Нацбанк знову знизив облікову ставку до 13,5% річних

НБУ продовжив цикл зниження облікової ставки, розпочатий у липні минулого року.
Нацбанк знову знизив облікову ставку до 13,5% річних
Гроші (Фото: сторінка НБУ у Фейсбук)
26 Квітня 2024, 07:31
читать на русском

Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення знизити облікову ставку з 14,5% до 13,5% річних з 26 квітня 2024 року. Таким чином, НБУ продовжив цикл зниження облікової ставки, розпочатий у липні минулого року.

Про це заявив голова НБУ Андрій Пишний на брифінгу, який транслювався на Youtube.

"Ураховуючи послаблення фактичного та очікуваного цінового тиску, а також зниження ризиків для надходження міжнародної фінансової підтримки, Національний банк продовжує цикл пом’якшення процентної політики", - сказав він.

Як зазначив Пишний, "це дасть змогу підтримати розвиток кредитування та відновлення економіки без додаткових ризиків для цінової та фінансової стабільності".

Разом зі зниженням облікової ставки також на 1 в. п. зменшуються розміри ставок за депозитними сертифікатами овернайт і тримісячними депозитними сертифікатами - до 13,5% та 16,5% відповідно. Крім того, НБУ суттєвіше знижує ставки за кредитами рефінансування - на 2 в. п. до 17,5%

Зазначимо, Національний банк України (НБУ) ухвалив рішення підвищити облікову ставку з 10% до 25% у червні 2022 року. Така ставка трималася до липня 2023 року, коли НБУ знизив ставку до 22%. У вересні НБУ знизив ставку до 20%, у жовтні - до 16%, у грудні - 15%.

У січні 2024 року НБУ вирішив зберегти ставку на рівні 15%, а у березні знизив до 14,5%.

Довідка: облікова ставка - це вартість кредитів НБУ комерційним банкам, які можуть отримати від центробанку довгострокове чи короткострокове рефінансування. Посередньо ставка повинна визначати ціну кредитів на ринку.

Також ставка впливає на рівень інфляції. Основним інструментом, за допомогою якого НБУ впливає рівень інфляції, є облікова (ключова) ставка. За даними НБУ, в Україні зміна облікової ставки НБУ найбільше впливає на рівень інфляції за 9-18 місяців.

Від неї залежить ставка за депозитними сертифікатами, за якими банки розміщують кошти в НБУ, залучені у населення. У березні НБУ знизив ставку за тримісячними депозитними сертифікатами на 1,5 в.п. до 17,5%. Це призведе до зниження ставок за депозитами.

Раніше НБУ повідомляв, що більшість члени Комітету з монетарної політики (КМП) бачать простір для зниження облікової ставки у 2024 році, однак він є обмеженим.

На їхню думку, НБУ зможе повернутися до зниження облікової ставки у другій половині року, якщо макроекономічна ситуація розвиватиметься близько до базового сценарію, а ритмічність надходження міжнародного фінансування відновиться.

Водночас Кабінет міністрів України прогнозує невелику девальвацію гривні до долара у 2024 році. Очікується, що середній курс складе приблизно 41,4 гривні за долар.

1