Контрабанда під контролем: як головні митники України Кузнік, Герасимов і Звягінцев обростають мільйонами у війну

На митниці — обшуки, підозри у хабарництві та контрабанді, а в деклараціях — мільйони, нерухомість та розкіш. Три високопосадовці — Сергій Звягінцев, Андрій Кузнік і Юрій Герасимов — фігурують у гучних кримінальних провадженнях. Попри слідчі дії, вони зберігають свої посади або залишаються у лавах Держмитслужби.
Головне
Контрабанда під контролем: як головні митники України Кузнік, Герасимов і Звягінцев обростають мільйонами у війну
В.о. голови Державної митної служби Сергій Звягінцев, керівник Чернівецької митниці Юрій Герасимов та керівник львівської митниці Андрій Кузнік
17 Липня 2025, 12:10
читать на русском

Кузнік, Герасимов та Звягінцев — митники, яких пов’язують із масштабною контрабандою: від брендового одягу до фіктивного імпорту дронів. І все це — під час повномасштабної війни. Водночас у деклараціях чиновників — квартири, люксові авто, готівка на мільйони.

У цій статті ви дізнаєтеся, що:

▪️ Начальник Львівської митниці Андрій Кузнік задекларував ₴2,5 млн готівки, дві квартири та будинок, записаний на родину, а також Mercedes-Benz GL 2017 року.
▪️ Керівник Чернівецької митниці Юрій Герасимов — власник трьох об’єктів нерухомості, включно з будинком на 200+ кв. м та ₴3,8 млн готівки.
▪️ В.о. голови Держмитслужби Сергій Звягінцев — задекларував ₴1,6 млн готівкою та володіє Audi Q7, при цьому за останні роки працював виключно в держструктурах.

Такі статки різко контрастують із системними втратами держбюджету через схеми на митниці, які, за словами джерел, не могли би діяти без участі чи мовчазної згоди вищого керівництва.

Андрій Кузнік: Львівська митниця як конвеєр готівки

За рік доходи сім’ї Андрій Кузніка зросли більш ніж удвічі — до понад 5 млн грн

За рік доходи сім’ї Андрій Кузніка зросли більш ніж удвічі — до понад 5 млн грн

У липні 2025 року правоохоронці провели обшуки у начальника Львівської митниці Андрія Кузніка. Його підозрюють у системному хабарництві при розмитненні автомобілів.

Слідство задокументувало факт вимагання 1600 доларів з представника імпортної компанії за «спрощення» митного контролю. Обіцяли не завищувати митну вартість, що дало б змогу зекономити на податках. Обшуки провели не лише в кабінеті, а й у помешканні чиновника. Там вилучили телефон, який може містити докази участі в корупційній схемі. У службовому кабінеті також знайшли елітний алкоголь — приміщення, вочевидь, використовувалось не лише для роботи.

Та ще більше запитань виникає до фінансового становища родини. За рік доходи сім’ї Кузніка зросли більш ніж удвічі — до понад 5 млн грн, головним джерелом названо бізнес його дружини, пише Твоє місто. Її прибутки підскочили з 1 до 4 млн грн за рік. Сам Кузнік офіційно заробив 1 млн грн, при цьому частина з них — на іншій митниці, де фактично не працює.

Сім’я задекларувала Lexus GX460, значні готівкові кошти — 142 тис. доларів, 6 земельних ділянок і квартиру у Львові площею 170 м², оформлену на іншу особу. Його пенсіонерка-мати володіє чотирма квартирами у Києві та елітною землею в котеджному містечку. У 2021 році вона подарувала синові годинник Montblanc за 100 тис. грн, а брат — рюкзак Louis Vuitton за стільки ж.

Юрій Герасимов: сигаретна контрабанда до ЄС з благословення митниці

Юрій Герасимов сприяв контрабанді нелегальних сигарет до Румунії

Юрій Герасимов сприяв контрабанді нелегальних сигарет до Румунії

9 липня 2025 року обшуки пройшли в офісі та квартирі керівника Чернівецької митниці Юрія Герасимова. За версією слідства, він сприяв контрабанді нелегальних сигарет до Румунії — партії маскували під інші вантажі, щоб уникнути виявлення.

Хоча керівник митниці орендує житло в Чернівцях, у Харківській області має будинок і три земельні ділянки, задекларував мотоцикл Harley-Davidson та користується двома автівками дружини. Його заробіток за рік склав менше 900 тис. грн, ще понад 213 тис. — пенсія.

Втім, найбільше заробляє його дружина — 1,3 млн грн з бізнесу, 129 тис. грн — із селянського господарства, і ще 1 млн грн — подарунок. Сам Герасимов має збереження в трьох банках та готівкою. На відміну від офіційної біографії, в якій він вказує 17 років служби в СБУ, нинішні дані про його діяльність — у розслідуванні правоохоронців.

Сергій Звягінцев: керівник митниці із маєтком, який "забув" задекларувати

Сергій Звягінцев: керівник митниці із маєтком, який "забув" задекларувати

Сергій Звягінцев: керівник митниці із маєтком, який "забув" задекларувати

Сергій Звягінцев, виконувач обов’язків голови Державної митної служби України, офіційно заробив 1,5 млн грн за рік. Його дружина — безробітна, а тесть — 76-річний пенсіонер, який ніколи не заробляв серйозних сум, йдеться в розслідуванні Громадського. Водночас родина має:

  • будинок під Києвом,
  • три позашляховики (Mercedes-Benz, 2 Toyota Prado),
  • 260 тис. євро та 50 тис. доларів готівкою,
  • нерухомість у Києві та Одесі.

При цьому, у декларації Звягінцева немає жодної згадки про цей будинок — він записаний на тестя. Земельна ділянка, на якій він розташований, теж відсутня в декларації. За словами слідчих, оформлення майна на родичів — ознака схеми прихованого збагачення.

Звягінцев фігурує у двох кримінальних провадженнях:

  • Схема з продажем посад на митницях — за керівну посаду на Львівській митниці просили 1 млн доларів. Фігуранти: Олег Гаталяк (зять контрабандиста «Вови Морди»), Руслан Черкаський і пасинок експерта Назар Шептицький.
  • Недостовірне декларування — у центрі уваги майно, записане на родичів.

Також дружина Звягінцева продала квартиру на Печерську за 8,5 млн грн. Покупцем виявилась пенсіонерка з Полтавщини, яка перед тим отримала 1000 грн соціальної допомоги. Тесть подарував родині 600 тис. грн і взяв на себе реєстрацію маєтку в елітному селі під Києвом.

Попри слідчі дії, Звягінцев досі очолює митницю, впливаючи на призначення, схеми та розподіл потоків.

17 липня 2025 року стало відомо, що правоохоронці провели обшуки в офісі Кузніка та в його домі. За даними слідства, виявили факти вимагання «відкатів» за заниження митної вартості імпортованих автомобілів.

Читайте також