Князєв Сергій

Князєв Сергій

Радник міністра внутрішніх справ України, екскерівник Національної поліції

Князєв Сергій – генерал поліції 1-го рангу, кандидат юридичних наук, член Колегії МВС України, учасник війни на Донбасі.

Місце народження

Народився 18 жовтня 1971 року в селищі Мстьора В’язниковського району Володимирської області РФ. Через кілька років родина переїхала в Білу Церкву.

Освіта

 • 2002 рік – закінчив Національну академію внутрішніх справ.
 • 2003 рік – закінчив магістратуру  Національної академії внутрішніх справ.
 • 2012 рік – закінчив ад’юнктуру Національної академії внутрішніх справ.
 • У 2012 році захистив кандидатську дисертацію  на тему "Шахрайство шляхом фінансових пірамід".

Родина

З дружиною Вікторією розлучений.

У Князєва два дорослі сини, Микола та Юрій, і дочка Олександра.

Коротка біографія

 • 1989 – 1991 роки – проходив військову службу.
 • 1992 рік – почав працювати в органах внутрішніх справ міліціонером відділу охорони міста Біла Церква.
 • 1995 рік — призначений на посаду оперуповноваженого карного розшуку.
 • 1995 – 2008 роки — пройшов шлях від оперуповноваженого до заступника начальника-начальника кримінальної міліції Білоцерківського міського відділу міліції.
 • 2008 – 2014 роки – керував управлінням карного розшуку Головного управління МВС України в Київській області.
 • 2014- 2015 роки – виконував обов’язки заступника начальника Головного управління МВС України в Донецькій області, начальник кримінальної міліції.
 • 2015 – 2016 роки – тимчасово виконував обов’язки начальника Головного управління МВС України в Закарпатській області. Одночасно обіймав посаду радника голови Національної поліції.
 • Квітень-листопад 2016 року – призначений начальником Головного управління Національної поліції в Рівненській області.
 • 2016 – 2017 роки – працював начальником Департаменту карного розшуку Національної поліції України.
 • 2017 – 2019 роки – очолював Національну поліцію України.
 • Вересень 2019 року – подав у відставку з посади голови Національної поліції та був призначений радником міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Деякі факти службової діяльності

Працюючи в карному розшуку, Князєв показував реальні успіхи в роботі. Так, при його участі у 2009 році вдалось затримати маніяка Юрія Кузьменка, який кілька років тероризував Київщину і на рахунку якого 13 доведених убивств та десятки інших злочинів.

Перебуваючи в Донецькій області, виконував бойові завдання у зоні АТО. Керував спецопераціями під час періоду "Дебальцівської оборони", попадав під обстріли ворожої артилерії.

Сергій Князєв біля Широкіного на Донеччині. Лютий 2015 року (фото: facebook.com/sergii.knyazev)

19 грудня 2014 року — нагороджений орденом Данила Галицького "за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі".

Продемонструвавши досвід та вміння працювати в складних обставинах, з 2015 року Князєв стає своєрідним "кризовим менеджером" у МВС, якого перекидають у найбільш проблемні регіони.

Так у липні 2015 року, коли на Закарпатті відбулись збройні сутички міліції з бійцями "Правого сектору", Князєв очолив обласне управління МВС. Йому вдалось стабілізувати ситуацію і досягти успіхів у боротьбі з контрабандою. На початку 2016 року було проведено успішну операцію, в наслідок якої затримано партію бурштину вартістю 200 млн грн.

Весною 2016 року загострилась ситуація навколо незаконного видобутку бурштину у Рівненській області. У Сарненському районі відбулись сутички копачів з правоохоронцями, дійшло до стрілянини. Керівником Головного управління Нацполіції в Рівненській області призначили Сергія Князєва. Він діяв швидко і рішуче, у район масових сутичок ввів спецпідрозділ "Дніпро-1". Нелегальний видобуток бурштину суттєво зменшив масштаби. Постійно діяв оперативний штаб, який перестав працювати після переведення Князєва у Київ.

У 2016 році Князєв отримав перше генеральське звання (генерал поліції 3-го рангу), через рік він стає генералом поліції 2-го рангу, а в жовтні 2018 року президент Петро Порошенко присвоїв Сергію Князєву вище поліційне звання — генерала поліції 1-го рангу.

В лютому 2017 року він чесно виграв конкурс на посаду голови Національної поліції України, в якому брали участь 64 кандидати. Всі члени незалежної комісії відзначали належний рівень підготовки  та високий професіоналізм претендента. Попередня глава Нацполіції Хатія Деканоїдзе теж рекомендувала його на цю посаду.

В серпні 2018 року Князєв отримав почесне звання "Заслужений юрист України".

Сергій Князєв, Володимир Гройсман та Арсен Аваков на церемонії прийняття присяги молодими поліцейськими (фото: facebook.com/sergii.knyazev)

Критика та скандали

Ще до Революції гідності Князєв офіційно розлучився зі своєю дружиною. Проте журналісти підозрюють, що це фіктивне розлучення, а Вікторія Князєва стала охоронцем майна, яким щасливе подружжя буде користуватись після виходу генерала на пенсію. Особливо прискіпливо ЗМІ почали "копати" цю тему після призначення Князєва начальником Національної поліції у 2017 році. Тоді працівники Bihus.info встановили, що у власності Вікторії Князєвої перебувають сім квартир та елітний автопарк, причому згідно з даними реєстру юридичних осіб, вона на той час ніколи не займалась бізнесом.

Після призначення на посаду керівника Нацполіції, частина ЗМІ рішуче критикувала такі кадрові зміни. Головні перестороги – Князєв аполітична людина і буде абсолютно керованим згори, крім того,  не знайде спільну мову з ідеологами та донорами реформи поліції, а це негативно відіб’ється на продовженні потрібних реформ. Мустафа Наєм писав, що "Князєв є з системи, й ці численні зміни, які були зроблені в центральному апараті протягом останніх 3 років, були зроблені людьми не з системи". Така ситуація стане негативним фактором для реалізації запланованих реформаторських процесів. До речі, чи не єдиним зауваженням конкурсної комісії щодо Князєва була відсутність у нього "реформаторської жилки".

У Рівненській області журналісти звернули увагу на його симпатію до працівників поліції з тривалим стажем роботи у МВС. Так, Князєва піддали критиці за те, що на посади багатьох керівників районних відділів він висував працівників, які після люстрації поновились на роботі через суд.

Коли у вересні 2019 року спалахнув скандал через затримання на польському кордоні ексдружини Князєва з незадекларованою готівкою, для багатьох стало зрозумілим, що весь шквал публікацій – це удар по керівникові Нацполіції. Бо мало кого із журналістів цікавив той факт, що кошти не Князєвої, а її пасажира, що готівка офіційно оформлена, лише не вистачило деяких документів, що інцидент вичерпався за кілька годин. Але Князєв не став втягуватись у полеміку і наступного дня написав заяву про відставку. Експерти стверджують, що це сталось не через ситуацію з ексдружиною, а через негативне ставлення Князєва до кадрової політики нової влади, адже напередодні втратили посади чотири його заступники і відбувалась тотальна заміна обласних керівників поліції.

Дата публікації: 18.05.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1