Кушнір Ігор

Кушнір Ігор

Колишній президент компанії "Київміськбуд", який викачав звідти мільйони бюджетних грошей

Всі новини

Ігор Миколайович Кушнір – голова правління – президент компанії «Київміськбуд» до 2024 року, віцепрезидент Будівельної палати України, член ради директорів Конфедерації будівельників України. У 2010-2012 роках - заступник Міністра оборони України. Доктор юридичних наук.

Освіта

Ігор Кушнір народився 14 червня 1971 року у Чернівцях.

1990 року закінчив Крюківський машинобудівний технікум.

У 2002 р. закінчив Кременчуцький державний політехнічний університет за спеціальністю «автомобілі та автомобільне господарство». 2004 року закінчив факультет післядипломної освіти того ж університету за спеціальністю «Економіка підприємств».

2013 року отримав ступінь кандидата юридичних наук, а 2019 року став доктором юридичних наук у сфері адміністративного права та процесу в Інституті законодавства Верховної Ради України.

Кар'єра

1988 року почав працювати електрозварником Кременчуцького житлово-будівельного комбінату.

З 1993 року Ігор Кушнір працював у комерційних структурах у Кременчуці, при цьому з 1994 року обіймав керівні посади. Спочатку працював заступником директора в агрофірмі "Зірка", потім обійняв посаду генерального директора ТОВ "Кременчуцька нафтова компанія".

До 2008 року Ігор Кушнір був заступником директора компанії "МіС". Паралельно у 2002 році був обраний депутатом Кременчуцької міської ради. На посаді депутата міської ради (до 2010 року) особливу увагу приділяв рішенню житлово-комунальних проблем округу.

З лютого 2008 року працював заступником директора "Житлоінвест".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2010 року було призначено на посаду заступника Міністра оборони України. 18 лютого 2012 року був звільнений з посади заступника міністра оборони України.

25 квітня 2012 року обраний головою правління-президентом компанії «Київміськбуд». Компанія неодноразово посідала перше місце серед найбільших забудовників столиці.

З 2016 року Кушнір три роки поспіль входив до рейтингу найкращих управлінців України і був визнаний найкращим серед керівників компаній-забудовників.

У 2019 році Ігоря Кушніра переобрали на посаду голови правління та президента компанії «Київміськбуд».

2024 року Ігоря Кушніра звільнено з посади президента "Київміськсторою" через низку скандалів і журналістських розслідувань, про які читайте нижче.

Скандали та викриття

Можливе банкрутство "Київміськбуду"

Київська міська державна адміністрація (КМДА) відмовила Ігорю Кушніру у фінансуванні на суму 1,3 мільярда гривень (1 мільярд як докапіталізація та 300 мільйонів гривень вкладень у квартири). Будівництво припинено, і найбільший забудовник столиці фактично опинився на межі банкрутства.

Тим часом сам Кушнір не має фінансових труднощів. За час його керівництва компанією його родина стала однією з найбагатших у столиці. Безліч нерухомості зареєстровано на ім'я Кушніра. Однак найцінніші активи, такі як літак, елітні квартири та компанії, оформлені на його дружину та дітей. У той час, як інвестори в житлові комплекси «Київміськбуд» залишаються без житла, за яке вони вже заплатили, голова компанії подорожує за кордон і думає про те, що під час конфлікту він має право здавати будинки навіть без фасадів.

«Київміськбуд» уже давно з акціонерного товариства перетворився на холдингову компанію. Фактично статус «комунального підприємства» є лише прикриттям, яке дозволяло залучати інвесторів у житло. Діяльністю займаються десятки інших компаній, які нібито входять до складу холдингу Ігоря Кушніра. Проте частка міста у цих компаніях становить менше 1%, тоді як до 55% частки належать іншим особам.

Ігор Миколайович Кушнір, керівник «Київміськбуду», створив свою власну імперію, аналогічну «Укрбуду», нажившись на крадіжці за цілі мільярди. Однак, як і у випадку з Микитасем, надмірні амбіції казнокраду призвели до плачевних фінансових результатів. ЗМІ повідомляють, що колишній голова комунального забудовника Ігор Кушнір одночасно володіє двома приватними забудовниками, які не мають проблем з активами.

