Провідна неділя-2024: обряди та звичаї цього дня

Провідна неділя у 2024 році випадає на 12 травня – у першу неділю після Великодня
Провідна неділя-2024: обряди та звичаї цього дня
11 Травня 2024, 06:26
читать на русском

У провідну неділю люди згадують душі померлих в першу після Великодня неділю. А другий тиждень після Пасхи називають поминальним тижнем.

Обряди та звичаї у поминальні дні

За традиціями, на Великдень Бог відпускає душі померлих на землю. Впродовж тижня після Великодня заведено виставляти на вікно запалену свічку, щоб душі знайшли дорогу додому, а також кілька крашанок, щоб задовольнити їхній голод.

У поминальну неділю душі повертаються на небо. От родичі і приходять на цвинтар попрощатися. А якщо в цей день іде дощ, то якась із душ ніби-то плаче через те, що Господь її не відпустив за гріхи.

Насправді традиція проводів з'явилася раніше від християнства і має язичницькі корені. Язичники поминали родичів у період весняного відновлення природи. В ті часи це дійство символізувало колообіг "життя-смерть-життя". Вважалося, що спільна із покійними трапеза живим додавала впевненості у сьогоденні, а мертвим допомагала заспокоїти дух.

Коли ця традиція перекочувала до християнства, її дещо змінили. Почали відспівувати молитви не тільки в церквах, але й на цвинтарі. Освячували їжу, а вже тоді, біля могил, ділилася свяченою трапезою. Серед особливих страв виокремлюють: паску (можна залишити освячену ще з Великодня), книші, коливо, пироги, фарбували нову порцію крашанок.

Поминальні підготування починаються з того, що потрібно прибрати могилки. Етнографи зазначають, що здавна могли починати прибирання ще до Великодня.

В день проводів потрібно вітатися з могилками й казали: "Дай нам, Боже, щастя, здоров'я, всякого добра, а померлим дай, Боже, лежати та цю землю тримати".

Заведено запалювати на могилі свічку з чорною стрічкою.

Що готувати на поминальну неділю

Коливо – це поминальна страва, яку готують не тільки на Провідну неділю, але і на поминки по тільки-но померлому родичу. Зазвичай його готують як кутю, поливають медом або цукровим сиропом, а потім зверху з родзинок викладають хрестик. Коливо в деяких регіонах України ще називають сито, або канун. Ця страва також має язичницьке коріння, як і сам обряд Гробків, та і Пасхи загалом.

Ще за язичництва, окрім колива, у ці дні готували страви, які особливо любили померлі при житті. Усі зносили їжу на кладовище, стелили скатертини між могил і ділились між собою стравами.

Що можна і не можна робити у поминальний тиждень?

Споживати принесені наїдки на кладовищах продовжують і зараз, вже і в християнстві. Проте церква не рекомендує цього робити.

Священники наполягають на тому, що завдання людей  – не наїдатися й напиватися на цвинтарі, а потім ще й залишати наїдки на могилах. Християни мають ділитися з тими, хто потребує. Тому краще віддати кілька пасочок у притулок для бездомних людей.

Прикрашання могил пластиковими штучними квітами – ще одна народна традиція, яку не підтримує церква. По-перше, вони шкідливі для екології. По-друге, уявіть, що вам подарують такий букет, і як ви відреагуєте. Краще посадіть кущики справжніх рослин, як заведено.

Прикмети Провідної неділі

Люди вірили, що довге і щасливе життя їм могли дарувати молитви, прочитані вранці на Провідну неділю. Причому молитви повинні бути звернені не тільки до Господа, але і до своїх померлих родичів, які на тому світі попросять за своїх рідних.

Якщо у Поминальну неділю молоді люди без пари не братимуть участь в обіді, то від них відвернеться удача – цьогоріч точно не заведуть сім'ю.

Якщо обмити джерельною, святою водою ікони, то таким чином покращите свій матеріальним стан.

Також у цю неділю вмивалися джерельною або свяченою водою. Проте є певне послідовність: старші у сім'ї завжди вмивали спочатку молодших, а потім вже й самі себе.