Балога Віктор

Балога Віктор

Народний депутат, ексміністр МНС та колишній глава Секретаріату президента

Всі новини

Балога Віктор – найвпливовіший закарпатський політик, колишній міський голова Мукачева та очільник Закарпатської ОДА, ексміністр МНС, керівник Секретаріату президента України за часів Ющенка, депутат ВРУ IV, VII, VIII та IX скликань.

Місце народження

Народився 15 червня 1963 року в селі Завидово Мукачівського району Закарпатської області.

Освіта

В 1984 році закінчив Львівський торгово-економічний інститут, за фахом товарознавець.

Родина

Дружина – Балога Оксана Анатоліївна (1966 р.н.), проживають у цивільному шлюбі.

Діти – сини Андрій (1988 р.н.) та Павло (1994 р.н.), дочка Софія (1999 р.н.).

Брати – Балога Іван Іванович (1966 р.н., політик) та Балога Павло Іванович (1977 р.н., підприємець).

Коротка біографія

  • Балога Віктор Іванович виріс на Закарпатті, потім чотири роки здобував вищу освіту у Львові.
  • Впродовж 1984-1985 років проходив службу в Радянській армії.
  • 1986 - 1987 рр. - старший товарознавець, заступник голови Косинського об'єднання споживчих товариств с. Косино Берегівського району Закарпатської області.
  • 1987 - 1992 рр. - старший товарознавець Мукачівської господарсько-товарної бази.
  • 1992-1997 рр. - директор ТОВ "Рей-Промінь", м. Мукачево Закарпатської області.
  • 1997 – 1998 рр. - голова правління ТОВ "Барва", м. Мукачево Закарпатської області.
  • 1998 - 1999 рр. - міський голова міста Мукачево.
  • 1999 - 2001 рр. - голова Закарпатської обласної державної адміністрації.
  • 2001 – 2002 рр. – знову очолює ТОВ "Барва", м. Мукачево Закарпатської області.
  • 2002 - 2006 рр. - народний депутат України по виборчому округу в м. Мукачево. Член депутатської фракції "Наша Україна".
  • Лютий - вересень 2005 року – працює головою Закарпатської ОДА.
  • 2005 – 2006 рр. – міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
  • 2006 – 2009 рр. - Глава Секретаріату Президента України Віктора Ющенка.
  • Лютий 2008 року - Віктор Балога заявив про вихід зі складу "Нашої України" і підтримав створення нової політичної партії "Єдиний центр", яка згодом запровадила принцип колективного управління, замість голови - група лідерів, до складу яких увійшов і сам Балога.
  • Травень 2009 року - подав заяву про відставку і незабаром був звільнений з посади Глави Секретаріату Президента України за власним бажанням.
  • 2010 – 2012 рр. – міністр МНС в уряді Азарова.
  • 2012 – 2014 рр. – народний депутат України VII скликання.
  • 2014 – 2019 рр. – депутат Верховної Ради України VIII скликання.
  • Листопад 2019 року – прийняв присягу як депутат ВРУ ІХ скликання, переміг на своєму окрузі представника партії "Слуга Народу".

Політична діяльність та скандали

Досьє Віктора Балоги констатує, що до 1998 року він фактично не був політиком, а активно розвивав бізнес і перетворив своє ТОВ "Барва" в справжню імперію, монополізувавши ряд галузей ринку (алкоголь, тютюн, деревина, тощо). Саме на потужному економічному фундаменті почалась його карколомна політична кар’єра.

В біографії Віктора Балоги перший етап його політичної діяльності пов'язаний з партією СДПУ(о), до лав якої він вступив у 1997 році. В 1998 році його обирають міським головою Мукачева. В цьому ж році Віктор Балога очолює обласний виборчий штаб СДПУ(о). Він проявив себе умілим організатором, впливовою людиною в регіоні і на парламентських виборах 1998 року невелика Закарпатська область принесла партії п’яту частину від усіх відданих за неї голосів. В 1999 році його призначають керівником Закарпатської ОДА. Коли в Балоги виникає конфлікт зі своїм першим заступником, впливовим членом СДПУ(о) Іваном Різаком, пан Віктор вирішує порвати з партією. Він виходить з її лав, а за ним - більшість обласних чиновників. Віктор Балога проголошує курс на "департизацію" органів влади й президент його підтримує. Обласна рада теж стає на сторону Балоги і СДПУ втрачає Закарпаття як свою базову область.