Тим часом «Київміськбуд» зупинив свої роботи і не спроможний виконати зобов'язання перед інвесторами. За інформацією ЗМІ, у бюджеті утворилася дірка, яка становить близько 2 млрд грн. Щоб врятувати компанію, Кушнір просив місто збільшити статутний капітал на 1 млрд грн (по суті просто передати) і виділити ще 300 млн грн на купівлю квартир у «Київміськбуду».

Кушнір виправдовує ситуацію повномасштабним конфліктом, заявляючи: «Під час конфлікту можна взагалі здавати будинки без фасадів, без благоустрою, без нічого. Якщо їм не подобається, то нехай не підписують. Нехай йдуть кудись». Ці слова, ймовірно, сказав голова «Київміськбуду» Ігор Кушнір у ході своєї розмови з Максимом Микитасом (колишнім головою «Укрбуду»), підозрюваним у багатьох махінаціях. Запис розмови було надано самим Микитасем та опубліковано в мережі.

Але навіть до повного конфлікту Ігор Миколайович Кушнір продавав удома без комунікацій. Раніше вже були докладно описані ситуації у ЖК «Медовий». Один із будинків там не був підключений до опалення та не був упорядкований. Ще один приклад — ЖК «Райдужний». Його мали здати в експлуатацію ще до конфлікту. Тепер інвесторам пропонують оформлювати право власності на квартири в будинках, які не були підключені до комунальних послуг. Якщо інвестори погодяться на це, їм доведеться самостійно вирішувати проблеми із підключенням комунальних послуг. І вирішення цієї проблеми може коштувати їм десятки мільйонів гривень.

Кушнір Ігор Миколайович, літаки, вілли та компаньйони

Як стверджує видання УП, працюючи на комунальному підприємстві, Кушнір став одним із власників ще двох забудовників. Йдеться про компанії IB Alliance та bUd development. В обох компаніях його партнером є скандальний нардеп від ОПЗЖ Вадим Столар.

Тісні стосунки з ОПЗЖ підтверджують ще один факт. На його дружину Оксану оформлено літак, на якому екс-нардеп та державний зрадник Віктор Медведчук літав до свого кума Путіна до Москви. Сам 51-річний Кушнір у розпал опалювального сезону 2022-2023, коли у ЖК «Медовий» цілий будинок залишався без опалення, відлетів до Відня (і став героєм розслідування УП «Батальйон Відень»).

Незрозуміло, як бізнесмен зміг перетнути державний кордон у період повного конфлікту. Ще до цього розслідувачі виявили, що родина Кушніра має нерухомість на десятки мільйонів гривень. Так, дружина Кушніра має квартиру площею 161 квадратний метр і два паркомісця в елітному житловому комплексі «Французький квартал». Син та дочка президента «Київміськбуду» володіють квартирою площею майже 200 квадратних метрів у ЖК «Зарічний» та двома апартаментами у ЖК «PecherSKY».

У деклараціях Кушніра не вказано жодного автомобіля. У дружини та дітей є автомобілі Mercedes E250 Cabriolet (2016), Range Rover (2008), Mercedes E250 CDI (2014) та Mercedes E220, придбаний у 2017 році. Крім того, з 2013 по 2017 син Кушніра пересувався на мотоциклі Harley Davidson. Офіційний заробіток Кушніра Ігоря Миколайовича за все життя склав 127 тисяч доларів, що в три з половиною рази менше за вартість лише автомобілів, з'ясували журналісти.

Дружина Кушніра володіє компанією Klodius Investments Limited, проти якої було введено санкції РНБО . Причини запровадження санкцій не розголошуються, проте сам факт означає, що у РНБО існують дані про те, що компанія завдає шкоди національній безпеці України.

У такій ситуації виникає логічне питання: чи зможе Кушнір, який привів «Київміськбуд» до такого стану, врятувати найбільшого забудовника та запобігти його краху? Банкрутство «Київміськбуд» може мати масштабні наслідки. Тисячі киян залишаться без житла. Чи не настав час замінити керівництво «Київміськбуд» для запобігання розоренню компанії та виведення її останніх активів?

