Супрун Уляна

Супрун Уляна

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я України (з 1 серпня 2016 по 4 вересня 2019)

Ім’я Уляни Супрун для половини України – синонім проамериканської політики, а для другої половини – символ реформ і критичного відношення в медицині. Представниця української діаспори в США, Уляна Супрун пов’язала своє життя з медициною, але доля закинула її в політику, причому в найбільш зарегульоване "зміїне гніздо" на політичній арені – сферу охорони здоров’я. Розкажемо трішки про біографію, погляди та скандали, пов’язані з Уляною Супрун.

Місце народження

Уляна Супрун народилася 30 січня 1963 року в м. Детройт, штат Мічиган, США.

 Освіта 

  • Середня освіта – Immaculate Conception Ukrainian Catholic School (м. Уоррен, Мічиган).
  • 1985 р. – одержала ступінь бакалавра природничих наук в Wayne State University, м. Детройт.
  • 1989 р. – одержала ступінь доктора медицини в Michigan State University College of Human Medicine, м. Іст-Лендінг.

 Родина 

  • Батько – Джордж Гаррі Юрків, 1935 р.н., військовий підрядник.
  • Мати – Зеновія Юрків.
  • Сестра – Лідія Юрків.
  • Чоловік – Марко Супрун, представник української діаспори в Канаді, радіоведучий, волонтер, режисер, політолог.

Коротка біографія

В Уляни Супрун біографія не сама стандартна. Народилася майбутня політична діячка України далеко за її межами. Уляна Супрун (у дівоцтві - Юрків) - представниця української діаспори в США, народилася в місті Детройт, штат Мічиган. При цьому, родина Уляни не забувала про своє коріння: вона з сестрою були учасницями українського скаутського руху "Пласт", відвідували українську школу в Детройті, були парафіянами Української греко-католицької церкви. Уперше в Україну Уляна Супрун потрапила у віці 11 років.

Після закінчення школи біографія Уляни Супрун була тісно пов’язана з медициною: вона отримала диплом бакалавра природничих наук, продовжила навчання в коледжі та в 1989 році стала доктором медицини.

У якості інтернатури пройшла річну програму в лікарні Beaumont у Дірборні, Мічиган. Потім працювала лікарем-рентгенологом у клініці Sinai у Детройті. У 90-х почала спеціалізуватися на радіологічній діагностиці жіночого здоров’я, працювала в клініці Нью-Йорка, а потім у лікарні Генрі Форда в рідному Детройті. Паралельно Супрун вела активну громадську діяльність, брала участь у роботі громадських організацій українських іммігрантів у США.

Уляна Супрун в Україну переїхала в 2013 році. Таке рішення вона прийняла разом із чоловіком, і восени 2013 року вже брала участь у Революції Гідності. Була в складі "Медиків Майдану". Однак тодішній голова МОЗ Олег Мусій заявляв про те, що вся активна діяльність Супрун була фейком. Сама Уляна Супрун в інтерв’ю спростувала слова Мусія та надала докази своєї роботи під час Євромайдану. Втім, про те, хто така Уляна Супрун до 2015 року ніхто серед широкої громадськості не знав. Вона займалася організацією Школи реабілітаційної медицини при Українському католицькому університеті Львова, а паралельно працювала позаштатним радником Верховної Ради у справах медицини. Офіційну посаду на той час вона обіймати не могла, оскільки була громадянкою США.

Тільки після того, як указом Порошенка в 2015 році вона та її чоловік отримали українське громадянство, новини про Уляну Супрун стали регулярними.

Політична кар’єра

У 2016 році Уляна Супрун у новинах була персоною №1: вона ввійшла в уряд Гройсмана та обійняла посаду виконуючого обов’язки міністра охорони здоров’я України. Таке призначення багато політиків сприйняли вороже. Уся справа в тому, що заплановані Уляною Супрун реформи зводили нанівець відпрацьовані роками корупційні схеми в українській медицині, починаючи з нижчих ланок, закінчуючи державними закупівлями.

Уляна Супрун як міністр охорони здоров’я України була незручною фігурою на політичному полі: вихована в Америці, вона не давала ходу корупції та повністю перекроювала систему охорони здоров’я, просуваючи ідею страхової медицини та децентралізацію бюджетів у цій сфері.

Завдяки Уляні Супрун реформа швидкої допомоги дозволила створити бригади екстреного виклику та розвантажити лікарів швидких. А можливість регулювати кількість пацієнтів лікарів сімейної медицини й одержувати зарплату залежно від кількості підписаних договорів на обслуговування, забезпечило підвищення зарплат для медичного персоналу.

Втім, уже в 2019 році реформа медицини Уляни Супрун відкотилася назад. Після приходу до влади Володимира Зеленського та його уряду, Супрун з посади звільнилася. Після неї змінилися вже четверо очільників МОЗ.

 Скандали, пов’язані з Супрун

У силу того, що Уляна Супрун особисте життя не афішує, а сама веде досить скромний і немедійний спосіб життя, особливого компромату на неї журналістам отримати не вдається. Хоча при уряді Зеленського компромат на Уляну Супрун став завданням №1 для пропрезидентських медіа, оскільки сама екс-міністр активно критикує молодих і недосвідчених представників "Слуги народу", які прийшли до влади.

  • 1 листопада 2018 року Уляна Супрун увійшла до списку тих українців, проти яких Російська Федерація ввела санкції.
  • У лютому 2019 року з ініціативи депутата Радикальної партії Ігоря Мосійчука окружний адміністративний суд Києва ухвалив рішення щодо заборони Супрун виконувати обов’язки голови МОЗ. Але вже через тиждень рішення було скасоване.
  • Також Супрун засвітилася в скандалі з кардіологом Борисом Тодуровим, який намагався довести, що реформи МОЗ призводять до руйнування всієї системи охорони здоров’я.

Сьогодні Уляна Супрун проживає в Україні, активно веде свій блог у Facebook, де займається просвітницькою роботою. Нерідко Уляна Супрун своїми висловленнями критикує рішення уряду в соціальних медіа.

Дата публікації: 30.09.2020
Дата останньої зміни: 15.10.2020