ДБР повідомило нову підозру "діамантовому прокурору", який намагався обманом повернути вилучені правоохоронцями в нього гроші

У 2015 році він був викритий на хабарництві в особливо великих розмірах
Важливо
ДБР повідомило нову підозру "діамантовому прокурору", який намагався обманом повернути вилучені правоохоронцями в нього гроші
12 Червня 2023, 20:47
читать на русском

Працівники ДБР повідомили про підозру колишньому першому заступнику начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури, який намагався обманом повернути вилучені у нього в ході обшуку понад 350 тисяч доларів США.

Про це повідомила пресслужба ДБР.

У 2015 році він був викритий на хабарництві в особливо великих розмірах. Проти нього та ще одного спільника було порушено кримінальне провадження та повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 368   КК України. Під час обшуків у прокурора було вилучено великі суми грошей у різних валютах, а у його "колеги" знайшли навіть 102 діаманти. Наразі ця справа перебуває на розгляді суду.

Водночас колишній прокурор вирішив протиправно повернути собі гроші та для цього розробив цілу злочинну схему.

На той час ще чинний прокурор умовив свого знайомого бізнесмена надати йому неправдивий документ про те, що начебто він позичив у підприємця 350 тисяч доларів. Причому цей договір позики був оформлений заднім числом.

На підставі підробленого документа правоохоронець подав до Генеральної прокуратури України заяву про повернення належних йому валютних цінностей, вилучених у ході проведення обшуків.

Після відмови прокуратури у 2015 році він призупинив свої спроби повернути гроші, але після початку повномасштабної агресії колишній прокурор вирішив спробувати повернути їх ще раз.

Він намагався скористатись складною суспільно-політичною ситуацією в Україні у своїх корисливих цілях. Цього разу, у липні 2022 року,  зловмисник звернувся вже до суду  із тими самим підробленими документами. Суд залишив цю заяву без розгляду.

Разом з тим, ДБР отримавши повідомлення суду про таке звернення провело експертизу документів та дійшло висновку, що на час створення Договору позики, датованого 15 травня 2015 року та Розписки (додатку до Договору позики) не відповідає датам, вказаним у цих документах. Рукописний текст від імені експрокурора у Договорі позики, датованому 15 травня 2015 року, був виконаний у період 13-20 липня 2015 року (вже після обшуків).

Таким чином, колишній перший заступник начальника Головного слідчого управління Генеральної прокуратури підозрюється у використанні свідомо підробленого документа (ч. 4 ст. 358 КК України (в редакції станом на 22.07.2015), а також у поданні свідомо підроблених доказів, вчиненому з корисливих мотивів (ч. 2 ст. 384 КК України).

Санкції статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років.

Справа діамантових прокурорів: що відомо

Нагадаємо, справа "діамантових прокурорів" — кримінальне провадження за обвинуваченням в хабарництві "діамантових прокурорів" — ексзаступника начальника Головного слідчого управління Генеральної Прокуратури України Володимира Шапакіна та ексзаступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. Провадження розпочате 6 липня 2015 року після обшуку у прокурорів, підозрюваних у корупції, і триває донині.

Справа викликала значний резонанс в суспільстві та політичних колах України.

Станом на квітень 2020 року ніхто з "діамантових" прокурорів не покараний, всіх слідчих у цій справі було звільнено.

Справу було ініційовано після скарги одного з підприємців, що займався незаконним видобутком піску, на те, що представники прокуратури вимагають значні хабарі за "кришування бізнесу".

Операція затримання прокурорів-корупціонерів проводилася під керівництвом заступника Генпрокурора Давіда Сакварелідзе і голови СБУ Василя Грицака. В результаті слідчих дій у чиновників було виявлено загалом близько $500 тис., а також коштовності та цінні папери, в тому числі незареєстровану вогнепальну зброю і боєприпаси та 35 пакетів з діамантами загальною кількістю 65 каменів.

З першого ж дня після затримання з боку в.о. Генпрокурора Володимира Гузиря та інших найвищих представників ГПУ був розпочатий тиск у грубій формі (залякування, погрози, перешкоджання слідству, намагання його дискредитувати в ЗМІ, введення ЗМІ в оману спростовуючи тиск на слідчих) на Давіда Сакварелідзе та на групу слідчих і прокурорів у цій справі. Генпрокурор довго зволікав зі звільненням упійманих прокурорів зі своїх посад і зробив це лише 16 липня. 20 липня стало відомо, що в оселях Олександра Корнійця та Володимира Шапакіна під час обшуків був знайдений наркотик кокаїн. Шапакін вийшов на волю під заставу 24 липня, а Корнієць 31 липня, кожен з них вніс всього лише по 6,4 млн гривень (зважаючи на виявленні суми готівки під час затримання), хоча сторона обвинувачення просила суд збільшити розмір застави для Шапакіна до 30 млн грн.

24 березня 2016 року Давід Сакварелідзе разом з групою слідчих і прокурорів у справі повідомив про ділові зв'язки генпрокурора Віктора Шокіна і "діамантових прокурорів", а також про його палке заступництво за "діамантових прокурорів" та намагання генпрокурора загальмувати і паралізувати хід кримінальної справи. Цього ж дня стало відомо, що генпрокурор Віктор Шокін під виглядом реорганізації відомства звільняє з ГПУ слідчих у справі "діамантових прокурорів".

29 березня Віктор Шокін, за годину до рішення про звільнення з посади, прийнятого Верховною Радою України, звільнив з посади Давіда Сакварелідзе.

Адвокати Шапакіна та Корнійця затягують розгляд справи всіма можливими методами. Справу передають із одного суду до іншого. Після такої передачі справу починають розглядати спочатку, що призводить до додаткового затягування справи. Так, 30 вересня 2019 Голосіївський районний суд Києва передав справу "діамантових прокурорів" на розгляд ВАКС, але один із підозрюваних оскаржив це рішення. Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду України на засіданні 22 листопада 2019 вирішила, що справа "діамантових прокурорів" не належить до підсудності ВАКС і передала справу назад до Голосіївського суду.

1