Як правильно поводитися з військовими, що повернулися з війни: поради психолога

Люди, які повертаються з фронту, часто є дуже чутливими та конфліктними
Як правильно поводитися з військовими, що повернулися з війни: поради психолога
ЗСУ, Збройні сили України, українські військові / Фото: president.gov.ua
24 Лютого 2023, 22:54
читать на русском

За даними Мінветеранів, після війни учасники бойових дій та їхні родичі становитимуть 10% населення України. Щоб зробити повернення військових у цивільне життя комфортним, необхідно дотримуватися низки правил у спілкуванні. Навіть до перемоги ці правила актуальні, якщо військовий повертається додому під час ротації, після поранення або завершення служби.

У Національній гвардії пояснили, як правильно зустрічати військових після повернення з фронту.

Як поводитися з людиною, яка повернулася з війни?

Мінімізуйте пафосність самої зустрічі. Люди, які повертаються з фронту, дуже чутливі до награної щирості.

"Їм не потрібні квіти, оркестр та оплески. Зустріньте їх тишею та розумінням – це допоможе їм відчувати вашу щирість помислів", – радить військовий психолог НГУ.

Поважайте тих, хто повернувся з фронту. Не думайте, що всі, хто був на війні, психічно нездорові люди, закликають в НГУ.

Прийміть нові цінності людини.

"Будьте готові, що у воїна зміняться життєві принципи. Будьте готові, що після війни у нього може змінитися ставлення до матеріальних цінностей", – наголошують у Нацгвардії.

Підготуйте родичів до прибуття воїна з фронту.

З рідними військових мають ще до приїзду проходити інформаційні бесіди щодо того, як не травмувати захисників у колі родини та підтримати у суспільстві під час адаптивного періоду. Підготуйте рідних, що людина, яка повертається з фронту, може бути конфліктною. Запропонуйте допомогу військового психолога у випадку подібних ситуацій.

Дайте час розібратися з військовими питаннями по приїзду. 

Якщо боєць у спокійному режимі по приїзду може владнати ділові моменти, він не принесе зброю додому, де є діти, та не матиме у майбутньому конфліктів з керівництвом. Усе це дасть змогу якісно відпочити після ротації.

Вчіться критично сприймати інформацію, коли військовий на фронті. Не довіряйте інформації про бойові дії з неперевірених джерел та не вганяйте в паніку рідних на фронті.

Повідомляйте, що вдома все добре.

"Кожен боєць хоче знати, що хоча б вдома у нього мир і спокій", – наголошує військовий психолог.

Що не варто робити?

  • Уникайте конфліктів. Негативні емоції різного характеру повертають військового у минуле на війні, де він відчував щось подібне. Негативні емоції вивільняють у ньому воїна, готового до захисту від ворога.
  • Не намагайтеся зрозуміти реальність, у якій живуть воїни.
  • Не запитуйте про загиблих побратимів.
  • Не завантажуйте побутовими справами.
  • Обмежте військового від сімейних побутових справ на декілька місяців – будьте самостійними у розв'язанні дріб'язкових питань.
  • Обмежте розмови про війну.
  • Не цікавтеся ходом бойових дій та місцем перебування бійців.

Читайте також

1