Ігор Кушнір, голова найбільшої будівельної компанії України, “Київміськбуд”, опинився у центрі уваги через свої дії, які призвели до величезних фінансових проблем та звинувачень у фінансуванні російських сепаратистів. Він обрав абсолютно невдалий момент, щоб виявити “політичну інертність” і, здається, використав ситуацію для обману інвесторів на мільярди гривень, сподіваючись на кредит від міста Києва.

Наразі влада робить зусилля щодо затримання Ігоря Кушніра, який знаходиться у Відні і якого звинувачують у фінансуванні російських сепаратистів. Він став фігурантом кількох кримінальних справ і зазнав обшуку з боку НАБУ.

Під керівництвом Кушніра "Київміськбуд" вже наближався до фінансового краху, навіть до початку війни. Інвестори були незадоволені його роботою, і він відповів на їхні скарги зневажливо. У записі розмови, опублікованій Максимом Микитасем, Кушнір висловив свою зневагу до інвесторів і спробував виправдати проблеми у будівництві, використовуючи війну як виправдання.

Ігор Кушнір поставив “Київміськбуд” на межі банкрутства, і це є відображенням серйозних фінансових проблем в одній із колись потужних та успішних будівельних компаній України. Спроба збільшення статутного капіталу на 1,3 мільярда гривень свідчить про значний фінансовий розрив.

Безумовно, війна негативно вплинула на будівельну галузь, і Ігор Кушнір, голова “Київміськбуду”, очевидно, спробує використати її як щит, щоб відобразити невдоволення інвесторів, які залишилися незадоволеними державою щодо своїх житла.

Дії Ігоря Кушніра призводять "Київміськбуд" до банкрутства, про що свідчить безліч судових рішень, зареєстрованих у реєстрі. Судові розгляди охоплюють Київ, і суперечки йдуть про те, чи є фінансове становище “Київміськбуду” результатом цих судових розглядів чи, навпаки, судові розгляди є наслідком збитків компанії. Ймовірно, це взаємозалежні процеси. Слід також зазначити, що минулого року Київміськбуд зазнав збитків майже на 36 мільйонів гривень.

Приватне підприємство Ігоря Кушніра, замасковане під державну компанію

На папері "Київміськбуд" класифікується як комунальне підприємство. Однак на практиці воно давно вже перетворилося з акціонерного товариства на холдингову компанію. Назва "комунальна компанія" є лише фасадом, що забезпечує давній спосіб залучення інвесторів для реалізації житлових проектів. Фактично безліч інших компаній, ймовірно, пов'язаних з холдингом, беруть активну участь у веденні бізнесу.

Проте, частка міста в цих компаніях практично відсутня. Таким чином, кошти “Київміськбуду” ефективно спрямовуються третім організаціям, тоді як тягар збитків несправедливо лягає на сам “Київміськбуд”.

Цікаво, що Ігор Кушнір обійняв посаду голови ПАТ “ХК “Київміськбуд” ще у 2012 році. Перед цим він обіймав посаду заступника міністра оборони України, а потім втік у Росії. Незважаючи на політичні потрясіння в епоху Януковича та Порошенка, Кушніру вдалося зберегти свої позиції, і, ймовірно, він продовжить робити це за президента Зеленського .

Можливості Кушніра обійняти поточну посаду сприяла підтримка Сергія Льовочкіна , голови Адміністрації президента, та Андрія Кравця, голови Державного управління справами, обидва з яких були помітними постатями в епоху Януковича. Не дивно, що Кушнір залишався у тіні за часів президентства Порошенка. Однак, що дивно, так це те, що незважаючи на значні зміни на будівельному ринку в період з 2019 по 2020 роки за президента Зеленського, зі звільненням кількох впливових фігур Кушніру вдалося втриматися на плаву.

У той час, як “Київміськбуд” бореться за виживання, Ігор Кушнір веде розкішний спосіб життя у Відні.

