 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабміну №632 від 22.07.2020 р. до середньомісячного сукупного доходу не включається державна соціальна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.

Нагадаємо, українці можуть отримувати максимальні пенсії, які нині перевищують 20 тисяч гривень. Такі виплати одержують певні категорії громадян.

Читайте також

1