В досьє Віктора Балоги в цей період фіксується знайомство з Віктором Ющенком. Прем’єр-міністр регулярно відвідує Закарпатську область і підтримує її енергійного керівника, між ними встановились тісні особисті контакти. Коли у квітні 2001 року парламент відправляє у відставку Віктора Ющенка, Балога і п’ять його заступників теж подають заяви і звільняються. Він займається підготовкою до майбутніх виборів ВРУ, очолює обласний штаб "Нашої України". На виборах 2002 року його обирають народним депутатом України, політик входить до фракції "Нашої України".

Як людина Ющенка на початку 2005 року він призначається керівником Закарпатської ОДА, а через пів року стає міністром МНС. Спритний політик та умілий адміністратор швидко рухається по кар’єрних сходах і через рік в новинах про Віктора Балогу коментують його призначення керівником Секретаріату президента України.

У 2007 обраний Головою політради політичної партії Народний Союз "Наша Україна". А вже 15 лютого 2008 заявив про вихід з президентської партії НСНУ. У червні 2008 вступив в партію Єдиний центр. З липня 2008 є членом президії цієї партії.

19 травня 2009 досьє Віктора Балоги інформує про його звільнення з посади глави Секретаріату президента. Причиною відставки він назвав незгоду з рішенням Ющенка вдруге балотуватися на посаду президента, а також і тим, що втратив сенс працювати в умовах, коли ініціативи команди Секретаріату президента грузнуть в апатії лідера держави. З серпня 2010 року Віктор Балога – один з очільників партії Єдиний Центр.

Ставши президентом України у 2010 році, Віктор Янукович вочевидь не збирається конфліктувати з впливовим регіональним політиком. В цьому ж році він призначає Віктора Балогу міністром МНС.

Восени 2012 року Балога обирається депутатом ВРУ 7-го скликання. Він цементує свої успіхи створенням потужного сімейного клану. Його брат Іван Балога ще у 2010 році був обраний головою Закарпатської обласної ради, а наймолодший брат Павло разом з Віктором стає народним депутатом України 7-го скликання. У 2013 році до обласної ради обирається ще й син Віктора Балоги Андрій Вікторович та дружина Оксана Анатоліївна.

Після 2014 року Віктор Балога продовжує зміцнювати позиції сім’ї. Досьє Віктора Балоги відзначає, що на позачергових виборах до Верховної Ради всі три брати Балоги були обрані народними депутатами України 8-го скликання. Хоча президент Петро Порошенко (досьє Порошенка Петра) і намагався залучити Балогу в БПП, той від співпраці відмовився. У відповідь Порошенко у 2015 році призначив керівником Закарпатської ОДА Геннадія Москаля, як стримувальний фактор для Балоги в його області. Так вони й існували в постійній критиці один одного до 2019 року.

З новою владою - президента Зеленського - у Віктора Балоги теж не склалось. Тільки він один з сімейного клану на парламентських виборах 2019 року зумів отримати депутатський мандат. Правда потішив син Андрій, який ще у 2015 році переміг на виборах міського голови в Мукачево і зберіг сильні позиції перед місцевими виборами 2020 року.

Щодо скандалів, то в новинах про Віктора Балогу вони не припинялись впродовж його політичної діяльності. А почались з 90-х років, коли він займався бізнесом. Зокрема ЗМІ писали, що відомий кримінальний авторитет "Геша" (Михайло Токарев) не один рік вкладав кримінальні кошти в підприємство Балоги, яке саме на цих фінансах різко пішло в гору. А після вбивства "Геші" в 1998 році, ТОВ "Барва" стає в області монополістом всієї гуртової торгівлі від нафтопродуктів до медикаментів.

