Алієв Ільхам

Алієв Ільхам

Президент Азербайджану з 31 жовтня 2003 року

Всі новини

Ільхам Алієв – доктор політичних наук, голова партії "Новий Азербайджан", колишній прем’єр-міністр, син відомого радянського та азербайджанського політичного діяча Гейдара Алієва, вчетверте обраний Президентом Азербайджану на виборах 2018 року

Місце народження

Народився 24 грудня 1961 року в місті Баку.

Освіта

  • 1982 рік – закінчив Московський державний інститут міжнародних відносин.
  • 1985 рік – закінчив аспірантуру у цьому ж інституті, захистив кандидатську дисертацію.
  • Зараз Ільхам Алієв – доктор політичних наук.
  • Крім азербайджанської, досконало володіє російською, турецькою, англійською і французькою мовами.

Родина

Батько – Гейдар Алієв, відомий державний діяч радянської доби. Працював керівником КДБ в Азербайджані, першим секретарем ЦК Компартії Азербайджану, першим заступником голови Ради Міністрів СРСР, обирався членом Політбюро ЦК КПРС. У 1993 році переміг на президентських виборах в Азербайджані та обіймав цю посаду до 2003 року.

Мати – Заріфа Алієва, лікарка-офтальмолог, професорка, авторка багатьох монографій та наукових статей.

Дружина – Мехрібан Алієва, з впливової сім’ї Пашаєвих. Одружились у 1983 році. Мехрібан за фахом лікарка, а нині перший віцепрезидент Азербайджану, президент Фонду Гейдара Алієва, посол доброї волі ООН і ЮНЕСКО.

У Мехрібан і Ільхама троє дітей – дві дочки і наймолодший син Гейдар. Діти володіють компанією сотового зв’язку, банком, сервісними службами державної авіакомпанії, найбільшою компанією з видобутку золота, десятками будинків та елітних квартир по всьому світу.

Син президента Азербайджану Гейдар закінчив дипломатичну академію. Експерти вказують, що батько активно готує його як свого наступника.

Шлях до влади

  • 1985 – 1990 роки – після закінчення аспірантури та захисту кандидатської дисертації Ільхам Алієв залишився в Москві й працював викладачем в Московському державному інституті міжнародних відносин. Коли в період перебудови його батько Гейдар Алієв потрапив в опалу, Ільхам теж втратив роботу в інституті.
  • 1991 – 1994 роки – працював у сфері приватного бізнесу. Очолив фірму "Орієнт" і в 1992 році переїхав до Стамбулу.
  • 1994 – 2003 роки – після перемоги батька на президентських виборах в Азербайджані, Ільхам повертається в Баку. Його призначили віцепрезидентом, а згодом першим віцепрезидентом Державної нафтової компанії Азербайджанської Республіки.
  • 1995 рік – Ільхама Алієва обрали депутатом Міллі Меджлісу (парламенту) Азербайджану.
  • 1997 рік – очолює Національний олімпійський комітет Азербайджану.
  • 1999 рік – Ільхама обирають заступником голови правлячої партії "Новий Азербайджан", яку очолює його батько-президент.

Ільхам Алієв з батьком президентом Азербайджану Гейдаром Алієвим (фото: president.az)

  • 2000 рік – на чергових парламентських виборах знову обирається депутатом.
  • 2001 рік – Ільхама обрали першим заступником голови партії "Новий Азербайджан".
  • 2001 – 2003 роки – очолював делегацію азербайджанських парламентарів у ПАРЄ. В січні 2003 року був обраний заступником голови Парламентської Асамблеї Ради Європи та членом бюро ПАРЄ.
  • Серпень 2003 року – Ільхама Алієва призначили прем’єр-міністром Азербайджанської республіки. У зв’язку з цим він склав депутатські повноваження.
  • Після початку президентської кампанії 2003 року і Ільхам Алієв, і його батько Гейдар Алієв були висунуті кандидатами на посаду керівника країни. 2 жовтня чинний президент звернувся до народу, і заявив, що знімає свою кандидатуру на користь сина.
  • 15 жовтня 2003 року – у першому турі президентських виборів Ільхам Алієв отримав 79,46% голосів виборців.

