Черновецький Леонід

Черновецький Леонід

Ексмер Києва й політичний діяч, підприємець

Всі новини

Леонід Черновецький - кандидат юридичних наук, творець юридичної консультаційного концерну Правекс, народний депутат України II, III та IV скликання, лідер Блоку Леоніда Черновецького, третій мер Києва, доларовий мільйонер, відомий в народі, як Льоня Космос або марсіанин.

Місце народження

Народився 25 листопада 1951 року в Харкові.

Освіта

 • 1972 - 1977 рр. - закінчив Харківський національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого за спеціальністю правознавство.
 • 1981 - 1984 рр. - навчався в аспірантурі того ж університету.
 • 1984 р. - отримав ступінь кандидата юридичних наук, захистив дисертацію на тему «Методика розслідування розкрадань, скоєних посадовими особами».

Сім'я

Мати - Параска Гаврилівна, батько - Михайло Черновецький, офіцер, вітчим - Яків Азімов, який був актором і режисером театру Російської драми.

Перша дружина - Аліна Айвазова (1955 р.н.), юрист, займається бізнесом. Загальні діти - син Степан (1978 р.н.) і дочка Христина (1798 р.н.). У сина Степана одна дитина - Леонід Черновецький молодший, а у дочки Крістіни троє - Леонід, Іван і Аліна.

Друга дружина - Олена Савчук, шлюб зареєстрували в лютому 2012 року. Їх спільна дитина - Гавриїл (2014 р.н.).

Коротка біографія

 • 1970 - 1972 рр. - Леонід відслужив в армії у внутрішніх військах у Дніпропетровській області.
 • 1977 - 1981 рр. - працює на посаді старшого слідчого в прокуратурі Київської області відразу після закінчення університету.
 • 1984 - 1989 рр. - остаточно переїхав до Києва і викладав в Київському національному університеті, був заступником проректора з наукової роботи.
 • 1989 г. - Леонід Черновецький створює комерційний консультативний і науково-дослідний центр "Правекс", який переріс, в тому числі в банк "Правекс".
 • 1990 - 1992 рр. - став генеральним директором юридичного консультаційного центру "Правекс".
 • 1992 - 1996 рр. - президент концерну "Правекс".
 • 1996 г. - Черновецький вперше обраний народним депутатом II скликання від Християнської ліберальної партії України.
 • Жовтень 1996 - червень 1999 року - був співголовою партії "За красиву Україну".
 • Липень 1997 - листопад 2001 року - став членом вищої економічної й консультативної ради при Президенті України.
 • Липень 1999 - листопад 2000 року - став головою партії "За красиву Україну".
 • На президентських виборах 2004 Леонід Черновецький висунув себе кандидатом в президенти, але, як не дивно, вибув після першого туру. Далі підтримав Віктора Ющенка.
 • Навесні 2006 року - досьє Леоніда Черновецького зазначає, що він був обраний мером Києва.
 • Лютий 2008 року - Леонід продав 100% акцій "Правекс банку" за $750 млн італійській групі "Intesa Sanpaolo".
 • 12 липня 2012 року - Леонід Михайлович офіційно створив інвестиційну компанію "Chernovetskyi Investment Group".
 • У грудні 2015 передав бізнес синові Степану і починає політичну кар'єру в Грузії.
 • 6 грудня 2015 року - створив партію "за щасливу Грузію".
 • 14 травня 2016 року - оголосили про розпуск партії та відставку Леоніда Черновецького з політики.

Політична і публічна діяльність

Політична кар'єра Леоніда Черновецького почалася після заснування ним Pravex Group, який переріс в Правекс-банк - в минулому один з найбільших банків в Україні.

Вперше Леонід був тричі обраний народним депутатом, вперше - в 1996 році, в складі Християнської ліберальної партії України й далі, під час III та IV скликання (1998 і 2002 рр.). За цей час він встиг очолити Комітет з контролю бюджетних коштів, побути членом комітету з питань бюджету і членом вищої економічної та консультативної ради при Президенті України. Після початку "помаранчевої революції" підтримав Віктора Ющенка й увійшов до фракції Наша Україна, а також був позаштатним радником президента.

У 2006 році його обрали мером Києва, у перегонах за крісло глави міста він обігнав Віталія Кличка і попереднього главу Києва Олександра Омельченка, що стало новою сторінкою в біографії Леоніда Черновецького. Цікаво, що в той час обговорювали результати соціологічних опитувань за якими перемагав Кличка і результат тих виборів пов'язують з благодійністю Черновецького. Всеукраїнський Благодійний Фонд "Соціальне партнерство" був заснований в 1998 Леонідом Черновецьким і існував 18 років допомагаючи самим незахищеним верствам суспільства. Волонтери допомагали не тільки харчуванням, а юридичної та медичною допомогою, отриманням нового одягу і стрижки, а так же, як стверджує офіційний сайт фонду, ще багато іншого.