Підприємства Віктора Балоги звинувачували в паводках і інших екологічних катастрофах, оскільки саме в час його керування областю понад 300 фірм (у тому числі і його структури) безконтрольно рубали ліс. Навіть повені з людськими жертвами не змінили ситуацію. Але ще більше лихо в область приніс отруйний наповнювач "Премікс" (класифікується як речовина першого класу небезпеки). В 1999 році Балога дав згоду на його зберігання, не вживаючи ніяких заходів безпеки. Мішки розвалювались, отруюючи навколишнє середовище до 2005 року.

Про контрабанду з участю фірм Балоги місцеві ЗМІ вже навіть не завжди реагують, наскільки це вже стало системним явищем.

У 2005 році обласний прокурор Микола Гошовський подав у відставку через тиск на нього Віктора Балоги, якого знову призначили керівником області. Очільник Закарпаття вимагав закрити 17 карних справ проти його фірм (записаних на родичів). Ось лише деякі з цих справ: коштом бюджету зроблено ремонт і реконструкцію котельні на приватній фірмі; "Барва М" торгувала без ліцензії алкогольними напоями; посадові особи аграрного технікуму незаконно передали структурі Балоги землю для будівництва магазину і т.п.

Досьє Віктора Балоги вказує, що особливий резонанс громадськості викликала спроба передати йому в оренду палац "Паланок". Кілька народних депутатів навіть звернулись у Генеральну прокуратуру із запитами. У 2008 році депутати від "Народної самооборони" звернулись з вимогою перевірки державного авіапідприємства на предмет використання літаків в особистих інтересах керівником Секретаріату президента.

На посаді керівника МНС скандалів теж вистачало. Наведемо лише декілька самих гучних. У 2010 році на посаду керівника ГУ МНС по Одеській області Балога призначив сина колишнього мера Одеси Руслана Боделана, який не був навіть військовим, не кажучи вже про досвід роботи в МНС (лейтенант отримав заступників-полковників). За інформацією сайту "Наші гроші", Міністерство з надзвичайних ситуацій України 12 квітня 2012 року уклало угоду з ТОВ "Х’юлетт-Пакард Ю.Ей" на послуги з науково-дослідних конструкторських робіт по створенню дослідного зразка програмно-апаратного комплексу системи екстреної допомоги населенню за єдиним телефонним номером 112. Вартість угоди склала 368,56 млн грн. Українська компанія запропонувала виконати роботи за 240 млн грн. Однак МНС обрало пропозицію, дорожчу на 139 млн грн. Пояснень цього вибору в обґрунтуванні закупівлі нема.

У 2012 році ЗМІ написали про скандал в особистому житті Віктора Балоги. Він жорстоко побив свою дружину, яка з переломами кісток та пошкодженням внутрішніх органів потрапила в реанімацію.

У 2017 році Москаль закликав генпрокурора Луценка внести подання на притягнення до відповідальності Віктора Балоги за подвійне громадянство й оприлюднив копію австрійського паспорта політика, де було вказане ім'я Віктор де Балога (частка "де" нібито мала свідчити про  дворянське походження бувшого закарпатського губернатора).

Тетяна Чорновол у 2018 році звинуватила Балогу в державній зраді, мовляв, це він фінансує сепаратистів Закарпаття й ініціює їх активність.

В серпні 2019 року поліція повідомила про підозру п’яти членам дільничої комісії в селі Суха Іршавського району, що видавали бюлетені для голосування підставним особам, які працювали на перемогу Віктора Балоги.

Звичайно, це тільки короткий витяг із "скандальної історії" політика Віктора Балоги. Впевнені, що незабаром вона поповниться новими яскравими фактами, що, на жаль, наразі традиційно для України, але є винятком для політикуму цивілізованого світу.

Дата публікації: 25.10.2020
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1