Богатирьова Раїса

Богатирьова Раїса

Екс-міністр охорони здоров'я, екс-нардеп і регіоналка

Всі новини

Раїса Василівна Богатирьова - екс-міністр охорони здоров'я України, колишній народний депутат Верховної Ради, колишній секретар РНБО. Заслужений лікар України, доктор медичних наук.

Місце народження

Народилася 6 січня 1953 року в місті Бакал Челябінської області, Російська Федерація.

Освіта

 • У 1977 році закінчила Харківський медичний інститут з кваліфікацією лікаря.
 • У 1996 році закінчила Київський національний університет імені Т.Шевченка за спеціальністю "правознавство".

Сім'я

 • Чоловік: Ігор Олександрович Богатирьов - колишній перший заступник гендиректора Українського фонду підтримки підприємництва.
 • Діти: сини-близнюки Олександр та Ігор (1977 року народження). Олександр - колишній депутат Київради, фінансовий директор фармакологічної компанії. Ігор - екс-генеральний директор в компанії "Регіональні електричні мережі". Колишній член нацради партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", був головою бюро партії в Донецькій області.

Коротка біографія

 • У 1970 році розпочала трудову діяльність швачкою-мотористкою на Краматорській швейній фабриці.
 • 1972-1977 роки - навчання в Харківському медичному інституті.
 • 1977-1979 роки - лікар-інтерн міської лікарні №2 Горлівки Донецької області.
 • 1979-1980 роки - акушер-гінеколог медсанчастини №3 Новокраматорського машинобудівного заводу.
 • 1980-1990 роки - завідувачка пологового відділення, в 1985-1990 - заступник головного лікаря з питань організації допомоги дітям і матерям Краматорської центральної міської лікарні.
 • У 1990 році досьє Раїси Богатирьової відзначає початок політичної діяльності - обрання народним депутатом України.
 • 1991-1996 рік - заочне навчання в Київському національному університеті імені Т.Шевченка за спеціальністю "правознавство".
 • З квітня 1994 по січень 1999 рік - перший заступник міністра охорони здоров'я України.
 • У 1996 році захистила кандидатську дисертацію на тему "Оптимальна система масового ультразвукового скринінгу вагітних", у 2000 - докторську на тему "Роль природженої та спадкової патології у репродуктивних втратах сім'ї".
 • З 1997 по 2003 роки Богатирьова була секретарем наглядової ради Національного фонду соціального захисту матерів і дітей "Україна - дітям".
 • У 1999-2000 - міністр охорони здоров'я України.
 • З квітня 2000 року - науковий консультант президента Леоніда Кучми.
 • У 2000 і 2002 роках обиралася народним депутатом України по виборчому округу № 41 Донецької області.
 • На президентських виборах 2004 року була довіреною особою кандидата Віктора Януковича.
 • У 2006 році та на позачергових виборах 2007 року отримала депутатський мандат, пройшовши до ВР за списком "Партії Регіонів".
 • 24 грудня 2007 року президент Віктор Ющенко призначив Богатирьову секретарем РНБО.
 • 1 вересня 2008 політрада "Партії регіонів" виключила Раїсу Богатирьову з партії.
 • 14 лютого 2012 року Раїса Богатирьова указом президента Віктора Януковича звільнена з посади секретаря РНБО і призначена віце-прем'єр-міністром, міністром охорони здоров'я України.
 • 27 лютого 2014 року депутати Верховної Ради проголосували за відставку Раїси Богатирьової.
 • 19 червня 2014 року Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу стосовно Раїси Богатирьової.
 • 21 жовтня 2014 року Богатирьова оголошена в розшук Генеральною прокуратурою України.
 • 20 березня 2015 року заочно арештована Печерським районним судом Києва.
 • 27 серпня 2019 року Раїса Богатирьова була затримана в столичному аеропорту "Київ". 29 серпня 2019 - вийшла з СІЗО під заставу в 6 млн гривень.

