Шустер Савік

Шустер Савік

Журналіст, телеведучий

Савік Шустер - журналіст, в різний час ведучий ток-шоу "Свобода слова", "Свобода Савіка Шустера", "Шустер live", "Свобода слова Савіка Шустера". Заслужений журналіст України. Громадянство: канадське, італійське. Володіння мовами: англійська, іврит, ідиш, італійська, литовська, німецька, російська, французька, трохи арабська.

Місце народження

Народився 22 листопада 1952 року в місті Вільнюс Литовської РСР.

Освіта

У 1976 році закінчив факультет біохімії та фізіології університету McGill в Монреалі.

Сім'я

 • Перша дружина - італійка Джанна, лікар.
 • Син Стефано (1987 року народження) - фінансист, працює в Лондоні.
 • Дочка Сара (1989 року народження) - модельєр, живе у Флоренції.
 • Мати Савіка Шустера - Ізабелла проживає в Канаді. Шустер називає її "латентним офіцером КДБ". У матері свій бізнес - взуттєва фабрика "Le Canadienne" в Монреалі, яку створив батько Савіка.

Коротка біографія

 • Після закінчення середньої школи в 1969 вступив на медичний факультет Вільнюського університету.
 • У 1971 році разом з сім'єю емігрував до Канади.
 • У 1976 році закінчив факультет біохімії та фізіології університету "McGill" в Монреалі.
 • Після закінчення університету 2 роки працював за фахом - в науково-дослідному медичному центрі в Італії.
 • У 1978 році захопився журналістикою. Початок журналістської кар'єри Савіка Шустера збіглося з введенням радянських військ до Афганістану.
 • У травні 1981 року перший раз потрапив в Афганістан з організацією "Лікарі світу" як медик. За 10 років провів в Афганістані в цілому 36 місяців.
 • Досьє Савіка Шустера зазначає, що журналіст побував у багатьох гарячих точках світу. Висвітлював військові події в Афганістані, Лівані, Нікарагуа, Чаді. Публікувався в найвідоміших виданнях світу: Newsweek, Der Spiegel, Liberation, La Republica.
 • З 1988 по 2001 роки Шустер був співробітником "Радіо Свобода". Перший час працював в Мюнхені.
 • У 1996 році очолив московське бюро "Радіо Свобода".
 • У 2001 році пішов з "Радіо Свобода" і почав працювати на російському телеканалі НТВ. Вів програми "Свобода слова", "Третій тайм", "Герой дня", "Вплив".
 • У 2004 році обійняв посаду заступника генерального директора з документального кіно на "НТВ".
 • У 2005 році Савік Шустер став ведучим політичного ток-шоу "Свобода слова" в Україні.
 • У 2007 році перейшов на телеканал "Інтер", де вів програму "Свобода Савіка Шустера", а також реалізував документальний проєкт "Великі українці".
 • У 2008 році розпочав співпрацю з ТРК "Україна", де вів ток-шоу "Шустер live". Пізніше програма "Шустер Live" виходила на "Першому національному каналі", "Інтері", "Канал 24", "112 Україна".
 • З 4 вересня 2015 року програма почала виходити на каналі "1+1". Однак, після двох випусків програма зі скандалом була знята з ефіру.
 • 1 вересня 2015 року Шустер разом з Павлом Єлізаровим заснували власний канал "3S.tv". 1 березня 2017 року телеканал "3S.tv" припинив мовлення.
 • Через закриття ток-шоу і конфлікту з владою журналісту довелося покинути Україну.
 • У 2018 році Шустер повернувся в Україну з презентацією своєї книжки "Свобода слова проти страху і приниження".
 • У 2019 Шустер з'явився на ТРК "Україна" з ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера". Прем'єра відбулася 6 вересня 2019.

Кар'єра, журналістська діяльність, скандали

Савік Шустер народився в родині футболіста і тренера вільнюської футбольної команди "Спартак" Михайла Шустера та юриста Ізабелли Шустер.

Грав у складі юнацької футбольної збірної Литовської РСР. Після закінчення середньої школи Шустер вступив на медичний факультет Вільнюського університету.

