Як оформити соцвиплати українцям в Німеччині

Види допомоги українцям в Німеччині залежать від віку та життєвої ситуації.
Як оформити соцвиплати українцям в Німеччині
Прапор Німеччини (фото: з відкритих джерел)
1 Червня 2024, 23:52
читать на русском

Німеччина надає українським біженцям значну соціальну підтримку – виплати на проживання та оплату житла. Види допомоги залежать від віку та життєвої ситуації.

Як українським біженцям оформити соціальні виплати у Німеччині, розповідає germany4ukraine.de.

Що треба знати про реєстрацію та отримання дозволу на проживання

Якщо українські біженці хочуть отримувати державну підтримку у вигляді житла, харчування або соціальної допомоги, їм необхідно зареєструватися в одному з пунктів первинного прийому. Зареєструватися можна в усій Німеччині у відомствах у справах іноземців.

Необхідною умовою для виплат є отримання дозволу на проживання (нім. Aufenthaltserlaubnis) відповідно до §24 Закону про право на проживання або тимчасового дозволу на перебування (нім. Fiktionsbescheinigung) від відомства в справах іноземців (нім. Ausländerbehörde).

Якщо українці мають право на виплати, але не знайшли приватне постійне житло, їх розподілять на певне місце проживання – зазвичай на території тієї самої федеральної землі. Коли стане відомо, де житиме людина, треба буде подати заяву на отримання посвідки на проживання.

Які виплати можуть отримувати українські біженці

Українські біженці можуть отримувати соціальні виплати, якщо їхнього доходу або майна недостатньо для покриття витрат на проживання. Працездатні люди можуть отримувати на себе та свою сім'ю цивільну допомогу (Bürgergeld) від центру зайнятості (Jobcenter). Якщо людина не може працювати або отримує пенсію за віком (з 65-67 років), то може отримувати соціальну допомогу (Sozialhilfe) від органу соціального забезпечення (Sozialamt).

Центр зайнятості надає різні види допомоги:

  • забезпечення засобами до існування (включно з оплатою житла й опалення) – грошові виплати;
  • ваучери – наприклад, на придбання продуктів харчування, одягу, засобів гігієни й оренди житла;
  • обов’язкове медичне страхування;
  • одноразову допомогу (наприклад, на первинне меблювання квартири чи у разі вагітності).
  • для дітей та молоді за певних обставин може надаватися допомога на освіту й участь у суспільному житті (наприклад репетиторство або уроки музики).

Щоб подати заяву на ці виплати, треба заповнити бланки у місцевому центрі зайнятості. Вони складені тільки німецькою мовою, але існують підказки щодо їх заповнення англійською, українською та російською мовами. Заявку можна надіслати до відповідного центру зайнятості онлайн, електронною поштою або поштою.

Орган соціального забезпечення також може надавати:

  • грошові кошти або ваучери для оплати оренди, продуктів харчування та засобів особистої гігієни;
  • одноразову фінансову допомогу на меблі.

Українці, котрі отримують виплати від органу соціального забезпечення, не мають передбаченої законом медичної страховки. Однак вони все одно отримують картку медичного страхування від фонду обов’язкового медичного страхування та можуть звертатися до лікаря. Орган соціального забезпечення компенсує витрати.

Яку суму допомоги можна отримати від центру зайнятості

Право на отримання допомоги Bürgergeld мають працездатні люди (як німці, так і українські біженці), які не мають доходу або мають лише невеликий дохід. Норма допомоги розраховується як місячна одноразова сума. Із 1 січня 2024 року стандартні розміри цієї допомоги складають:

  • самотні особи/самотні батьки – 563 євро;
  • у сімейній парі на одного партнера – 506 євро;
  • дорослі 18-24 років без пари чи сім''ї – 451 євро;
  • підлітки 14-17 років – 471 євро;
  • діти 6-13 років – 390 євро;
  • діти до 5 років – 357 євро.

Сім'я, яка складається із матері та двох дітей віком 6 і 14 років, отримуватиме 1424 євро.

Окрім норми допомоги, діти й підлітки щомісяця отримують також фіксовану надбавку у розмірі 20 євро. Також можна розраховувати на допомогу на шкільне приладдя – 130 євро в першій половині навчального року та до 65 євро – в другій.

Нагадаємо,  Федеральне міністерство внутрішніх справ вп’яте продовжило спрощені правила в’їзду для біженців з України. Громадяни України та громадяни третіх країн, а також біженці без громадянства з постійним правом на проживання в Україні зможуть в’їжджати на територію Німеччини без посвідки на проживання до 31 грудня 2024 року. Федеральний уряд таким чином реагує на російську агресію проти України, що триває.

Втім, правила скоригували. Відтепер громадяни третіх країн та особи без громадянства, які не мають посвідки на постійне проживання в Україні, більше не зможуть в'їжджати до Німеччини без візи чи німецької посвідки на проживання.

Це означає, що полегшення в’їзду та проживання стосується лише групи людей, які обов’язково мають право на захист згідно з європейським законодавством.

Читайте також

1