Ексклюзив
Синоптик Наталка Діденко: Прогнозую українцям "солодкий літній сон", а потім "каку беку"
Ексклюзив

Синоптик Наталка Діденко: Прогнозую українцям "солодкий літній сон", а потім "каку беку"

19 Жовтня 2021, 12:57
Наталка Діденко (Фото: Фейсбук)
Про особливості роботи приватного синоптика та про те, чому Наталка Діденко не робить довгострокових прогнозів

Про  глобальне потепління, неточність довгострокових прогнозів та про професію приватного синоптика сайту Парламент розповіла Наталка Діденко.

Чому довгострокові прогнози погоди недостовірні

Цього року осінь прийшла вчасно. Чого чекати українцям у листопаді? І чи значить це, що буде рання зима?

Почнімо з того, що професійний синоптик – це людина, яка прогнозує погоду враховуючи сучасний розвиток науки, метеорології, від однієї доби до трьох. Якщо говорити про тенденцію, то це 5-7 діб. Усі довгострокові прогнози - на два тижні, на місяць, на сезон, це 50 на 50. Тобто, якщо я зараз скажу, що взимку очікуються морози, то свій прогноз я виправдаю на 50%. Якщо повідомлю, що влітку буде спека – те ж саме. Тому такі заяви з мого боку будуть некоректними і непрофесійним. Якщо порівнювати погоду з атмосферою, то ми знаємо, що жоден найгеніальніший лікар, навіть спираючись на свій багатий професійний досвід, не в змозі вилікувати певні хвороби, наприклад - онкологічні. Організм людини неймовірно складний і досі, попри розвиток медицини, не вивчений до кінця. З атмосферою – подібна історія. На сьогодні, незалежно від країни та обладнання, розвиток метеорології дозволяє прогнозувати погоду лише на одну, 3-5 діб наперед. Розумію, що медіа обожнюють довгострокові прогнози, публікуючи часто їх від так званих "народних" синоптиків. Та я до цього ставлюся скептично. Звичайно, науково-дослідні інститути, вчені, розробляють подібні моделі, але вони недосконалі  і можуть виглядати, наприклад, так: "У листопаді температура буде вищою за норму, а кількість опадів нижчою за норму". Це - прогноз, але його практичне застосування близьке до нульового. У прогнозі погоди ключове слово -"прогноз". За статистикою, наразі вірогідність синоптичного прогнозування є дуже високою, це  80-90%.

Наталка Діденко (Фото: Фейсбук)

Дуже багато ваших колег люблять робити довгострокові прогнози. Навіщо вони це роблять? Адже заздалегідь розуміють, що це гадання на кавовій гущі?

Чесно кажучи, я не знаю. Але з того, що бачу в ЗМІ – дуже багато фейків і спотворених прогнозів. З мого боку коментувати такі речі некоректно і непрофесійно.

Як сильні морози, так і спека свідчать про наступ глобального потепління. Воно дійсно буде?

Глобальним потеплінням займаються кліматологи. Це, що називається, "чиста наука". Ми ж, синоптики, займаємося щоденним прогнозуванням погоди. Зараз взагалі модно говорити про глобальну зміну клімату у зв’язку з діяльність людини, та я б між цими двома поняттями ставила хоча б кому. Тепер, у короткій історичній перспективі ми спостерігаємо певні зміни, але для того, щоб робити якісь глобальні прогнози, потрібні тисячі років. У людства немає таких спостережень. Я  вважаю, що людська діяльність не тільки прикрашає, але й значною мірою псує довкілля, впливаючи негативно на певні явища. Та говорити про те, що саме ця діяльність може змінити клімат на всій земній кулі - некоректно. Я не прихильниця цієї теорії. Мені здається, що  сонце і загальні космічні процеси мають значно більший вплив на клімат Землі. Але цим повинні займатися вчені.

Цього року Україні поки що вдається уникати масштабних лісових пожеж і повеней, від яких страждали деякі регіони торік. З чим це пов’язано?

Кліматичні і синоптичні умови розвиваються по синусоїді. Є посушливі роки і дощові. Так само і зими – більш холодні і більш теплі. Це циклічність, яка є абсолютно нормальною. Але знову ж таки повторюся - прогнозувати на місяць або на сезон сьогодні малоймовірно.

Наталка Діденко (Фото: Фейсбук)

Повернемося до прогнозів, які, за вашими словами, досить точні. Чому тоді ваші колеги із Гідрометцентру досить часто помиляються у свої короткострокових звітах про погоду?