Ільхам Алієв (фото: president.az)

  • 16 жовтня 2003 року – опозиція не визнала результатів виборів. Тисячі прихильників партії Мусават рушили в центр столиці, але їх зупинив полк внутрішніх військ, бійці якого мали наказ стріляти. Наслідком зіткнення були людські жертви.
  • В кінці 2003 року помер Гейдар Алієв, але на той час його син вже впевнено тримав владу у своїх руках. За два роки новий президент зумів організувати зміну старого "правлячого клану" і досягти політичної стабільності.
  • Жовтень 2005 року – в країні оголосили про запобігання спробі державного перевороту. Представники клану Гейдара Алієва вирішили усунути його сина, який не мав жодного наміру ділитись з ними владою. Однак молодий президент виявився умілим політиком і зумів випередити змовників. Були заарештовані міністри та інші високопосадовці, в тому числі  родичі Ільхама – Фархад Алієв, Рафік Алієв, а також Расул Гулієв, Алі Інсаров, Ельдар Салаєв і деякі інші чиновники, що були на вершині влади в період правління Гейдара Алієва. Всі вони отримали великі терміни ув’язнення.
  • Листопад 2005 року – після чергових парламентських виборів влада жорстко подавила виступи опозиції, які не отримали широкої підтримки серед населення.

Ільхам Алієв з дружиною та дітьми (фото: president.az)

  • З 2005 року президент очолив партію свого батька "Новий Азербайджан".
  • Жовтень 2008 року – Ільхам Алієв вдруге переміг на президентських виборах, отримавши в першому турі 88% голосів виборців.
  • 2009 рік – президент ініціював референдум, який давав дозвіл обиратись на посаду президента більш як два рази.
  • 2013 рік – Ільхам Алієв втретє переміг на виборах президента Азербайджану. За нього в першому турі проголосувало майже 85% виборців.
  • 2016 рік – Алієв ініціює новий референдум. Населення підтримало його пропозицію заснувати посаду першого віцепрезидента та збільшити президентський термін до 7 років. Крім того, віковий ценз для кандидатів у президенти знизили з 35 до 18 років, що відкриває дорогу молодшому сину Алієва Гейдару (1997 року народження) до президентської посади після четвертого терміну Ільхама.

Ільхам і Мехрібан Алієви на футбольному матчі на стадіоні у Баку (фото: president.az)

  • В тому ж році парламент прийняв закон, що передбачав кримінальну відповідальність за образу честі й гідності азербайджанського президента у публічному виступі чи в ЗМІ.
  • Лютий 2017 року – Ільхам Алієв призначив свою дружину Мехрібан на посаду першого віцепрезидента країни.
  • Квітень 2018 року – в Азербайджані відбулись дострокові вибори президента, на яких чинний глава держави переміг у четвертий раз.
  • Вересень 2020 року – розпочались бойові дії в Нагорному Карабасі. До початку листопада азербайджанська армія захопила кілька районів і важливе місто Шуш, яке Ільхам одразу проголосив культурною столицею Азербайджану. 10 листопада було підписано угоду про припинення вогню. Крім захоплених територій, Азербайджан отримав ще три райони. Ільхам Алієв і вся країна святкували перемогу. 10 грудня 2020 року в Баку відбувся Парад перемоги.

Ільхам Алієв (фото: president.az)

Аспекти внутрішньої та зовнішньої політики

Щодо внутрішньої політики азербайджанського президента, то політологи назвали створену ним політичну систему "неомонархією". Законодавчі зміни, втілені через референдуми та парламентські закони, надали легальну можливість сконцентрувати владу в руках одного клану, передавати її по спадковості, а критиків та опозицію саджати у в’язниці. Всі президентські вибори, починаючи з 2003 року, міжнародні спостерігачі оцінювали як недемократичні, такі, що відбувались з суттєвими порушеннями. Основою ідеології Азербайджану став культ особи Гейдара Алієва, який переходить і на його сина Ільхама Алієва.

Для зміцнення режиму потрібні суттєві фінансові надходження та повномасштабні соціальні програми. Цю проблему Ільхам зумів вирішити коштом збільшення прибутків від експорту енергоносіїв. Для цього були збудовані потужні нафто- та газопроводи в обхід Росії, що приносило додаткові надходження в бюджет, через прямі експортні контракти. Як результат – одні з найкращих у світі темпи росту ВВП, реалізована програма боротьби з бідністю, суттєве зменшення безробіття, значне зростання соціальних виплат. Незалежне опитування європейських соціологів у 2016 році показало, що понад 80% населення підтримують нинішнього президента і схвалюють його політику.

