Каспрук Олексій

Каспрук Олексій

Ексмер Чернівців

Каспрук Олексій Павлович - мер міста Чернівці з 2014 по 2020 рік, депутат Чернівецької міської ради VI скликання, голова обласної організації Української спілки промисловців і підприємців.

Місце народження

Народився 6 грудня 1977 року в місті Чернівці.

Освіта

 • 1991-1996 роки - навчання в Чернівецькому індустріальному технікумі, спеціальність інженера-механіка.
 • З 1996 по 2002 роки - навчався в Чернівецькому торгово-економічному інституті КНТЕУ (Київського торгово-економічного університету) на факультеті "Економіка підприємства", закінчив з відзнакою за спеціальністю "економіст".
 • З 2006 по 2007 рік вивчав інформаційний менеджмент в Ньюпортській бізнес-академії за програмою уряду Нідерландів.

Родина

 • Дружина: Антоніна Каспрук - викладач в Чернівецькому торгово-економічному інституті.
 • Діти: син Богдан (2008 року народження).

Коротка біографія

 • З 1996 по 2000 роки - працював інженером, а згодом - економістом на Чернівецькому хімічному заводі.
 • З 1999 року займався громадською діяльністю. Був обраний головою обласної організації Української спілки промисловців і підприємців.
 • У 2000-2001 роках - очолював компанію "Юніком".
 • У 2000-2005 роках - займався викладацькою діяльністю.
 • У 2002 та 2006 роках балотувався до міської ради Чернівців від Партії промисловців і підприємців України, однак обидві спроби були невдалими.
 • У 2005 році - був радником-консультантом міського голови Чернівців Миколи Федорука з економічних питань.
 • У 2006-2011 роках очолював комунальне підприємство "Містобуд".
 • З листопада 2007 по грудень 2012 року - помічник народного депутата від "Партії регіонів", голови Українського Союзу промисловців і підприємців Анатолія Кінаха.
 • У 2010 році обраний депутатом Чернівецької міської ради. Голова фракції партії "Фронт змін".
 • З квітня 2010 по квітень 2012 - радник голови Чернівецької ОДА Михайла Папієва.
 • З грудня 2012 по лютий 2014 року - помічник народного депутата від партії "Батьківщина" Арсенія Яценюка. В грудні 2012 - обраний головою обласної організації партії "Фронт змін".
 • З лютого по листопад 2014 року був помічником на громадських засадах народного депутата України від БЮТ Миколи Федорука, колишнього мера Чернівців.
 • 25 травня 2014 року обраний міським головою Чернівців.
 • 26 жовтня 2014 року пройшов до Верховної Ради від партії "Народний фронт", але від мандата народного депутата відмовився.
 • 15 листопада 2015 року - переобраний міським головою Чернівців вдруге.
 • 26 липня 2018 депутати Чернівецької міськради прийняли рішення про дострокове припинення повноважень мера.
 • 23 квітня 2019 року Каспрук через суд поновився на посаді.
 • 19 червня 2020 року Олексій Каспрук був серед мерів шести українських міст, які презентували нову політичну партію "Пропозиція".
 • На вибори міського голови Чернівців у 2020 році балотувався від партії "Пропозиція ". Не пройшов у другий тур.

Громадська і політична діяльність, скандали

Вперше чернівецьким міським головою Олексій Каспрук був обраний після Євромайдану на позачергових виборах 25 травня 2014 року.

У досьє Каспрука потрібно відзначити, що його батько - Каспрук Павло Михайлович також свого часу обіймав посаду голови виконавчого комітету Чернівецької міської ради з 1985 по 1991 рік.

На момент обрання в мери Олексія Каспрука Чернівці були без міського голови вже три роки. 31 березня 2011 року 42 з 60 депутатів Чернівецької міської ради VI скликання відправили у відставку Миколу Федорука, який 17 років займав пост міського голови. П'ять разів з 1994 року він перемагав на виборах зі значним відривом від суперників. Відставку Федорука пояснювали порушенням ним Конституції, законів України, зловживаннями та незабезпеченням здійснення наданих йому повноважень.

Олексій Каспрук, який на той момент був депутатом Чернівецької міськради, виступав проти відставки Федорука. Він заявив, що незаконних рішень фракція "Фронт змін" не прийматиме.

Після відставки Федорука у 2011 році й до Євромайдану обов'язки мера виконував секретар міськради, регіонал Віталій Михайлишин, пов'язаний з групою олігарха Дмитра Фірташа.

