Береза Борислав

Береза Борислав

Екснардеп та ексголова інформаційного відділу Правого сектора

Всі новини

Борислав Береза ​​- колишній народний депутат Верховної Ради України VIII скликання, ексголова інформаційного відділу Правого сектора, колишній член української делегації в ПАРЄ.

Місце народження

Народився 13 червня 1974 року в Києві.

Освіта

Має диплом Київського національного торгово-економічного університету, який закінчив у 2018 році заочно. Спеціальність "Публічне управління та адміністрування".

Сім'я

 • Дружина: Наталя Миколаївна Береза ​​(дівоче прізвище Чорнодід, 1975 року народження).
 • Діти: сини Данило, Ілля, донька Дарина (2016 року народження).
 • Батько - Бляхер Юхим Абрамович (1950).
 • Мати - Береза ​​Емілія Григорівна (1952).

Коротка біографія

 • У 1991 році за програмою репатріації Борислав переїхав до Ізраїлю.
 • У 1993 році повернувся в Україну, зайнявся книжковим бізнесом.
 • З 1995 року - засновник ТОВ "Сефер ЛТД". Формував приватні книжкові колекції для замовників.
 • З 2010 року працював журналістом на телебаченні - вів програми "Книга UA" і "Мандри" на Першому національному, "Повний абзац з Бориславом Березою" на "Просто радіо".
 • У 2013-14 - активний учасник Євромайдану. З лютого 2014 очолював інформаційний відділ "Правого сектора", був одним зі спікерів руху.
 • У жовтні 2014 року на дострокових парламентських виборах у Верховну Раду VIII скликання був обраний народним депутатом, отримавши 29,44% голосів як самовисуванець. У парламенті не входив до складу будь-якої фракції.
 • 2 грудня 2014 увійшов в опозиційну міжфракційну групу "Укроп" разом з Андрієм Білецьким, Володимиром Парасюком, Борисом Філатовим, Дмитром Ярошем.
 • 4 грудня 2014 року Береза ​​став заступником голови Комітету з питань запобігання та протидії корупції. Був членом української делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи.
 • У грудня 2014 Береза ​​заявив про вихід з "Правого сектора". "Правий сектор" оголосив, що Береза ​​більше їх не представляє і попросив журналістів не асоціювати його з їх організацією.
 • У 2015 році Береза ​​балотувався на пост мера Києва від "Партії рішучих громадян". У другому турі програв чинному меру Києва Віталію Кличку.
 • У 2019 на дострокових виборах балотувався до Верховної Ради IX скликання по 213 округу Києва як безпартійний самовисуванець. До парламенту не пройшов.
 • У 2020 році Борислав Береза ​​знову балотувався на посаду мера Києва від політсили "ЕкоПартія Берези". Однак, мером було обрано Віталія Кличка. Політична сила Берези також не потрапила до міської ради Києва, не подолавши 5-відсотковий прохідний бар'єр.
 • З грудня 2020 року Борислав Береза ​​почав вести новий журналістський проект "Під особистий контроль" на своєму ютуб-каналі.

Громадська і політична діяльність

У 1991 році за програмою репатріації, завдяки батькові-єврею, Борислав разом з батьками переїхав до Ізраїлю. Як згадував Борислав Береза, його батько вважав - куди завгодно, лише б з "совка". В Ізраїлі він прожив близько двох років.

У 1993 році він приїхав погостювати в Україну на пару тижнів - погуляти, поспілкуватися з друзями. Однак, вирішив не повертатися до Ізраїлю. Залишившись в Києві, Борислав зайнявся книжковим бізнесом. В інтерв'ю він розповідав, що тиражі українських видавництв возив до Москви та Мінська, там обмінював їх на інший асортимент. Привозив книги в Україну, де вони реалізовувалися, зокрема, через столичний книжковий ринок "Петрівка".

Згодом Береза ​​почав займатися формуванням бібліотек для приватних осіб. Для багатьох vip-клієнтів особиста бібліотека була елементом престижу. До складачів книжкових колекцій зверталися чиновники, політики та інші заможні замовники. Кілька бібліотек у Борислава Берези замовляв Святослав Піскун - одну в кабінет і дві домашні.

"Вартість середньої кабінетної бібліотеки співрозмірна з вартістю хорошого автомобіля. А далі - у кожного своє розуміння, який він, хороший автомобіль, і скільки це в доларах" - розповідав Береза.