У 1971 році після півтора року навчання разом з батьками емігрував до Канади.

У 1976 році закінчив факультет біохімії та фізіології університету "McGill" в Монреалі. У студентські роки продовжував грати в футбол. Заснував університетську футбольну команду. Грав за клуби "Україна" і "Анкара" в чемпіонаті Канади. Однак, через травму змушений був залишити футбол.

Після отримання диплома деякий час працював за фахом - в науково-дослідному медичному центрі у Флоренції (Італія). В якийсь момент, за власним визнанням Савік в одному з інтерв'ю, він зрозумів, що в медицині йому тіснувато і постійне спілкування з хворими не дуже цікаво.

У 1978 році Шустер захопився журналістикою. Своє перше в житті інтерв'ю він взяв у Рут Боннер - тещі Андрія Сахарова. Початок його журналістської кар'єри збігся з введенням радянських військ до Афганістану.

Вирішивши зайнятися військовою журналістикою, в травні 1981 року потрапив в Афганістан як медик з організацією "Лікарі світу". Пробув там три з половиною місяці. Перший його репортаж вийшов у відомому американському журналі "Newsweek". Після цього Шустер практично щорічно протягом 10 років бував в Афганістані, провів там в цілому 36 місяців.

Як журналіст і фотокореспондент він побував у багатьох гарячих точках. Висвітлював військові події в Афганістані, Лівані, Нікарагуа, Чаді. Публікувався в найпопулярніших виданнях світу: "Newsweek", "Der Spiegel", "Liberation", "La Republica".

З 1988 по 2001 рік Шустер був співробітником "Радіо Свобода". Перший час працював в Мюнхені. З 1988 року створював кореспондентську мережу радіостанції в СРСР. У 1996 році очолив московське бюро "Радіо Свобода".

У 2001 році пішов з "Радіо Свобода" і почав працювати на російському телеканалі НТВ. Вів там програми "Свобода слова", "Третій тайм", "Герой дня", "Вплив".

У 2004 році ток-шоу "Свобода слова" було закрито. На десятій церемонії престижної премії Академії російського телебачення "ТЕФІ" вже закрита програма отримала один з "Орфеїв".

У вересні 2004 року Савік Шустер зайняв пост заступника генерального директора з документального кіно на "НТВ". У травні 2005 року дирекція документального кіно була закрита.

Савік Шустер

Савік Шустер (фото: facebook/shusteronline)

У 2005 році, незабаром після Помаранчевої революції в Україні, за рекомендацією Бориса Нємцова і на запрошення власника ICTV Віктора Пінчука Савік Шустер став ведучим політичного ток-шоу "Свобода слова".

У 2007 році перейшов на телеканал "Інтер", де вів ток-шоу "Свобода Савіка Шустера", а також реалізував документальний проєкт "Великі українці".

У 2008 році Савік Шустер перейшов на канал Ріната Ахметова ТРК "Україна", де з 5 вересня в прямому ефірі вів ток-шоу "Шустер live".

У 2008 році був обраний факелоносцем Естафети Олімпійського вогню на Олімпійських Іграх в Пекіні.

У 2009 році Савік Шустер відкрив свій продакшн - "Савік Шустер Студія". З 21 січня 2011 по 15 лютого 2013 програма "Шустер Live" виходила в ефірі "Першого національного" телеканалу, потім з 22 лютого 2013 року на "Інтері".

У 2011 році почав вести програму "Прямий ефір із Савіком Шустером" на російському телеканалі РБК, але після другого ефіру керівництво каналу закрило проєкт.

У 2014 році "Шустер Live" знову стала транслюватися на "Першому національному каналі" спільно з каналом "24", з лютого 2015 року - на каналі "112 Україна". З 4 вересня 2015 року програму почала виходити на каналі "1+1". Студія підписала контракт з телеканалом "1+1" до кінця серпня 2018 року.

