Епіфаній

Епіфаній

Митрополит Київський і всієї України

Всі новини

Для подальшого отримання Томосу Українською православною церквою, 15 грудня 2018 року Митрополитом Київським і всієї України, а також настоятелем Православної церкви України став Епіфаній. Незвично молодий, порівняно із іншими очільниками православних церков та максимально прогресивний.

Місце народження

Митрополит Епіфаній - Думенко Сергій Петрович народився 3 лютого 1979 року у селі Вовкове, Іванівського району Одеської області .

Дитячі роки провів у селі Стара Жадова, що розташоване в Чернівецькій області.

Родина

  • Батько Петро Думенко.
  • Мати Віра Богданюк.

Освіта

  • 1996 році Старожадівська середня школа І—ІІІ ступенів;
  • 1996 по 1999 роки навчався в Київській духовній семінарії;
  • з1999 по 2003 роки продовжив навчання в Київській духовній академії; 
  • Захистив кандидатську дисертацію на тему "Формування церковно-канонічних збірників у Донікейський період та їхня характеристика" (кафедра церковного права) і став кандидатом богословських наук.
  • З 2006 по 2007 роки майбутній митрополит стажувався у Греції на філософському факультеті Афінського національного університету.
  • 30 серпня 2012 року захистив докторську дисертацію на тему "Вчення Православної Церкви про спасіння в контексті неперервності святоотцівського передання" і став доктором богословських наук.
  • 11 квітня 2019 року Епіфаній став доктором при Львівському національному аграрному університеті.

Митрополит Епіфаній (фото: facebook)

Коротка біографія

Отримав богословську освіту. Церковними справами УПЦ КП почав займатися з 2008 року. Через кілька років Філарет призначив Епіфанія митрополитом Переяслав-Хмельницьким і Білоцерківським. У 2017-му став митрополитом Переяславським і Білоцерківським.

Епіфаній входить до Національної Спілки журналістів України, та також є членом Міжнародної федерації журналістів. Очолює Київську православну богословську академію.

15 грудня 2018 року був обраний Митрополитом Київським і Всієї України.

6 січня 2019 року Вселенським патріархом Варфоломієм І Епіфанію був вручений Томос – надавши автокефалію Православній церкві України.

Про необхідність  створення в Україні Єдиної помісної церкви Епіфаній заявляв кілька років тому в інтерв'ю журналістам.

Кар’єра

У період з 1 липня 2003 по 31 грудня 2005 року перебував на посаді секретаря-референта у Рівненському управлінні та як особистий секретар митрополита Рівненського і Острозького Даниїла.

Працював викладачем у Рівненській духовній семінарії з 26 серпня 2003 року по 31 грудня 2005 року. В цей же період також був старшим помічником інспектора.

Протягом 2005 року був прессекретарем в Рівненському єпархіальному управлінні.

2003-2005 рр працював редактором в інтернет-проєкті "Рівне Православне" - офіційний сайт, який належить Рівненській єпархії. А також був членом редколегії церковно-релігійної газети під назвою "Духовна нива" - офіційний друкований орган Рівненської єпархії.

8 грудня 2005 року Національна спілка журналістів України прийняла майбутнього митрополита до своїх лав.

У 2006 році – Київська православна богословська академія запрошує його викладати грецьку мову. В цьому ж році Думенко стає послушником Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря.

З 2007 року став обіймати посаду завідувача кафедри філології Київської православної богословської академії, продовжуючи свою викладацьку справу.

21 грудня 2007 року патріархом Філаретом та архієпископом Переяслав-Хмельницьким Димитрієм Сергій Думенко був благословен на постриг. Ця урочиста подія відбулася в стінах Михайлівського Золотоверхого монастиря. Майбутній митрополит прийняв постриг у чернецтво і отримав ім’я Епіфаній (покровитель - святитель Епіфаній Кіпрський).

В цей період Епіфаній працював в якості адміністратора сайтів "ЛОГОС" і офіційної вебсторінки, яка представляла Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир.

6 січня 2008 року патріархом Філаретом Епіфаній в стінах Свято-Володимирського кафедрального патріаршого собору міста Києва був висвячений в сан ієродиякона, а 20 січня 2008 року став ієромонахом.

25 січня 2008 року Епіфаній отримав посаду патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета.