З 1995 року Борислав Бляхер-Береза ​​разом з партнером по бізнесу Ігорем Ірановим значився співвласником ТОВ "Сефер ЛТД" зі статутним капіталом в 190 грн.

Книжковий бізнес приніс майбутньому політику великі доходи. В інтерв'ю Береза ​​розповідав, що у 21 рік він вже заробляв по 5 тисяч доларів на місяць. Частину грошей витрачав на подорожі. У 1995 році відвідав Англію, Бельгію, Німеччину, Голландію.

З 2010 року Борислав Береза ​​працював журналістом на телебаченні. Протягом двох років вів програму "Книга UA" на Першому національному, також програму "Мандри" на тому ж каналі та вечірнє шоу "Повний абзац з Бориславом Березою" на "Просто радіо".

Взимку 2013-14 відбувається поворотний момент в біографії Берези. Як активний прихильник Євромайдану, він брав участь в протестах з першого дня, коли Мустафа Найєм розмістив на facebook свій відмий пост із закликом виходити на Майдан. Дружина Берези Наталія пізніше зізнавалася, що тоді бували дні, коли вона навіть не знала, де її чоловік.

18 лютого 2014 після зіткнень в Кріпосному провулку Борислав Береза приєднався до руху "Правий сектор". Зустрівшись з Миколою Карпюком з ПС, він запропонував свою інформаційну концепцію. "Потрібно було показати, що "Правий Сектор"- це не страшилка, образ якої сформували російські та регіональні ЗМІ" - розповідав Береза. Тоді ж він познайомився з лідером руху Дмитром Ярошем. Як людина, що володіє медійними можливостями, Борислав очолив інформаційний відділ "Правого сектора". Він був одним зі спікерів організації, часто з'являвся на різних телеканалах.

Досьє Борислава Берези зазначає, що 2014 рік став початком його політичної кар'єри. Бувши вже відомим медійним обличчям, на дострокових виборах в жовтні він балотувався до Верховної Ради як самовисуванець по 213 округу Деснянського району Києва (Троєщина). За основу передвиборчої кампанії Береза ​​взяв боротьбу з "наливайками" і гральними закладами на Троєщині. Був обраний народним депутатом Верховної Ради VIII скликання, набравши 29,44% голосів.

2 грудня 2014 Борислав Береза, Дмитро Ярош, Борис Філатов, Андрій Білецький, Володимир Парасюк створили у Верховній Раді опозиційну міжфракційну групу "Укроп".

4 грудня 2014 року Береза ​​став заступником голови Комітету з питань запобігання та протидії корупції. Був членом української делегації в ПАРЄ.

25 грудня 2014 "Правий сектор" повідомив, що Борислав Береза ​​їх рух більше не представляє. Вихід з організації підтвердив і сам Береза.

У парламенті Береза ​​виступав проти пункту про скасування депутатської недоторканності. Як альтернативу пропонував можливість відкликання парламентаріїв. Першочерговим завданням вважав проведення реформи судів і прокуратури з подальшою люстрацією служителів закону.

У 2015 році Береза ​​балотувався на посаду міського голови Києва від "Партії рішучих громадян". Пройшов у другий тур з 8,84% голосів виборців. У другому турі програв чинному меру Києва Віталію Кличку, набравши 32,30% голосів проти 64,10% Кличко.

Бувши членом української делегації в ПАРЄ, у 2018 році разом з іншими представниками делегації співав гімн України, заглушаючи російську журналістку Ольгу Скабєєву. Також в кулуарах ПАРЄ виголосив промову в мікрофон Скабєєвої, після чого кинув мікрофон телеканалу "Росія-1" на підлогу. 26 червня 2019 року разом з іншими делегатами з України залишив залу через повернення Росії до Парламентської асамблеї Ради Європи.

У липні 2019 Борислав Береза, як глава групи міжпарламентської дружби України з Естонією отримав від президента Естонії Керсті Кальюлайд Орден Хреста Землі Марії IV ступеня за популяризацію естонсько-українських відносин.

У 2019 на дострокових виборах до Верховної Ради балотувався по 213 округу Деснянського району Києва як безпартійний самовисуванець. Набравши 17,8%, до парламенту не пройшов.

9 липня 2019 під час зустрічі з виборцями на Березу було скоєно напад на вулиці Данькевича в Києві (Троєщина). 44-річний місцевий житель розпорошив в обличчя депутата сльозогінний газ. Поліція затримала правопорушника.