Кар'єра, політична діяльність, кримінальні справи

Раїса Лактіонова (дівоче прізвище) народилася в сім'ї робітників. У 1959 році сім'я переїхала з Челябінської області в місто Краматорськ Донецької області.

Трудова біографія Раїси Богатирьової почалася в 1970 році з роботи швачкою-мотористкою на Краматорській швейній фабриці. З 1972 по 1977 роки навчалася в Харківському медичному інституті. Після закінчення інституту з 1977 по 1979 працювала лікарем-інтерном в міськлікарні №2 Горлівки, а з 1979 року - в медсанчастині №3 Новокраматорського машинобудівного заводу.

Протягом 10 років з 1980 по 1990 Богатирьова пропрацювала акушером-гінекологом, потім заступником головного лікаря Краматорської центральної міської лікарні, була головою профкому. Звідти й почався її шлях до парламенту.

У 1990 році Богатирьова була висунута трудовим колективом міськлікарні до Верховної Ради та стала народним депутатом України.

У 1994-1999 роках обіймала посаду заступника міністра охорони здоров'я України, а з 1999 по 2000 рік - міністра охорони здоров'я.

У 2000 році виконувала обов'язки наукового консультанта при президенті Леоніді Кучмі.

У 2000 році була обрана народним депутатом України на довиборах по 41 округу в Донецькій області. У березні 2001 року увійшла до групи "Регіони України".

З 2002 року в Верховній Раді IV скликання очолювала підкомітет з питань законодавчого забезпечення медичної допомоги, медичної освіти та науки. Була головою фракції "Регіони України".

На президентських виборах 2004 року Богатирьова стала довіреною особою кандидата в президенти Віктора Януковича. Однак, в третьому турі виборів переміг Віктор Ющенко.

Експерти відзначали близькість Богатирьової до групи Ріната Ахметова і його давнього друга і соратника Бориса Колесникова. Сама Богатирьова говорила про відносини з Ахметовим досить стримано. В інтерв'ю "Обозревателю", вона розповідала, що спілкуватися з Ахметовим їй завжди цікаво і що він не тільки досвідчений економіст і бізнесмен, а ще й прекрасна людина, що вміє щиро співчувати та співпереживати.

Раїса Богатирьова та Рінат Ахметов

Раїса Богатирьова та Рінат Ахметов (фото: 62.ua)

У 2005 році, коли Борис Колесников був заарештований у справі, пов'язаній з покупкою їм за безцінь акцій донецького торгового центру "Білий лебідь", Раїса Богатирьова доклала всіх зусиль, щоб він опинився на волі.

Спочатку Колесникова викликали в генпрокуратуру у справі про сепаратизм за заклики у 2004 році під час "Помаранчевої революції" до створення Південно-Східної республіки зі столицею в Харкові. Раїса Богатирьова так само звинувачувалася в сепаратизмі.

Після того, як вона оприлюднила рахунки Пенчуків, на яких були гроші, нібито заплачені Колесніковим за акції "Білого лебедя", Генпрокуратура порушила стосовно адвоката Андрія Федура та Раїси Богатирьової кримінальну справу за розголошення конфіденційної інформації.

Відзначали також близькі стосунки Богатирьової з дружиною Леоніда Кучми. Говорили, що завдяки підтримці Людмили Кучми чиновниця стала міністром охорони здоров'я.

У 2006 році Богатирьова пройшла в парламент V скликання за списком "Партії регіонів". Була заступником голови фракції ПР, а також членом бюджетного комітету і постійної делегації ВР у Парламентській асамблеї Ради Європи. Була одним із координаторів "антикризової коаліції" в складі фракцій ПР, СПУ і КПУ.

У 2007 році після парламентських канікул Богатирьова прийшла у Верховну Раду помітно помолоділа. У кулуарах Ради та в ЗМІ заговорили про дороговартісну пластичну операцію Богатирьової. Сама ж чиновниця пояснювала зміни у своїй зовнішності здоровим способом життя.

На позачергових виборах у 2007 році політик знову пройшла в парламент другим номером в списку Партії регіонів після Віктора Януковича.

