Фільчаков Олександр

Фільчаков Олександр

Прокурор Харківської області

Всі новини

Місце народження

Олександр Васильович Фільчаков народився 20 квітня 1979 року у місті Харків, Україна.

Освіта

2001 року закінчив Національну юридичну академію України ім. Ярослава Мудрого, спеціальність – правознавство. 2005 року закінчив Національний аерокосмічний університет ім. Миколи Жуковського "Харківський авіаційний інститут", спеціальність – фінанси. 2021 року Олександр Фільчаков захистив кандидатську дисертацію з права. Того ж року він став Заслуженим юристом України.

Сім`я

Дружина – Юлія Ігорівна Фільчакова. До 1 жовтня 2019 року обіймала посаду прокурора Холодногірського відділу Харківської місцевої прокуратури №1. Нині вона займається адвокатською діяльністю. Олександр Фільчаков разом із дружиною виховують трьох дітей: двох хлопчиків та дівчинку.

Мати - Фільчакова Ганна Михайлівна, фізична особа-підприємець, надає нерухоме майно в оренду. Батько - Фільчаков Василь Іванович, приватний підприємець.

Коротка біографія

Олександр Фільчаков працює у органах прокуратури Харківської області з 2002 року.

Свою кар'єру він розпочав у лютому 2002 року з посади стажера помічника прокурора Дергачівського району Харківської області. Пропрацював на цій посаді до кінця 2002 року, коли його призначили помічником прокурора. У квітні 2003 року Олександр стає старшим помічником прокурора. У грудні 2003 року у житті Фільчакова стався новий виток. Тепер він слідчий прокуратури. Цю посаду він обіймав до липня 2004 року.

З липня 2004 до лютого 2006 року Олександр Фільчаков знову виконує обов'язки старшого помічника прокурора Дергачівського району.

У лютому 2006 року Олександр Фільчаков обійняв посаду прокурора відділу нагляду за дотриманням законів органами СБУ, державної митної служби та державної прикордонної служби України при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства управління нагляду за дотриманням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність. та досудове слідство прокуратури Харківської області, де працював до жовтня 2007 року.

Цієї ж осені він отримує перше солідне призначення і починає працювати заступником прокурора Дергачівського району Харківської області.

З листопада 2009 року по вересень 2010 року Фільчаков пробує свої сили на посаді заступника прокурора Московського району міста Харкова. Але на початку осені 2010 року знову повертається до Дергачівської прокуратури, де обіймає посаду прокурора до березня 2014 року.

У період з березня по квітень 2014 року він був старшим прокурором відділу захисту інтересів громадян та держави під час виконання судових рішень управління представництва, захисту інтересів громадян та держави у суді прокуратури Харківської області.

З квітня по липень 2014 року Олександр Фільчаков обіймав посаду прокурора відділу нагляду за дотриманням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, та процесуального керівництва управління нагляду за дотриманням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою. З липня по вересень 2014 року – заступник начальника цього ж відділу. З вересня по листопад 2014 року Олександр Фільчаков обіймав посаду заступника начальника управління – начальника вищезгаданого відділу.

З листопада 2014 року по грудень 2015 року Олександр Фільчаков керував прокуратурою Київського району міста Харкова. Потім він був першим заступником та начальником прокуратури №2 міста Харкова.

У жовтні 2019 року очолив прокуратуру Харківської області.

На цій посаді Фільчаков встиг заробити собі авторитет, провівши кілька розслідувань, які пролунали на всю країну. Так, за безпосередньої участі нового прокурора за ґрати потрапили два керівники виправної колонії та підприємець, які незаконно збагачувалися на продажу продуктів, якими харчувалися ув'язнені колонії.

Він також заробив собі авторитет на справі про єгерів лісгоспу, які виявилися "чорними лісорубами" та знищили дерева на суму 9,7 млн грн.

Позитивна думка керівництва та городян Харкова про нового прокурора сформувала й викриття підпільного казино, яке "кришували" місцеві правоохоронці.

Також Фільчаков оголосив підозру у розтраті майна колишньому заступнику начальника Податкової поліції у Харківській області.

З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України особливу увагу прокуратури зосереджено на повному та всебічному розслідуванні військових злочинів. Слідчі поліції та СБУ спільно з прокурорами Харківської області розслідують близько 20 тисяч військових злочинів. Найчастіше це злочини за фактами порушення законів та звичаїв війни військовослужбовцями збройних сил Росії.