Я майже 20 років працювала в Гідрометцентрі,  давно звільнилася і працюю приватним синоптиком. Але на захист своїх колег хочу сказати, що помилок небагато. Правдивість прогнозів висока, інше питання – це суб’єктивне сприйняття.  Якщо людина кожен день читає прогноз погоди і він справджується, але якось один раз вона потрапляє під дощ, який не був вказаний, то саме цей випадок запам’ятається надовго. Повторюсь, ймовірність їхніх прогнозів висока. А от щодо комунікації із споживачами, то, як на мене, її треба переглянути. Вона потребує більше пояснень і порад. Ще багато залежить від ЗМІ, які часто публікують прогнози з запізненням – тобто, це прогноз, який вже відбувся і не є актуальним.

Що робить приватний синоптик

Ви сказали, що є приватним синоптиком. Що це означає?

Напевне, я єдиний приватний синоптик на всю країну за останні 20 років. Маючи університетську метеорологічну освіту і 20-річний стаж роботи в Гідрометцентрі, пішла у суміжну професію – медійний синоптик. Завдяки потужному технологічному розвитку останніх років у своїй роботі використовую практично всі професійні метеорологічні схеми і моделі. Щодня працюю як Гідрометцентр, але в одній особі. Аналізую, і результат своєї роботи викладаю у фейсбук, повідомляючи людей про зміни у погоді. Вперше я це зробила багато років тому, як тільки "прийшла" у Фейсбук, коли на Київ насувалася потужна злива з градом і грозою. Просто написала попередження для друзів. Побачила, що це спрацювало, і поступово щоденні прогнози у фейсбук стали для мене правилом. Це моя власна ініціатива. Я не заробляю на цьому гроші, мені просто подобається моя професія. Моя цільова аудиторія – пересічний споживач прогнозу погоди, якого цікавить те, як вдягнути дитину завтра до школи, чи буде ожеледиця, чи варто взяти парасолю… Я вважаю, що моя місія - попереджати людей про такі прості житейські речі.

Судячи з ваших слів, ви любите свою роботу. То чому ж звільнилася із Гідрометцентру? 

Ну, моє життя від цього не сильно змінилося, я роблю теж саме, що робила і там. Але маю бонус – повну незалежність. Не скута бюрократичними обмеженнями в подачі інформації. Я вважаю, що офіційна форма подачі прогнозу людям не дуже цікава, і від неї часто немає практичної користі.

Наталка Діденко (Фото: Фейсбук)

З ваших слів у мене склалося враження, що у Гідрометцентрі є своя цензура?

Звичайно, але в хорошому розумінні. У кожної державної структури є певні правила, яких потрібно дотримуватися. Наприклад, стосовно холодної неприємної погоди я використовую термін "кака бека". Уявити, що Гідрометцентр буде використовувати це слово, просто неможливо.

Чи є статистика отриманої вигоди, яку приносять синоптики світовій чи українській економіці?

В Україні про таку статистику мені невідомо.  Але з власного досвіду можу розповісти, що деякий час консультувала одну велику агрофірму. Ця компанія займається виробленням чипсів, вона орендує поля для вирощення картоплі.  Моєю роботою було попереджати про зміни погоди. Наприклад, викопали картоплю і лишили її на полях. А я пишу, що через два дні очікується сильна злива або заморозки  - і вони повинні за ці пару днів прибрати врожай. Ми співпрацювали три роки, і за цей час фірма завдяки моїм порадам зекономила кілька десятків тисяч доларів.

А ще з якимись компаніями ви співпрацювали?

Більше мені ніхто не пропонував. Хоча я завжди наголошую на тому, що агрофірми повинні залучати синоптиків до такої співпраці. Річ у тому, що мої колеги, які працюють у Гідрометцентрі, мало заробляють. Держава фінансує цю службу за залишковим принципом. Хоча там і працюють ентузіасти своєї праці, та їхній труд оцінюють неналежним чином.

Прогноз погоди від Наталки Діденко

Тоді короткостроковий прогноз від вас. Яка погода чекає на українців найближчі 5 днів?

Цей тиждень досить цікавий у синоптичному плані. Посеред тижня українців очікує "солодкий літній сон" - короткочасне потепління від 14 до 18 градусів тепла. Але починаючи із суботи з переходом на наступний тиждень очікується похолодання, причому досить суттєве.

Наталка Діденко і Апельмон (Фото: Фейсбук)

Ваш кіт Апельмон допомагає вам робити прогнози? Наприклад, прикриваючи лапою ніс…

Апельмон - цікавий кіт в цьому сенсі. Він руйнує стереотипи і терпіти не може теплі м’які місця, перини, ковдри, затишні куточки. Єдине, що можу сказати - коли змінюється атмосферний тиск, підходить якийсь циклон і має бути дощ, то наш кіт носиться по квартирі, немов лось. А коли антициклон – спокійна і ясна сонячна погода – він, навпаки, спить.

Читайте також

1