Варто зазначити, що дружина Ігоря Кушніра, Оксана, громадянка Кіпру з бажаним золотим паспортом, володіє квартирою в престижному житловому комплексі "Французький квартал" площею 161 квадратний метр, а також двома місцями для паркування. Загальна вартість її нерухомості становить майже 160 тисяч доларів.

І діти Ігоря Кушніра далекі від фінансових труднощів. Його син та дочка володіють квартирою площею 200 квадратних метрів у житловому комплексі "Зарічний" вартістю 309 000 доларів. Крім того, у них є ще дві квартири в житловому комплексі “Печерський” загальною вартістю 590 000 доларів та два супутні паркувальні місця.

Родина Кушнір може похвалитися вражаючим парком автомобілів, включаючи Mercedes E250 Cabriolet, Range Rover, Mercedes E250 CDI та Mercedes E220. Більше того, з 2013 по 2017 син Кушніра їздив на мотоциклі Harley Davidson. Загальна вартість їхнього автопарку оцінюється приблизно в 452 тисячі доларів, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Не натякаючи на щось, варто зазначити, що декларований заробіток Ігоря Кушніра, чиновника, про якого йдеться, становив лише 127 000 доларів за все його життя.

Загальна вартість нерухомості сім'ї Кушнір лише у Києві становить приблизно 1,1 мільйона доларів. Проте активи цього чиновника, який прагнув забезпечити капіталізацію “Київміськбуду” у розмірі 1,3 мільярда гривень, виходять за межі цієї суми.

Згідно з тенденціями так званої "української еліти", Ігор Миколайович володіє нерухомістю за кордоном. У 2014 році він придбав розкішну резиденцію площею 800 квадратних метрів у престижному районі Ла-Хойя у Сан-Дієго, штат Каліфорнія, за приголомшливу суму в 11 мільйонів доларів.

Крім того, слід зазначити, що щонайменше з 2012 року він та його сім'я здійснювали в середньому по 12 поїздок за кордон на рік. Їхні пункти призначення включають різні країни, у тому числі Німеччину, США, Велику Британію, Австрію, Францію і навіть Сейшельські острови.

Ми утримаємося від вдавання в подробиці про те, хто сприяв звільненню чоловіка призовного віку з огляду на те, що на момент його поїздки до Відня Кушніру було 51 рік.

Чим володіє Оксана Кушнір і з ким дружить

Дружина Ігоря Кушніра Оксана є громадянкою України, яка має паспорт та прописку на Кіпрі, і виступає як кінцевий бенефіціар у литовській компанії Baltijos Gildija. Хоча, як відомо, законодавство України не передбачає можливості подвійного громадянства. До речі, "відповідно до статті 4 Конституції України, в Україні існує єдине громадянство. А пункт 1 статті 19 Закону України "Про громадянство України" добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття, є підставою для втрати громадянства України”, – йдеться у офіційному роз'ясненні Державної міграційної служби України.

Ця компанія займається комерційною нерухомістю та володіє бізнес-центрами Link та Core у місті Вільнюс. Будувала бізнес-центр Link Литовська компанія UAB Baltijos Gildija. Початок цього проекту датується 2016 роком, коли литовська компанія UAB Mavlada стала засновником UAB Baltijos Gildija, як зазначено у литовському реєстрі. У 2017 році до співзасновників Baltijos Gildija приєдналася кіпрська компанія Koksi Holding Ltd. І тут дуже цікаво. Володимир Кравець, власник Mavlada, тоді як у Koksi Holding Ltd власниця Оксана Кушнір, дружина керівника ПАТ "ХК "Київміськбуд". І вже наприкінці 2020 року Koksi Holding залишилася єдиним засновником компанії Baltijos Gildija.

Варто також зазначити, що Володимир Кравець – син Андрія Кравця, колишнього керівника "Межигір'я". 2020 року був обраний депутатом Київської міської ради 9-го скликання від партії Медведчука "Опозиційна платформа – За життя".

Компанія Koksi Holdings LTD, що належить Оксані Кушнір, є одним з бенефіціарів інвестиційного фонду "Ковернот" , який разом з іншим інвестиційним фондом "Хантер у 2023 році стали співвласниками ТОВ "Капітал-Схід".