Черновецький отримав посаду глави КМДА, а його молода команда пройшла до Київради. Вони займалися розподілом близько трьох тисяч гектарів київської землі вартістю близько $10 млрд.

Ще, вони змінили систему "комунального бізнесу", передає під контроль приватних кампаній активи, які забезпечують життєдіяльність міста. Зокрема, Київенерго, Київводоканал, Київгаз, банк Хрещатик і холдингову компанію Київміськбуд.

Раптово, в лютому 2008 року Леонід Черновецький продав, що належав йому раніше Правекс-банк італійської компанії "Intesa Sanpaolo" за 750 млн доларів. В результаті його стан на той момент становила 990 млн доларів, говориться в досьє Леоніда Черновецького.

Блок Юлії Тимошенко 12 березня 2008 роки підняв в парламенті питання про дострокові вибори мера Києва і вже 13 березня Черновецького відсторонили від посади, але позачергові вибори Леонід переміг і впевнено продовжив займатися "земельним питанням".

Відразу після того, як Віктор Янукович став президентом України у 2010 році, він видав указ про усунення Черновецького з посади голови КМДА, її очолив Олександр Попов. Леонід формально залишався мером Києва, але в країні його вже практично не було. 1 червня 2012 року, за два дні до закінчення терміну, космічний мер написав заяву про відставку. Черновецький заявив: "буду чекати свого часу". Після цього припинив свою політичну діяльність в Україні.

У лютому 2014 Леонід Черновецький підтримав з Грузії сім'ї загиблих на Майдані $ 1 000 000, про що повідомив на своїй сторінці Facebook зі словами:

... У мене немає слів, якими б міг висловити свою біль!

Відповідально заявляю про виділення мною суми - 10 000 000 гривень всім сім'ям загиблих станом на 21 лютого 2014 року.

Чітко усвідомлюю те, що ніякі гроші не можуть компенсувати їх втрату рідних, близьких, коханих, але, стояти осторонь не могу !!!

Компенсація буде виплачена незалежно від того, яку позицію - влади чи опозиції, займав загиблий. Вбивцю від потерпілого відрізнити зможу! І в цьому мені допоможуть самі люди ...

6 грудня 2015 року Леонід Черновецький створив партію "За щасливу Грузію", але йому не дуже пощастило з грузинської політикою і вже 14 травня 2016 партія припинила свою діяльність, а Леонід оголосив про повний відхід з політики.

Останні новини про Леоніда Черновецького повідомляють, що він живе в Ізраїлі.

Скандали

15 квітня 2003 року службовий автомобіль Mercedes-Benz S600 концерну Правекс, на пішохідному переході Столичного шосе на смерть збив 11-річного хлопчика Максима Прокопчука. Свідки стверджують, що відразу після вбивства водій автомобіля зняв номери та зник з місця злочину, а всередині машини була дружина Леоніда Черновецького - Аліна Айвазовська.

2 листопада того ж року автомобіль Mercedes-Benz S500 під керуванням Леоніда Черновецького на трасі Київ-Обухів наїхав на 20-річного пішохода, який переходив дорогу в недозволеному місці. Пішохід помер на місці, водій зник.

Сам Черновецький заявив, що обидва ДТП, які сталися з членами його сім'ї "підлаштовані київською владою, щоб дискредитувати його як людину і політика". Ніякого покарання водії не понесли, а кримінальні справи були закриті через відсутність складу злочину.

В кінці 2008 року з колишнім міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком у Черновецького відбулася спочатку словесна перепалка, а потім бійка після засідання РНБО. Черновецький звинуватив Луценка в тому, що той погрожував посадити сина мера Києва і в обмін вимагав землю в столиці. Луценко публічно запідозрив, що градоначальник вживає наркотики й невтішно зазначив, що мер - "брехун і просто падлюка". Леонід своєю чергою не розгубився і звинуватив Юрія Луценка у дружбі з "зеленим змієм". Після скандалу колишній глава МВС пішов разом з журналістами здавати аналізи, а ексмер з бабусями на стадіон демонструвати фізичну форму.

У 2018 році Леонід Черновецький заявив, що більше не може перебувати на території Грузії через переслідування з боку української влади, зокрема, через Юрія Луценка, який на той момент був Генеральним прокурором України.

Творчість

Свою першу книгу "Сповідь мера" Леонід Черновецький видав в травні 2008 року, яку безкоштовно роздавали в агітаційних наметах Блоку Леоніда Черновецького.

2009 рік для колишнього мера був дуже плідним, він написав цілих дві книги: "Як стати мільйонером? " І "Леонід Черновецький. Історія успіху ". Записав два музичних кліпів в авторському виконанні: "Сгорая, плачут свечи" і "Любимая моя".

І створив цілий музичний альбом "Від мера. З любов'ю! " В якому 14 пісень.

А також, повідомив про те, що він - космонавт!

Ще одна автобіографічна книжка з'явилася у 2017 році, під назвою - "Божевільна історія ".

Дата публікації: 26.01.2021
Дата останньої зміни: 27.08.2021
1