16 березня 2008 року в Неділю Православ'я під час Божественної Літургії в стінах Володимирського кафедрального патріаршого собору Святійшим Патріархом Київським і всієї Русі-України Епіфаній був висвячений сан архімандрита.

20 березня 2008 року Київський Свято-Михайлівський Видубицький чоловічий монастир приймає Епіфанія як намісника.

Епіфаній

Митрополит Епіфаній (фото: facebook)

З 30 травня 2008 року отримав призначення бути керівником у справах Київської Єпархії.

7 жовтня 2008 року отримав звання і став доцентом в Київській православній богословській академії.

21 жовтня 2009 року Священний Синод УПЦ КП (запис у Журналі засідання №20) обрав Епіфанія єпископом Вишгородським, вікарієм Київської єпархії.

15 листопада 2009 року пройшла архієрейська хіротонія Епіфанія. Чин був звершений Патріархом Київським і всієї Русі-України Філаретом у співслужінні з митрополитом Переяслав-Хмельницьким і Бориспільським Димитрієм, архієпископами Білоцерківським Олександром та Луцьким і Волинським Михаїлом, а також єпископами Харківським і Богодухівським Лаврентієм, Вінницьким і Брацлавським Онуфрієм, Чернігівським і Ніжинським Іларіоном, Васильківським Євстратієм.

Епіфаній має кілька орденів "За заслуги" ІІ і ІІІ ступенів, а також церковні нагороди.

27 липня 2010 року Священний Синод УПЦ КП прийняв рішення призначити Епіфанія ректором в Київській православній богословській академії. А також він почав керувати Переяслав-Хмельницькою єпархією. Отримав постійне членство в Священному Синоді УПЦ Київського патріархату.

17 березня 2011 року рішенням Священного Синоду отримав призначення очолити Редакційний комітет.

17 листопада 2011 року Епіфаній стає процесором Київської православної богословської академії і отримує вчене звання.

23 січня 2012 року Святійший Патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет видає Указ про піднесення Епіфанія до сану архієпископа.

28 червня 2013 підноситься до сану митрополита Переяслав-Хмельницького і Білоцерківського, а також призначається Патріаршим намісником, який має права єпархіального архієрея.

13 грудня 2017 року Священний Синод УПЦ КП надає Епіфанію титул Митрополита Переяславського і Білоцерківського.

Через рік – 13 грудня 2018 року Епіфаній був представлений в якості кандидата, який стане предстоятелем єдиної Української православної церкви.

15 грудня 2018 року Об’єднавчий собор в стінах Софійського собору обрав Епіфанія Митрополитом Київським і Всієї України. Він першим очолив Православну церкву України.

Цікавий факт. Інтронізація на пост голови ПЦУ відбулася лише 3 лютого 2019 року через те, що за православними канонами пост Митрополита не може займати чоловік, якому немає 40 років. Саме 3 лютого 2019 Епіфанію виповнилося 40 років.

6 січня 2019 року Вселенським патріархом Варфоломієм І Епіфанію був вручений Томос – надавши автокефалію Православній церкві України.

Епіфаній

Митрополит Епіфаній (фото: facebook)

Скандали

Конфлікт між Філаретом та Епіфанієм

За словами Філарета, під час переговорів, коли створювалася Єдина помісна православна церква в Україні, Президентом України Петром Порошенком йому була дана обіцянка негласного керівництва новою структурою, за це Філарет мав зняти свою кандидатуру на її офіційне очолення. Була попередня домовленість про те, що Філарет отримає повноваження для внутрішнього керування ПЦУ, в той самий час Епіфаній мав її представляти публічно в міжнародному просторі. Це була усна угода, але її, за словами Філарета, не можна порушувати. Проте, на сьогодні Епіфаній керує ПЦУ одноособово.

Ставлення Митрополита до ЛГБТ

Митрополит Київський Епіфаній висловлює також свою думку і щодо питання ЛГТБ спільноти, посилаючись в своєму ставленні на канони Священного Писання: "У нас є чітка позиція — не тільки Української православної церкви, а і Всеукраїнської ради церков — з приводу цього питання. Церква чітко розрізняє, де є гріх. Ми не можемо гріх назвати добром. Є людина, до якої ми ставимося з любов'ю. Але є гріх, який ми повинні присікати і говорити про нього відкрито. Є спосіб життя, який несумісний із християнськими поглядами." Епіфаній також впевнений, що представникам ЛГТБ не слід причащатися, якщо вони в своїх гріхах не покаються, бо взагалі ніхто не може причащатися не покаявшись.