На позачергових місцевих виборах у 2014 році основна боротьба за крісло мера Чернівців відбувалася між Віталієм Михайлішиним та Олексієм Каспруком, який вважався креатурою Бурбака - депутата фракції "Народний фронт" у Верховній раді.

Каспрук, як лідер тодішньої опозиції в Чернівецькій міськраді, здобув перемогу на хвилі Майдану, заручившись підтримкою прем'єр-міністра чернівчанина Арсенія Яценюка, а також колишнього мера Миколи Федорука, який на той момент засідав у Верховній Раді у якості представника фракції Яценюка.

25 травня 2014 року Олексій Каспрук був обраний мером Чернівців.

26 жовтня 2014 року на виборах до Верховної Ради України VIII скликання він був обраний депутатом від "Народного фронту", однак відмовився від мандата, вибравши посаду міського голови.

15 листопада 2015 року на місцевих виборах чинний мер Олексій Каспрук був повторно обраний міським головою.

Олексій Каспрук

Олексій Каспрук (фото: Facebook)

Далі в біографії мера Каспрука були різні скандали місцевого рівня, пов'язані переважно з державними закупівлями та комунальними проблемами.

Наприклад, закупівля у 2014 році неякісних бронежилетів, на які міськрада Чернівців витратив 350 тисяч гривень з бюджету. Працівниками УБОЗу тоді були порушені кримінальні справи проти підприємця, який продав бронежилети, а також міських чиновників. Ще один скандал був пов'язаний з ремонтом вулиці Богдана Хмельницького в історичному центрі міста, який тривав кілька років. Фірма-підрядник звинуватила мерію в корупції та вимаганні відкатів. Черговий скандал стосувався закупівель неякісних молочних продуктів для дитячих садків. Попри те, що СБУ попередила Каспрука і керівника управління освіти Сергія Мартинюка, що це є грубим порушенням законодавства і створює загрозу здоров'ю дітей, з молокозаводом був підписаний договір на 3 мільйони гривень.

26 липня 2018 року Каспрука спіткала доля попередника - депутати Чернівецької міської ради проголосували за його звільнення з посади. Ініціатором відставки був Василь Продан з фракції "Рідне місто" в міській раді. Депутати назвали Каспрука неефективним менеджером, який не впорався зі своїми повноваженнями. Сам мер причину своєї відставки пояснив тим, що він не давав вирішувати депутатам "шкурні" питання.

Поки відсторонений мер оскаржував рішення в судах, обов'язки градоначальника виконував секретар міськради Василь Продан, чоловік народного депутата від БПП Оксани Продан.

У ЗМІ писали, що друга відставка мера в Чернівцях за останні 7 років - це новий виток давнього конфлікту за сфери впливу між групами Яценюка-Бурбака та Дмитра Фірташа. На той час партія Яценюка "Народний фронт" втратила свій рейтинг і всіма силами намагалася утримати контроль над вотчиною колишнього прем'єра.

Після відставки голови в Чернівцях пройшла акція на підтримку Каспрука із закликами до президента Порошенко зупинити реванш команди Фірташа, яка вже вдруге зробила так, щоб Чернівці залишилися без мера.

Через конфлікт між групами інтересів, депутати міськради були більше зайняті відстоюванням своїх інтересів, ніж розв'язання проблем, що стосуються життєдіяльності міста.

23 квітня 2019 року Чернівецький окружний адміністративний суд визнав відставку Каспрука незаконною, і чиновник був відновлений на посаді. За дев'ять місяців відставки йому була виплачена грошова компенсація в розмірі 265 тис. гривень.

Презентація партії "Пропозиція"

Презентація партії "Пропозиція" (фото: Facebook)

19 червня 2020 року Олексій Каспрук був одним з шести мерів українських міст, які презентували нову політичну партію "Пропозиція", що в народі отримала назву "партія мерів". У заході взяли участь: Борис Філатов (мер Дніпра), Андрій Дяченко (Каховка), Андрій Райкович (Кропивницький), Олександр Сенкевич (Миколаїв) Сергій Сухомлин (Житомир).

У 2020 році Олексій Каспрук балотувався в мери Чернівців від партії "Пропозиція", однак набрав 18,23% голосів і навіть не пройшов у другий тур.

Дата публікації: 10.12.2020
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1