У 2020 році Борислав Береза ​​знову балотувався на посаду мера Києва від політсили "ЕкоПартія Берези", а його партія - до міської ради Києва. Однак, мером став Віталій Кличко, а політсила Берези не пройшла 5-відсотковий прохідний бар'єр, набравши 0,64%.

Наприкінці 2020 року колишній депутат ​​анонсував новий журналістський проект "Під особистий контроль", який стартував на його ютуб-каналі.

Борислав Береза

Борислав Береза (фото: facebook)

Скандали

Підробний диплом

У 2015 році в ЗМІ потрапила інформація про те, що під час реєстрації кандидатом в народні депутати України, Борислав Береза ​​надав фальшивий диплом про закінчення Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження за фактом підробки документів.

Юрист Клим Братковський на своїй сторінці в Facebook опублікував судові рішення з цього питання. У документах прізвище Берези не згадується, проте юрист стверджує, що мова йде про нього. За його словами, суд встановив, що бланк диплома спеціаліста з відзнакою не міг бути виготовлений на поліграфкомбінаті "Україна" в 1995 році та відповідати вказаними реквізитами.

На запит ГПУ ректорат КНЕУ заявив, що серед базового випуску студентів 2000 року Бляхер-Береза ​​Борислав Юхимович не значиться і диплом серії ЛТ ВЕ №503758 не видавався.

Подвійне громадянство

У 2015 році спалахнув скандал з приводу подвійного громадянства нардепа Борислава Берези - України та Ізраїлю, що суперечить українським законам, про вибори в тому числі. Журналісти оприлюднили копію виписки з реєстру громадян Ізраїлю, видану МЗС країни. Документ підтвердив наявність у депутата другого паспорта, отриманого на ім'я Борислава Юхимовича Бляхер-Берези.

У січні 2016 року Андрій Портнов, колишній радник Віктора Януковича, опублікував у facebook документ, виданий 17 січня 2016 року Міністерством внутрішніх справ Ізраїлю на ім'я Бляхер-Берези Борислава Юхимовича. За словами юриста, Береза ​​у 2015 році "звернувся до ізраїльської влади та змінив свій статус, залишившись громадянином Ізраїлю, але переставши бути податковим резидентом цієї країни". Портнов зазначив, що, згідно із законодавством України, Береза ​​повинен скласти депутатський мандат і понести відповідальність за надання державним органам неправдивої інформації.

Що стосується прізвища Бляхер-Береза, то у 2015 році на питання журналістів, чому політик відмовився від прізвища батька - Бляхер, Борислав в якості аргументу показав на телефоні фото свого свідоцтва про народження, в якому він записаний як Борислав Юхимович Береза.

Скандал з Мосійчуком

У квітні 2015 року на спільному засіданні комітетів з протидії корупції та законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради нардеп від Радикальної партії Ігор Мосійчук під час словесної перепалки з Бориславом Березою кинув в нього пляшку з водою.

В ефірі 112 телеканалу Мосійчук пояснив, що це не пов'язано з обговоренням на комітеті, це була його природна реакція на особисту образу. "Він повів себе по-хамськи, звернувся до мене з нецензурною пропозицією сексуального характеру, можливо, йому це властиво, через те, що він сережку носить", - сказав депутат.

Що стосується сережки, яку Борислав носить в лівому вусі, в інтерв'ю виданню "Обозреватель" Береза розповідав, що це - результат програного їм в 1992 році спору. Однак, попри його слова, що до сережок він ставився негативно, носить її досі. Каже, що звик, а також "в знак протесту".

Інцидент зі Скабєєвой

24 січня 2019 року під час виступу Ірини Геращенко перед журналістами в кулуарах ПАРЄ, російська журналістка Ольга Скабєєва намагалася перебити її. Росіянку відштовхнув один з журналістів, а Береза ​​перегородив Скабєєвій доступ до Геращенко, ставши між ними. Береза ​​назвав Скабєєву "пропагандоном" і "повією", а Росію - країною-гопником. На інцидент відреагував глава Чечні Рамзан Кадиров, написавши в соцмережі: "Березі слід дуже чітко засвоїти, якщо він належним чином не вибачиться перед Ольгою Скабєєвой, обов'язково знайдеться справжній чоловік, який в будь-якому місці його дістане і з розмаху вліпить дзвінкий ляпас!".

Дата публікації: 31.01.2021
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1