Мобільні оператори не готові до тривалих блекаутів - НКЕК

Поки що перевірки проведено лише у трьох областях України
Мобільні оператори не готові до тривалих блекаутів - НКЕК
10 Жовтня 2023, 13:32
читать на русском

НКЕК перевіряє стан готовності мереж операторів до безперебійного надання послуг належної якості громадянам України за можливої відсутності стаціонарного електроживлення або тривалих блекаутів.

Про це пише видання online.ua.

Чи готові українські мобільні оператори до тривалих блекаутів

Щоб українці залишалися на зв'язку, вже в перші дні війни було напрацьовано кілька дієвих рішень, серед яких – запровадження національного роумінгу – для забезпечення тимчасової можливості громадянам України у разі відсутності покриття мобільного оператора, який надає їм послуги, користуватися мережею іншого оператора безкоштовно, лише зробивши простий алгоритм вибору доступної мережі. 7 березня 2022 року мобільними операторами була запущена послуга національного роумінгу, яка діє і сьогодні і стала дуже потрібною під час аварійних відключень електроенергії та в інших випадках. У складні місяці перепадів із енергопостачанням щодня послугою національного роумінгу користувалося близько 2,2 млн. українців.

Але це не панацея для мереж кожного оператора і після перших блекаутів 2022 року стало очевидним, що готуватися потрібно системно і потрібно накопичувати необхідні резерви автономності мереж операторів та бути готовим забезпечити зв'язком українців як мінімум на час 3-добової відсутності електроживлення мережі.

Для організації виконання цього завдання відбувалася стала координація роботи НКЕК, постачальників, обласних військових адміністрацій, Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, Держспецзв'язку та інших залучених міністерств та відомств. За основні показники готовності мереж операторів до блекаутів було взято:

  • кількість електрогенераторів для забезпечення зв'язком критично необхідних об'єктів з кожної з областей;
  • рівень забезпечення пально-мастильними матеріалами для джерел резервного електроживлення;
  • кількість автономних джерел живлення та резервування їх роботи по об'єктах у кожній з областей;
  • готовність операторів оперативно реагувати на втрати резервів і замінювати генератори, що вийшли з ладу, на інші.

До процесу забезпечення безперервним зв'язком критичних об'єктів у кожній з областей активно залучено обласні військові адміністрації, районні адміністрації та органи місцевого самоврядування в частині сприяння забезпеченню паливно-мастильними матеріалами, розв'язання питань їх доставки та тимчасового зберігання, а також охорони пересувних генераторних установок на об'єктах електронної комунікації для відновлення штатного електроживлення.

Що демонструє перевірка мобільних операторів

НКЕК регулярно аналізує дані про прогрес стану готовності операторів до дій у разі блекаутів та проводить зустрічі з операторами та ОВА для обговорення поточних проблем у процесі виконання вимог Указу Президента та відповідного рішення РНБО.

З січня 2023 року в рамках своїх функцій нагляду НКЕК проведено 8 позапланових перевірок операторів щодо виконання вимог відповідних розпоряджень НЦУ (від 29.11.2023 № 696 та від 27.12.2022 № 775), виданих на виконання вимог Рішення Президента. .2022 № 802/2022 "Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах військового стану" у ряді областей України, зокрема:

  • ПрАТ "Київстар" у Київській, Львівській, Одеській;
  • ПрАТ "ПФ Україна" у Київській, Львівській, Одеській;
  • ТОВ "Лайфсел" у Київській, Львівській, Одеській та Рівненській.

У разі виявлення порушень уповноважені посадові особи НКЕК видають постачальнику обов'язковий для виконання у встановлений строк припис про усунення порушень законодавства про електронні комунікації та радіочастотний спектр, виконання якого перевіряється при повторному заході.

Станом на кінець серпня 2023 року, проводячи перевірки, ми очікували отримати мінімальні похибки, адже осінь вже настала, і питання наявності зв'язку у разі масових пошкоджень об'єктів електроенергетики в осінньо-зимовий період є важливим.

На жаль, змушені констатувати, що проведена НКЕК крайня перевірка готовності мережі до 3-добового блекауту в мережі ТОВ "Лайфсел" у Рівненській області показала готовність до забезпечення зв'язком для менш ніж 50% критично важливих об'єктів із необхідного мінімуму у цій галузі. ТОВ "Лайфселл" необхідно негайно усунути ці порушення та виконати припис за результатами перевірки у строк 20 днів.

Виконання вимог розпорядження перевіряється Комісією, і у разі невиконання розглядається питання про накладення штрафних санкцій на оператора згідно з нормами Закону про ЕК.

НКЕК планує і надалі перевіряти стан готовності мереж операторів до безперебійного надання послуг належної якості громадянам України у разі можливої відсутності стаціонарного електроживлення та тривалих блекаутів.

1