Платити доведеться: як каратимуть українців за комунальні борги

Постачальники мають право звертатися до суду для стягнення заборгованості
Головне
Платити доведеться: як каратимуть українців за комунальні борги
Комунальні послуги, лічильник, платіжка Фото: https://t.me/zoda_gov_ua
9 Червня 2024, 16:23
читать на русском

В умовах воєнного стану в Україні мешканці зобов'язані своєчасно оплачувати комунальні послуги. Несвоєчасна оплата може призвести до штрафів та відключення послуг.

Постачальники мають право звертатися до суду для стягнення заборгованості, а споживачі можуть реструктуризувати борги, якщо не здатні їх погасити одразу. Про це пише OBOZ.UA, де нагадали, що безперервне постачання електроенергії, води, газу та інших послуг залежить від своєчасної оплати рахунків.

Постачальники можуть нараховувати штрафи та припиняти надання послуг у разі боргу. Закон зобов'язує їх попереджати споживачів про відключення за 10 робочих днів, що дає можливість врегулювати ситуацію. У разі значного боргу можливе припинення надання послуг після попередження.

Мінімальний розмір боргу

Наразі законодавство не встановлює чіткої суми боргу для відключення послуг, що дозволяє постачальникам самостійно вирішувати, коли припиняти постачання. У грудні 2023 року Кабінет міністрів України скасував заборону на припинення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів, пені та стягнення боргів за ЖКП.

Постачальники комунальних послуг мають право вимагати сплату боргів через суд, якщо споживач відмовляється сплатити добровільно або не погоджується на реструктуризацію боргу. Процедура стягнення боргів через суд, яка була призупинена під час повномасштабного вторгнення, тепер відновлена з урахуванням встановлених критеріїв щодо розміру та давності боргу.

Реструктуризація боргу

Споживачі, які не можуть одразу сплатити борг, можуть звернутися до постачальника з проханням про реструктуризацію боргу. Якщо прохання буде задоволене, борг може бути розстрочений до 60 місяців, залежно від суми боргу та доходу боржника. Це дозволяє поступово погасити заборгованість без надмірного фінансового навантаження.

Можливість списання боргів

У певних випадках суд може зняти борги, зокрема якщо:

  • Борг існує понад 3 роки;
  • Борг належав попереднім власникам нерухомості;
  • Розмір боргу не відповідає площі житла;
  • Особа визнана банкрутом.

Також неналежна якість комунальних послуг може впливати на обов'язок сплати боргів. У разі надання послуг неналежної якості, споживачі можуть звертатися до відповідних органів для врегулювання питання.

Читайте також

1