Ільхам Алієв і Володимир Путін (фото: president.az)

Щоб відвернути увагу громадськості від зміцнення своєї диктатури, Ільхам Алієв уміло використав тему міжкультурного та міжцивілізаційного діалогу. Він жорстко придушував будь-які прояви ісламського радикалізму, ініціював діалог та взаємну толерантність різних релігійних об’єднань, особисто відкрив нову єврейську школу в Баку. З його ініціативи Азербайджан стає місцем проведення різних міжнародних спортивних та культурних заходів – Формула-1, Європейські ігри, Шахова олімпіада, Ісламські ігри солідарності тощо.

Зустріч президентів Азербайджану та України Ільхама Алієва та Володимира Зеленського (фото: president.az)

В зовнішній політиці Ільхам Алієв теж виявився успішним гравцем. Він позбавився посередництва Росії в експорті власних енергоносіїв, чим суттєво зміцнив бюджет. Жорстоко переслідуючи опозицію, ув’язнюючи за критику на свою адресу, згортаючи свободу слова та інші права громадян, він залишається прийнятним для Заходу політиком і перспективним партнером. Ільхам Алієв робить ставку на стратегічний союз з Туреччиною, і водночас активно закуповує озброєння в Росії.

Для завершення конфлікту в Нагірному Карабасі азербайджанський президент визначає лише один шлях – капітуляція Вірменії. І Росія навряд чи зможе зупинити Алієва, адже витрати на армію в Азербайджані більші, ніж увесь вірменський бюджет. А тут ще й поруч союзник – член НАТО. При збереженні теперішньої тенденції Росія може швидко втратити будь-який вплив на кавказький регіон.

Президент Азербайджанської Республіки Ільхам Алієв і президент Турецької Республіки Реджеп Тайїп Ердоган підписують "Шушинську декларацію про союзницькі відносини між Азербайджанською Республікою і Турецькою Республікою" (Шуша, Нагорний Карабах, 15 червня 2021 р.)

Алієв та Ердоган з дружинами в Шуші, Нагорний Карабах. Червень, 2021 рік (фото: president.az)

Звинувачення та критика

Ще з середини 90-х "жовта преса" писала про Ільхама Алієва як про затятого гравця, що програвав величезні суми. Ходили чутки, що в одному з турецьких казино Ільхам так програвся, що батько був змушений віддати власникам закладу бакинський готель "Європа". Згодом ця тема не набула поширення, і критики зосередились на диктаторських тенденціях нового азербайджанського президента.

Зокрема, у 2003 році ЗМІ шокувала жорстокість, з якою тільки-но обраний глава держави чинив розправу з опозиціонерами. Мало хто очікував, що Ільхам накаже стріляти по мітингувальниках. Його дії по згортанню демократичних інститутів цілком виправдали звинувачення й опозиціонерів, і міжнародних правозахисних організацій у перетворені країни на спадкову монархію. Подальші референдуми та призначення дружини Ільхама на посаду першого віцепрезидента підтвердили такі побоювання.

Після прийняття закону про кримінальну відповідальність за критику президента, його опоненти в країні повинні були або замовкнути, або сісти у в’язницю. Експерти вказали, що в країні сформувався не культ Гейдара Алієва, а культ Гейдара та Ільхама Алієвих.

Журналісти інформували, що для свого сина Гейдара тато-президент нічого не шкодує. У шкільному віці хлопець став власником 9 шикарних вілл в Дубаї та розкішного маєтку на Рубльовці. А заарештована журналістка Хаджижа Ісмаїлова писала, що сім’я Алієвих через посередників розпоряджається активами на суму понад 3 млрд доларів.

В березні 2021 року Ільхам Алієв спровокував корупційний скандал в Німеччині. Кількох депутатів бундестагу звинуватили, що вони за хабарі лобіювали в ФРН інтереси Алієва. Прокуратура проводить розслідування, проте журналісти сумніваються, що інтереси чи репутація азербайджанського президента якось постраждають.

Дата публікації: 10.08.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021