У цих справах про підозру вже повідомлено 47 осіб, з них: 40 військовим РФ, 1 оперуповноваженому ФСБ РФ, 2 найманцям приватної військової компанії, 2 учасникам незаконного збройного формування так званої "ДНР", 1 учаснику незаконного збройного формування так званої "ЛНР" 1 громадянину України, який разом із військовими збройних сил Росії привласнив транспортний засіб.

До суду направлено 13 обвинувальних актів щодо 30 осіб, з яких три суди розглянуто та винесено обвинувальні вироки щодо 7 осіб (4 військові збройні сили Росії, 2 найманці приватної військової компанії та 1 учасник незаконного збройного формування так званої "ДНР"). Так, за процесуального керівництва прокурорів Харківської обласної прокуратури одними з перших в Україні отримали вирок у вигляді 11 років 6 місяців позбавлення волі двоє російських військових за обстріл Харківської області.

Крім того, під час розслідування військових злочинів правоохоронцями було виявлено в Харківській області 23 камери тортур, де зазнали тортур з боку російських військовослужбовців понад 100 громадян України.

З метою ефективної координації дій фахівців різного спрямування та якіснішого розслідування військових та інших міжнародних злочинів керівником Харківської обласної прокуратури створено 28 мобільних слідчо-прокурорських груп, з яких:

  • 23 мобільні слідчо-прокурорські групи, до яких увійшли працівники прокуратури, СБУ, Національної поліції, вибухотехніки та інші експерти. Вони проводять огляди зруйнованих авіаційними, ракетними та артилерійськими ударами об'єктів цивільної інфраструктури та розслідують факти вбивств місцевих жителів.
  •  5 так званих "тематичних груп", які займаються виключно фактами тортур місцевих жителів, а також пошуком розташування штабів чи командних пунктів російських військових на звільнених територіях.

Діяльність Харківської обласної прокуратури щодо розслідування військових злочинів

Після початку повномасштабного вторгнення Харківська обласна прокуратура успішно розслідує низку військових злочинів росіян. Нижче наводимо посилання на публікації про деякі з них.

Резонансні справи

Підозри, підписані керівником Харківської обласної прокуратури

Розслідування злочинів щодо колаборантів та держзрадників

Під керівництвом Олександра Фільчакова активізовано роботу органів правопорядку Харківської області щодо виявлення та розслідування фактів державної зради, колабораційної діяльності, допомоги державі-агресору, коригування ворожого вогню. У справах зазначеної категорії повідомлено про підозру понад 800 осіб. До суду направлено обвинувальні акти щодо 540 осіб, з яких судом розглянуто та призначено покарання 251 особі.

З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію Харківської області до суду направлено 52 звинувачувальні акти щодо представників правоохоронної та судової системи. Екс-поліцейський, що добровільно перейшов на бік ворога, співпрацював з російськими загарбниками, які окупували м. Куп'янськ, обіймав керівні посади в окупаційних органах поліції та організовував конвоювання затриманих окупантами місцевих жителів, засуджений до 15 років позбавлення волі з позбавленням волі.

Оголошено дві підозри головам районних судів, що перейшли на бік ворога — Вовчанського і Балаклійського. Щодо голови Вовчанського районного суду, то вона за вказівкою окупаційної влади створила судовий орган у Вовчанську. Набрала штат, отримувала заробітну плату за це у рублях. Тренінг пройшов у Білгородській області. Усім розповідала, що зараз тут буде сформовано нову владу, що "зараз нами буде судовий процес сформований на підставі законодавства Російської Федерації".

Гауляйтерам тимчасово окупованих територій Харківської області повідомили про підозру у державній зраді.

Розшук

Керівника Харківської обласної прокуратури Олександра Фільчакова окупаційною владою оголошено в розшук. Ця інформація була оприлюднена на проросійському сайті та Телеграм-каналі "УВС ВДА Харківської області".

Нагороди

1) Наказом начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України у січні 2023 року Фільчакова Олександра Васильовича нагороджено заохочувальним знаком Головного управління розвідки Міністерства оборони України — медаллю "За сприяння військовій розвідці України" II ступеня.

2) Грамота за заслуги перед Українським народом керівнику Харківської обласної прокуратури Фільчакову Олександру Васильовичу від 30 травня 2022 року.

3) Наказом Генерального прокурора від 24 листопада 2022 року за тривалу та бездоганну службу в органах прокуратури Фільчакова Олександра Васильовича нагороджено нагрудним знаком "Почесний працівник прокуратури України".

Дата публікації: 02.11.2023
Дата останньої зміни: 03.11.2023