Як бачимо, Оксана Кушнір є офіційним партнером Павла Якубенка, який керував "Трускавецькурортом" та санаторіями на Львівщині, які мали зв'язки із політиком Юрієм Бойком . Син Павла Якубенка, Володимир, працював у НАК "Нафтогаз України" за керівництва Юрія Бойка, у той час як обидва Якубенко були членами наглядової ради ПрАТ "Трускавецькурорт".

Але це ще не все. Серед суб'єктів, які опинилися 19 лютого 2021 року під санкціями Ради національної безпеки та оборони України, була компанія Klodius Investments Limited. Ця компанія зареєстрована на Британських Віргінських островах і є власністю громадянки Кіпру Оксани Кушнір.

Цікавим фактом є те, що 18 лютого, якраз навіть у день перед підписанням списку санкцій президентом України компанія Klodius Investments Limited вийшла з числа акціонерів двох будівельних компаній: ТОВ "БУД-ПРОЕКТ ГРУП" та "ІНВЕСТКОНСАЛТИНГ-к". Новим власником компанії "ІНВЕСТКОНСАЛТИНГ-К" стала компанія "МЕДАЛІОН ІНТЕРНЕЙШЕНЛ КО" , кінцевим бенефіціарним власником якої є Оксана Кушнір.

Що стосується ТОВ "БУД-ПРОЕКТ ГРУП" , то з 16 по 18 лютого склад її власників також зазнав раптових змін.

За інформацією Bihus.Info, Оксана Кушнір також володіє віллою на Лазурному узбережжі, яка коштує близько 20 мільйонів євро.

Розташована вона у містечку Вільфранш-сюр-Мер, неподалік Ніцци. Вілла під назвою Cayo має площу 850 квадратних метрів і складається з 6 спалень з особистими ванними кімнатами, великою вітальнею, винним погребом і просторою кухнею. Маєток розташований на закритій території площею понад 5 000 квадратних метрів та оснащений басейном з панорамним видом на море, великим садом та гаражем на 8 автомобілів.

Процес придбання цієї вілли розпочався у 2019 році, коли кіпрська компанія Оксани Кушнір, Koksi Holding, уклала угоду про купівлю французької фірми SCP Cayo, на яку було зареєстровано віллу. Фінальний етап оформлення відбувся навесні 2020 року. Французькі ріелтори оцінили вартість маєтку у 20 мільйонів євро.

Французька вілла дружини Кушніра

Компанія дружини президента "Київміськбуду" Ігоря Кушніра у 2019-2020 роках придбала французьку фірму, на яку оформлена розкішна вілла на Лазурному узбережжі з орієнтовною вартістю 20 мільйонів євро.

Знаходиться вілла у містечку Вільфранш-сюр-Мер, поблизу Ніцци. Вілла називається Cayo та площею 850 квадратних метрів. Усередині 6 спалень та особистих ванних кімнат, велика вітальня у бежевих тонах, винний льох, простора кухня. Маєток розташований на закритій території, площею понад 5000 квадратів. Тут також є басейн з панорамним видом на море, великий сад та гараж на 8 автомобілів.

Процес купівлі розпочався у 2019 році, коли кіпрська компанія Оксани Кушнір Koksi Holding домовилася про купівлю французької фірми SCP Cayo (на яку і записано віллу) та сплатила аванс. Фінальний етап оформлення пройшов навесні 2020 року. Підтвердження цієї операції ми знайшли і у фінансових документах компанії, яка продала компанію Koksi Holding Оксани Кушнір, та в аудиторському звіті самої Koksi Holding. В останньому йдеться про вартість майже 19 мільйонів євро. Французькі ріелтори, з якими Bihus.Info консультувалися перед ефіром, оцінили маєток у 20 мільйонів євро.

У відповідь на прохання прокоментувати купівлю дорогого активу Ігор Кушнір листом відповів, що не власник рухомого, ні нерухомого майна за межами України.

