Що робити, коли на роботі не виплачують зарплату: поради юриста

За невиплату заробітної плати роботодавець несе адміністративну і цивільну відповідальність
Важливо
Що робити, коли на роботі не виплачують зарплату: поради юриста
Зарплата (Фото з відкритих джерел)
15 Червня 2024, 19:49
читать на русском

Навіть під час війни українці мають отримувати  заробітну плату в повному обсязі. Але іноді виникають ситуації, коли роботодавець не виплачує її.

Адвокат Анатолій Перепельченко пояснив, як діяти у такій ситуації. Якщо вам не виплатили заробітну плату, то є наступні варіанти дій.

  • Звернутися до Державної служби з питань праці. Це головний орган державного нагляду за дотриманням трудового законодавства. Ви можете подати скаргу онлайн або особисто, звернувшись до територіального відділення. Держпраці проведе перевірку та проведе заходи щодо притягнення роботодавця до відповідальності. В цьому випадку важливо проконсультуватись з досвідченим юристом, щоб зробити все правильно.
  • Також ви можете звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованої заробітної плати. Суд розгляне справу та винесе рішення про виплату належної суми.
  • Якщо особа є членом профспілки, вона може звернутися за допомогою до профспілкової організації. Вона може допомогти у вирішенні питання з роботодавцем, а також надати вам юридичну консультацію.

За невиплату заробітної плати роботодавець несе:

  • адміністративну відповідальність: штраф у розмірі від 1 до 10 мінімальних заробітних плат;
  • цивільну відповідальність: виплата заборгованої заробітної плати, пені, моральної шкоди.

Щоб покарати роботодавця, необхідно:

  • зібрати докази: копії трудового договору, наказів про прийняття на роботу та звільнення, табелі обліку робочого часу, платіжні відомості тощо;
  • звернутися до вищезазначених органів: Держпраці, суду або профспілки.

Нагадаємо, у 2023 році роботодавці були звільнені від обов'язку нараховувати індексацію заробітної плати працівникам. Цього року ситуація змінилася. У статті 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.

Читайте також

1