24 грудня 2007 року Президент Віктор Ющенко призначив Раїсу Богатирьову секретарем Ради національної безпеки та оборони України. На цій посаді вона пропрацювала до 2012 року.

Партійне керівництво неоднозначно поставилася до відходу Богатирьової у владу й 1 вересня 2008 рішенням політради "Партії Регіонів" вона була виключена зі складу керівних органів партії та позбавлена партквитка. Причиною послужили її висловлювання на адресу Януковича, який підтримав визнання Росією незалежності Південної Осетії та Абхазії.

Нардеп від ПР Борис Колесников назвав виключення Богатирьової неадекватною мірою дисциплінарного стягнення. В інтерв'ю "Комсомольській правді" він зазначив, що вона багато зробила для партії та сказав: "Для мене і Ріната Ахметова Раїса Богатирьова завжди була, є і буде близькою людиною".

За однією з версій, Раїса Богатирьова отримала портфель секретаря РНБО завдяки Рінату Ахметову. Однак, сам бізнесмен це заперечував, сказавши, що Богатирьова - "доросла жінка і самостійний політик". Він також спростував чутки про розкол в "Партії регіонів".

14 лютого 2012 року указом президента Віктора Януковича Богатирьова була звільнена з посади секретаря РНБО і призначена міністром охорони здоров'я України в уряді Миколи Азарова.

Раїса Богатирьова

Раїса Богатирьова (фото: kharkivoda.gov.ua)

У ЗМІ публікувалася інформація, заснована на цифрах з Вісника державних закупівель, що компанія Олександра Богатирьова, сина чиновниці, неодноразово вигравала мільйонні тендери Міністерства охорони здоров'я України.

Після євромайдан, 27 лютого 2014 року депутати Верховної Ради проголосували за відставку Раїси Богатирьової. Після чого вона, як і багато інших чиновників з оточення Януковича, покинула країну.

19 червня 2014 року Генпрокуратура порушила кримінальну справу стосовно Раїси Богатирьової за підозрою в незаконному заволодінні бюджетними коштами в особливо великих розмірах (ч.5 ст.191 КК України). На думку слідства, розкрадання відбувалися при проведенні закупівель лікарських засобів, в тому числі у компанії, кінцевим бенефіціаром якої був її син.

Раїса Богатирьова з синами

Раїса Богатирьова з синами (фото: 62.ua)

21 жовтня 2014 року Генеральна прокуратура України оголосила екс-міністра охорони здоров'я в розшук. Пізніше Богатирьова була оголошена і в міжнародний розшук. Однак у 2016 році її адвокат Дмитро Бєляєв заявив, що Інтерпол припинив розшукові заходи щодо його клієнтки.

У лютому 2015 року Служба безпеки України оприлюднила інформацію про те, що Міністерство охорони здоров'я під керівництвом Богатирьової закуповував ліки за цінами, завищеними на 20-40%. Для чого в документи для митного оформлення товарів вносилися завідомо неправдиві відомості. З цієї корупційної схеми протягом 2012-2014 років було закуплено фармацевтичної продукції на суму понад 1 млрд 260 млн гривень.

20 березня 2015 року Печерський райсуд заочно обрав Раїсі Богатирьовій запобіжний захід у вигляді взяття під варту.

20 серпня 2019 року Голосіївський суд зобов'язав Генеральну прокуратуру закрити кримінальне провадження проти екс-глави МОЗ оскільки закінчився термін досудового розслідування і подальші слідчі дії неможливі.

27 серпня 2019 року, через п'ять з половиною років відсутності в Україні, Раїса Богатирьова була затримана в аеропорту "Київ" (Жуляни). Суд обрав їй запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з правом виходу під заставу в 6 млн гривень. 29 серпня Богатирьова вийшла з СІЗО. Гроші вніс Вадим Новинський - нардеп "Опозиційного блоку" і колишній однопартієць Богатирьової.

Дата публікації: 15.01.2021
Дата останньої зміни: 15.01.2021