Успішні діти Ігоря Кушніра

Проте не лише дружина Ігоря Кушніра володіє будівельним бізнесом. Дочка Кушніра Дар'я, яка проживає в Лондоні і активно подорожує світом у травні разом зі своїми подругами, провела відпустку в приватній віллі, але не сімейній. Але вона може собі дозволити таку розкіш. І далеко не тому, що батьки мають кошти. Дар'я є одним із кінцевих бенефіціарів британської компанії Alliance 1903 LTD, зареєстрованої в Лондоні наприкінці 2022 року. За даними британського реєстру, ця компанія також займається розвитком нерухомості .

Син Ігоря Кушніра Ілля зараз проживає у Києві. Він депутат Київради та балотувався від УДАРу у Голосіївському районі під номерами 10 та 11 у загальному списку. І коли Уповноважена з прав людей з інвалідністю Леся Петровська становила мандат, наступним за списком увійшов кандидат Ілля Кушнір.

У декларації за 2023 рік молодий депутат реєструє 2 мільйони 400 тисяч доларів, 2 мільйони 268 тисяч євро, 15 мільйонів гривень

Як пишуть відкриті джерела , під час перших двох "військових" засідань Київради, тобто під час спроб захоплення столиці, Ілля Кушнір був відсутній. Його присутність вперше була зафіксована під час поіменного голосування 15 квітня. Після цього він рідко відвідував засідання – з 17 проведених засідань у період з 24 лютого по 31 грудня 2022 року, депутат з'явився лише на 8. Зрештою з міськради Кушніра-молодшого все ж таки вигнали.

А невдовзі після цього столицю почали трясти земельні скандали, під час яких страждають навіть історичні пам'ятки. І до них може додатись передача одразу 1,5 га столичної землі фірмі, власником якої є син колишнього голови комунального "Київміськбуду" - Ілля Кушнір.

Як з'ясував "Телеграф", вже готовий проект рішення про передачу земельної ділянки компанії Іллі Кушніра ТОВ "Київінвест". На якійсь із майбутніх сесій Київміськради документ буде запропоновано депутатам для голосування. При цьому доля цієї земельної ділянки дуже цікава та сповнена криміналу, який сьогодні намагається довести державне бюро розслідувань України.

Півтора гектари для оздоровлення

Земля, яку хочуть передати ТОВ "Київінвест", розташована за адресою вулиця Гетьмана Павла Полуботка, 34 та має кадастровий номер 8000000000:66:199:0002. Її площа становить 15 396 квадратних метрів і належить він комунальній громаді столиці. Цільове призначення землі виглядає досить незвично для оздоровчого призначення. Але ще дивніше, ТОВ "Київінвест" не збирається його міняти та будувати житлові будинки, як часто буває у столиці. Новий орендар заявляє, що хоче використати його за призначенням.

Так, проектом передбачається реконструювати існуючі будинки для комплексу громадського та оздоровчого призначення. Простіше кажучи, ТОВ "Київінвест" хоче створити на 1,5 га столичної землі оздоровчий комплекс, благо умови це дозволяють.

За оренду компанія платитиме щорічно від 800 тисяч до 6,6 млн грн, залежно від того, скільки оцінять вартість ділянки – 26,6 млн грн або 133 млн грн.

Зауважимо, що самі будинки на земельній ділянці вже належать ТОВ „Київінвест”, будучи єдиною нерухомістю на балансі компанії. Про це свідчать дані аналітичної системи YouControl. Тобто річ лише за рішенням депутатів Київміськради про оренду землі, і тоді фірма зможе почати створювати оздоровчий комплекс?

Однак насправді не все так просто.

12 років ув'язнення для заступника голови Федерації профспілок України

Хоча найбільша земельна ділянка в 1,5 га і належить київській територіальній громаді, будівля на цій землі – курортна лікарняна лікарня (водолікарня), до весни 2019 року вважалася ПрАТ "Укрпрофздоровлення". Того року ТОВ "Київінвест" придбало нерухомість на земельній ділянці, перемігши у конкурсі та заплативши 74 млн 355 тис. грн.

Ось лише за версією Державного бюро розслідувань (ДБР) реальна вартість лікарняної лікарні становила 138,3 млн. грн., але головне – вона взагалі не підлягала продажу. Справа в тому, що лікарня була частиною майна Федерації профспілок України і не може бути відчужена.

