Гутерреш Антоніу

Гутерреш Антоніу

Генеральний секретар Організації Об`єднаних націй

Всі новини

Антоніу Мануел де Олівейра Гутерреш, також Ґутерреш та Гутерріш — 9-й генеральний секретар ООН (з 1 січня 2017 р.), 18 червня 2021 року перепризначений на другий термін. В минулому — португальський політик-соціаліст, прем'єр-міністр Португалії, Верховний комісар ООН у справах біженців (2005—2015 рр.).

Антоніу Гутерреш народився 30 квітня 1949 року в Лісабоні, Португалія.

Освіта

Ще зі шкільних років був нагороджений премією як найкращий учень ліцею (1965). Своє навчання продовжив у Вищій технічній школі, здобувши диплом інженера-електротехніка з відзнакою. За часи навчання у вищій школі не брав участі у студентських опозиційних рухах проти диктаторського режиму Салазара, повністю присвятивши себе навчанню й соціальній праці в рамках молодіжної католицької студентської організації (порт. Juventude Universitária Católica). Після закінчення навчання 1971 року починає викладацьку роботу.

Партійна діяльність

Політичну кар'єру розпочав у 1972 році, вступивши до соціалістичної партії. Незабаром залишає викладацьку роботу і повністю присвячується політиці. Після революційних подій 25 квітня 1974 року займається внутрішньою організацією партії.

Бути ревним католиком і перебувати в лавах партії, де переважають атеїсти, агностики зі значною присутністю масонів, було непросто. Це викликало певний опір щодо Гутерреша на початковому етапі. Проте вже невдовзі почав виконувати цілу низку важливих повноважень, закінчуючи посадою генерального секретаря, з якою він переміг на парламентських виборах 1995 і 1999 років. Був також головою Соціалістичного інтернаціоналу (Соцінтерну).

Подав у відставку після місцевих виборів у грудні 2001 року, в яких Соціалістична партія зазнала розгромної поразки. У своїй заяві про відставку сказав, що йде, аби уникнути падіння країни в «демократичне болото» через відсутність підтримки уряду за результатами виборів. На посаді лідера партії його замінив Едуарду Ферру Родрігеш, а на посаді прем'єр-міністра — опозиціонер, майбутній голова Єврокомісії Жозе Мануел Дурау Баррозу.

Ім'я Гутерреша часто фігурувало серед імовірних кандидатів на посаду президента Республіки на виборах 2011 та 2016 року, але він відмовився подати свою кандидатуру.

Керівництво ООН

26 вересня 2016 року переміг у змаганні за посаду генерального секретаря ООН.

30 грудня 2016 року склав присягу, а 1 січня 2017 року обійняв посаду Генерального секретаря ООН (до 31 грудня 2021 року).

У вересні 2020 року закликав світ об'єднатися, аби спільно протидіяти цілому комплексу глобальних проблем, що загострилися на тлі пандемії Covid-19 — від кліматичної катастрофи й гендерної нерівності до ненависті й політичної напруженості.

У жовтні 2020 року звернув увагу на надзвичайну важливість боротьби із глобальним потеплінням та заявив: «Якщо ми не почнемо діяти прямо зараз, нинішнє століття може виявитися останнім для людства». У грудні закликав до глобального надзвичайного стану.

Закликає виробників вакцин проти Covid-19 зробити їх доступними для всіх. «Зараз важливо, щоб вакцина стала глобальним суспільним благом. Вона має бути доступною скрізь і для всіх, бути вакциною, яка належить людям», — заявив Гутерреш у своєму виступі, присвяченому 75-річчю заснування ООН.

18 червня 2021 року Генеральна Асамблея ООН за рекомендацією Ради Безпеки призначила Антоніу Гутерріша генеральним секретарем на другий термін, який розпочався 1 січня 2022 року.

Хобі

Називає фізику своєю головною інтелектуальною пристрастю, цікавитись середньовічною історією, кіно та оперою.

Сім'я

У 1972 році одружився з Луїзою Гімараєш і Мело, вона померла від раку після 26 років шлюбу (1998 р.), у якому народилися двоє дітей. У 2001 році одружився вдруге - з Катариною Маркеш ді Алмейда Ваз Пінту.

Дата публікації: 22.08.2022
Дата останньої зміни: 22.08.2022