Виступає Епіфаній також і проти ратифікації в Україні Стамбульської конвенції через "нав’язування гендерної ідеології": "[…] ми не можемо сприймати і схвалювати виключно ідеологічно мотивоване трактування терміну „гендер“ не як еквівалент природної статі […], а як особисте переконання".

Митрополит підтримує прийняття законів, які допоможуть в боротьбі з домашнім насиллям та насиллям щодо жінок, але разом з цим вважає, що Стамбульська конвенція лише використовує цю тематику з метою прийняття в національних законодавствах певних правил для протиприродного трактування статі.

Епіфаній нагадує про ст. 15 Конституції України, де говориться про те, що ніяка ідеологічна течія не може проголошуватись в Україні обов’язковою, тому не може бути так, що якась з ідеологій, в такому випадку – гендерна, отримає статус як обов’язкової на законодавчому рівні, і стане вищою, ніж будь-які інші.

Разом з тим Митрополит зазначає, що Рада церков всіляко підтримувала і продовжує підтримувати будь-які законодавчі ініціативи, які направленні на подолання домашнього насилля. Церква в жодному разі не проти таких законів, коли вони не йдуть разом з гендерними течіями в комплексі, тому вони можуть прийматися незалежно від статусу ратифікації в Україні Стамбульської конвенції.

Епіфаній

Митрополит Епіфаній (фото: facebook)

Про РПЦ, Онуфрія і Росію

Епіфаній вважає, що РПЦ все ще має суттєвий вплив на українських громадян. Разом з тим Митрополит заявляє, що церква є аполітичною і не може вказувати і скеровувати політичні погляди людей в тому чи іншому напрямку.

Щодо Онуфрія, у новини просочувалася інформація про конфлікт Епіфанія з Онуфрієм, проте Епіфаній не мав з ним зустрічі після обрання його настоятелем. Митрополит вважає що з Онуфрієм неможливо вести взагалі будь-яких перемовин. До того ж Епіфаній переконаний, що Онуфрій служить виключно інтересам Росії – як церкви, так і держави. І Росія використовує церкву, як важіль впливу – вони йдуть як єдине ціле щодо зовнішнього впливу.

Проте про будь-яку насильницьку передачу Лаври, за словами Митрополита, не може бути ніякої мови. Всі питання мають вирішуватися виключно мирним шляхом.

Про війну і мир

Епіфаній вважає, що нам потрібен не просто мир в Україні, а виключно справедливий мир, бо мир у неволі немає сенсу. Важливий лише мир у незалежній самостійній Україні. Митрополит молиться за настання у нас такого миру.

Також на прикладі Сталіна наводить приклад про те, наскільки гріхи можуть руйнувати людські душі, коли з семінариста згодом вийшов кат, що замордував і знищив велику кількість людей.

Про піст

Митрополит вважає, що Богу байдуже, що і коли ми їмо. Але разом з тим піст є чудовою можливість контролю себе та свої пристрасті, бо, за словами Епіфанія, якщо ми не можемо контролювати свої бажання в їжі та на певний час відмовитися від звичних смачних речей добровільно, то як ми тоді зможемо приборкати свої пристрасті й гріховні пориви.

Обмеження під час посту, на думку Митрополита, також допомагають виховувати свою силу волі, коли душа керує тілом, а не навпаки. Бо їжа нам дається для того, щоб жити. І піст не для Бога чи Церкви, піст потрібен самим людям.

Останні новини про Епіфанія

Почесний патріарх Православної церкви України Філарет заявив, що він глибоко помилився щодо Епіфанія. І зараз вважає, що їх конфлікт грає в першу чергу на руку Росії. Разом з тим стверджує, що ніякої образи на Епіфанія не тримає, але вважає, що той не чесно вчинив з УПЦ КП. Епіфаній, своєю чергою, не зважає на такі обвинувачення і вже близько двох років не спілкується з Філаретом.

Дата публікації: 20.11.2020
Дата останньої зміни: 20.09.2021
1