Все змінилося після того, як керівництво Федерації профспілок України стало чинити тиск на посадових осіб ПрАТ "Укрпрофздоров". В результаті, влітку 2019 року лікарняну лікарню було продано ТОВ "Київінвест" за 73,35 млн грн.

Вже в серпні 2019 року ГБР відкрила кримінальне провадження №62019100000001170 за цілим "букетом" статей Кримінального кодексу. У тому числі розкрадання майна, використання службового становища та іншого. За даними статтями проходили чотири чиновники КМДА, а також заступник голови Федерації профспілок, який і чинив тиск на посадових осіб АТ "Укрпрофздоров".

За даними ЗМІ, заступник голови ПФУ, який проходить у цій справі – Володимир Саєнко, та продаж лікарняної лікарні лише один із епізодів у кримінальному провадженні про розкрадання майна на 25 млрд грн. При цьому урядовець пізніше отримав і підозру у спробі надання хабара, коли навесні 2023 року хотів підкупити суддю для зниження суми застави.

У листопаді 2023 року ГБР завершила розслідування та передала справу про відчуження бальнелікарні до суду в рамках статті, яка передбачає позбавлення волі на строк до 12 років. Справа слухається у Печерському районному суді Києва, а останній документ щодо неї датується січнем поточного року.

Хоча поки що лікарняна лікарня за адресою вулиця Гетьмана Павла Полуботка, 34 фігурує лише у кримінальному провадженні заступника голови ФПУ, не виключено, що прокуратура може вимагати повернення її у власність ФПУ. Втім, поки що говорити про це рано.

Власник "Київінвесту" Ілля Кушнір – людина Віталія Кличка та столичних забудовників?

Але хто стоїть за ТОВ "Київінвест", компанією, яка може отримати 1,5 га під майбутню водолікарню, так і втратити її, якщо ГБР доведе, що купівля 5 років тому суперечить закону?

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, ТОВ "Київінвест" на 100% належить закритому інвестиційному фонду "Орландо", найбільшою часткою в якому володіє Ілля Ігорович Кушнір. По-батькові та прізвища з ексголовою "Київміськбуду" Ігорем Кушніром, невипадковий - власник "Київінвесту" є його рідним сином.

Офіційна біографія Іллі Ігоровича невелика – народився у 1994 році, навчався у кількох вишах, з 2012 року займається бізнесом, основою якого якраз і є інвестфонд "Орландо".

Як стверджують джерела "Телеграфа" у столичній владі, Іллю Кушніра вважають ставлеником столичних забудовників, які представляють їхні інтереси. Цьому сприяли родинні зв'язки від імені батька-президента "Київміськбуду", та й сам Кушнір-молодший не відмовляється від будівництва. У свій час йому належала частка в ТОВ "Ків Редбуд", що займається будівництвом, але потім він продав свою частку бізнесменові з Кременчука, звідки родом, до речі, Кушнір-старший, Дмитру Мармуляку.

Але повернемося до Іллі Кушніра, якому, крім частки в інвестфонді "Орландо", належить ще низка компаній, і деякі з них фігурують у сумнівних бізнес-операціях.

Ілля Кушнір – правоохоронці мають питання до його бізнесу

ТОВ "Віденський млин", до якого фонд "Орландо" Іллі Кушніра належать 90%, підозрюється СБУ у виробництві контрафактного алкоголю з неврахованого спирту. Так, як свідчать судові документи, "Віденський млин" серед інших компаній-виробників алкоголю отримував незаконно вироблений спирт та виготовляв із нього неврахований алкоголь. У "темі" також перебували співробітники Державної податкової служби, що заплющували очі на "ліве" виробництво. Утім, поки що це лише версія слідства.

Сам інвестфонд "Орландо" фігурує як учасник "схем" ТОВ "КУА "Будкапітал". Остання укладала договори з покупцями житла, у тому числі в "Київміськбуді", за якими збирала з майбутніх покупців житла гроші , і незаконно ухилялася від сплати податків до бюджету Щоправда, чи вдасться слідству довести свою версію подій велике питання, адже розслідування триває з 2019 року, а суди розглядали клопотання слідчих і у 2023 році.