Однак, 18 вересня 2015 року, після двох випусків програму "Шустер Live" раптово зняли з ефіру за 2 хвилини до початку трансляції. Савік Шустер вийшов на каналі "112" і висловив думку, що це - домовленість власника "1+1" Ігоря Коломойського з адміністрацією президента Петра Порошенка. Телеведучий зазначив, що програма буде виходити на його каналі "3S.tv", який був засновано 1 вересня 2015 року Шустером і Павлом Єлізаровим.

Проти телеведучого і його компанії було відкрито кримінальне провадження за підозрою в несплаті податків на суму 13 млн гривень. Савіка Шустера позбавили дозволу на роботу в Україні через недійсну довідку про несудимість. Шустер і його команда назвали це політичним тиском. Журналіст публічно заявив, що не очікував такого обману від Петра Порошенка: "Я очікував, що це реально європейська людина ... Для мене людина, яка реально перейшла дорогу - це гарант Конституції України".

Через закриття ток-шоу і конфлікт з владою журналісту довелося покинути Україну. 1 березня 2017 року телеканал "3S.tv" припинив мовлення через відсутність фінансування, бо інвестори побоювалися вкладати гроші в компанію, яку податкова звинувачує в порушеннях.

Савік Шустер

Савік Шустер (фото: facebook/shusteronline)

Після 2-річної відсутності Савік Шустер у 2018 році повернувся в Україну і презентував свою книгу "Свобода слова проти страху і приниження". Її робоча назва була "Від Кремля до Майдану. 10 років страху, приниження і надії України". У книзі він розповів про найважливіші політичні події сучасної України, проблеми та способи їх вирішення.

За час відсутності в Україні журналіст побував у різних місцях світу, багато часу провів в Індії. Медитував, вивчав санскрит, індійську філософію, культуру, історію, будував храм з глини. Багато часу присвятив створенню книги. Змінив свій імідж, щоб відповідати внутрішнім змінам.

Савік Шустер

Савік Шустер (фото: facebook/shusteronline)

У 2019 Шустер з'явився на ТРК "Україна" з щотижневим ток-шоу "Свобода слова Савіка Шустера". Прем'єра відбулася 6 вересня 2019.

20 вересня 2019 року в прямому ефірі відбулася скандальна перепалка між Шустером і Ігорем Коломойським про закриття програми "Шустер Live" у 2015 році. Олігарх заявив, що Шустер повинен йому 2,5 мільйона доларів за 10 передач, і звинуватив Шустера в тому, що той брав гроші з гостей за участь в програмі. Телеведучий відповів, що подасть на Коломойського позов до суду про захист честі та гідності.

Особисте життя

У першому шлюбі з флорентійкою Джанною у ведучого народилося двоє дітей - син Стефано в 1987 році та в 1989 році - дочка Сара. Син навчався в Америці, працює в Лондоні фінансистом, а дочка - в області стилю в організації "Ferragamo" у Флоренції. Діти російську мову не знають. В інтерв'ю Дмитру Гордону Савік розповів, що дочка у нього дуже гарна, але вона дорікає йому, що їй дісталися татові ноги, як у футболіста.

Друга, цивільна дружина Шустера - Ольга Невська, російський стиліст, корінна москвичка. Працювала на телеканалі "Росія" - керувала службою стилю. Приїхала до Києва разом із Савіком, працювала на "ICTV", "СТБ" і "Новому каналі", була головним продюсером "Савік Шустер Студіос". Офіційно пара відношення не зареєструвала, через те, що Савік не оформив розлучення з дружиною-італійкою.

У 2012 році Савік Шустер розлучився з Ольгою Невською й закрутив роман з Оленою Орєховою, яка молодша за нього на 32 роки. У 2015 році дівчина відкрила в Києві модний бутик. До появи магазину 10 років працювала продавцем і менеджером в сувенірній крамниці, яку вони відкрили разом з мамою.

У лютому 2020 року на питання про особисте життя Савік Шустер розповів телеведучій Каті Осадчій, що зараз вільний і знаходиться в пошуку жінки, що володіє особливою прикметою. В Індії місцевий астролог передбачив журналісту, що у його майбутньої дружини одне плече буде нижче іншого, і тепер він звертає увагу на жіночі плечі.

Дата публікації: 22.12.2020
Дата останньої зміни: 24.09.2021
1