В Україні вже два тижні не проводять трансплантації через слідство у справі заступника міністра, який торгував людськими органами

Лікарі не проводять пересадку органів через те, що бояться отримати підозри як їхні колеги і тому призупинили роботу з трансплантації.
В Україні вже два тижні не проводять трансплантації через слідство у справі заступника міністра, який торгував людськими органами
Операція, трансплантація (Oleg Samchuk/Facebook)
11 Червня 2024, 08:40
читать на русском

В Україні вже майже два тижні не проводять трансплантацію органів, заявила у коментарі «Країні» народний депутат України Оксана Дмитрієва, яка була автором законопроекту про трансплантацію органів.

Вона сказала, що це пов'язано з кримінальною справою щодо незаконного вивезення анатомічних матеріалів людей, за якою підозри отримали десять лікарів та ексзаступник міністра охорони здоров'я, пише видання "Країна".

"Правоохоронці проводять розслідування за фактом, як вони вважають, недостовірного внесення інформації до єдиної електронної бази. Є певний порядок внесення такої інформації, є наказ з діагностики смерті мозку, у законі прописано порядок та умови трансплантації. У тому числі і те, як людина Може стати донором. Для початку потрібно зафіксувати смерть мозку. Цей процес повністю прописаний, крок за кроком. Це дуже важливий момент для розуміння всіх процесів трансплантації. людина померла, і зафіксована смерть мозку - її не можуть внести в ту саму базу як донора. Він може розглядатися лише як потенційний донор.

Після того, як смерть людини підтверджується, трансплант-координатори зв'язуються з родичами, щоб отримати дозвіл на трансплантацію органів. І лише після того, як родичі дають дозвіл, людину вносять основу як донора. Це другий дуже важливий момент. І третій – це розподіл органів: він має відбуватися виключно через електронну систему, яка сама, автоматично, за певними критеріями має видавати збіг”, – каже Оксана Дмитрієва.

За її словами, до війни логістика органів була набагато простішою, їх часто доставляли гелікоптерами.

"Але зараз цей процес ускладнює безліч факторів. А органи, які потрібно пересаджувати, мають певний час життєдіяльності. Тому лікарі і могли вносити зміни до електронної системи, щоб зберегти орган і провести трансплантацію. Щоб доставити туди, куди точно встигнуть. Тобто в цьому кримінальній справі йдеться про некоректне внесення даних до електронної системи, а не про нелегальне вивезення органів за кордон", - заявляє Дмитрієва.

Вона каже, що тепер лікарі не займаються трансплантацією органів через те, що бояться отримати підозри як їхні колеги і тому призупинили трансплантацію.

Нагадаємо, минулого тижня стало відомо, що правоохоронці викрили злочинну групу, до складу якої входили колишній заступник міністра охорони здоров'я та 10 лікарів. Їх підозрюють у незаконному вилученні органів для трансплантації.

Ексчиновник разом із медиками з Інституту серця МОЗ України, Волинської обласної клінічної лікарні та Центральної міської клінічної лікарні Києва організували незаконну схему вилучення органів у людей у безпорадному стані або залежних від них.

За даними слідства, злочинна організація порушила закон України про трансплантацію, що підтверджується відкритими кримінальними провадженнями за кількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема ст. 255 (створення, керівництво злочинною організацією), ст. 143 (порушення порядку трансплантації анатомічних матеріалів людини) та ст. 362 (несанкціоновані дії з оброблюваною інформацією комп'ютерних системах). Усім 11 підозрюваним уже оголошено про підозру. Вони можуть потрапити до в'язниці на 12 років.

Ім'я заступника голови МОЗ поки що не розголошується, як і особисті дані інших учасників злочинної схеми. "Чорні трансплантологи" незаконно діставали з людей не лише органи, а й інші частини та клітини для майбутнього перепродажу.

1