Словом, Ілля Кушнір не застрахований від того, що правоохоронці з'являться до нього якісь серйозні питання до того, як його компанія встигне отримати ці 1,5 га землі. Водночас, із передачею цієї ділянки в оренду у Київміськраді також не поспішають. Принаймні на порядку денному Київміськради на засідання 11 квітня питання передачі даної земельної ділянки немає.

У декларації за 2023 рік молодий депутат реєструє 2 мільйони 400 тисяч доларів, 2 мільйони 268 тисяч євро, 15 мільйонів гривень

Кримінальна справа "Київміськбуду"

У липні 2023 року стало відомо, що Нацполіція проводить слідчі дії у справі про розтрату бюджетних коштів, виділених на фінансування програми "Економічного та соціального розвитку міста Києва 2021-2023" при закупівлі квартир у Києві.

У поліції повідомили, що нібито до документів із закупівлі квартир за бюджетні кошти вносилися недостовірні відомості щодо їхньої вартості.

"Надалі продавали нерухомість через підконтрольні інвестиційні фонди, які мають податкові пільги, для розкрадання бюджетних коштів, коштів громадян-вкладників у будівництво (псевдоінвесторів за попередніми договорами) та наступним висновком їх закордон на рахунки підконтрольних офшорних компаній", - йдеться у повідомленні.

Кримінальне провадження розслідується за кількома статтями: 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), 366 (Службове підроблення), 209 (Легалізація (відмивання) майна, отриманого злочинним шляхом), 223 (Шахрайство) , штампів та бланків, збут або використання підроблених документів, печаток, штампів) та 366 (Службове підроблення) Кримінального кодексу України. Результатів розслідування поки що немає.

Поїздки за кордон із довідкою про інвалідність

Незважаючи на перевірки та обшуки Ігор Кушнір ще у травні 2023 року вільно виїхав за кордон, адже має довідку про інвалідність. Отже, поки там поліція шукала витрачені кошти, виділені на фінансування програми "Економічного та соціального розвитку міста Києва 2021-2023", екс-керівник відпочивав і піднімався на Еверест. Про що також повідомив у Facebook.

"Мене не треба шкодувати, але ніколи не думав, що доведеться в виправдувальному тоні говорити про свої діагнози. Так, у мене рак, я інвалід, і з ним я піднявся на Еверест. Виїжджав за кордон я теж на законних підставах. Залишу це на совісті хайпожерів: бережіть себе і нехай вам ніколи не доведеться дізнатися, що таке онко", - заявив він.

Однак Кушнір не повідомив про суму, яку він витратив на сходження. А це не мало не багато – 75 тис. доларів США з людини. Тобто поки рядові українці збирали кошти на необхідне для Збройних сил України Ігор Кушнір із дружиною Оксаною розважався за 150 тис. доларів США.

До речі, сьогодні його сторінка у Facebook чомусь недоступна. Він відсутній у друзях навіть у соціальних мережах у свого сина Іллі.

Але це був не перший перетин кордону Кушніром. Ще на посаді голови правління "Київміськбуду", він не раз відвідував Європу. За дослідженням колег-журналістів із Bihus, 27 лютого 2022 року Кушнір виїхав з України до Угорщини через пункт пропуску Вилок. І це за три дні після початку повномасштабного вторгнення. Пан Ігор залишався за кордоном до середини квітня.

Однак після повернення в Україну через півтора тижні він знову виїхав за кордон. Пізніше він також виїжджав з України у травні, червні та липні. Загалом з початку вторгнення Росії в лютому 2022 року Кушнір перебував за кордоном 240 днів, що становить 8 місяців .

Тобто, у 2022 році, коли всі працювали на армію, а на офіційній сторінці "Київміськбуду" писалися патріотичні гасла про допомогу , керівник організації більшу частину року перебував за кордоном і не у волонтерських справах.

Дата публікації: 23.05.2024
Дата останньої зміни: 23.05.2024