Чи будуть банки списувати борги з карток українців: аналіз ситуації

Яким чином стягуватимуть заборгованості за комуналку, кредити та майнову шкоду
Ексклюзив
Чи будуть банки списувати борги з карток українців: аналіз ситуації
(Фото: pexels )

Наказ Міністерства юстиції, який передбачає автоматичне списання з банківських карток заборгованостей набув чинності вже місяць тому.  Чи вже запрацювала ця система, за які борги автоматично списуватимуть гроші та як саме - з’ясували у Парламент.UA.

Як змінилася процедура стягнення боргів

Від 6 квітня набув чинності наказ Міністерства юстиції України, яким внесено зміни до наказу Мін’юсту "Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавче провадження про стягнення аліментів". 

Раніше у разі визнаної судом заборгованості справу передавали державному чи приватному виконавцю. А той, аби виявити рахунки боржника та заблокувати їх, надсилав паперові запити у всі 74 банки країни. Тож процес займав досить тривалий проміжок часу.

Головне, що змінює наказ  Мін’юсту - це те, що виконавець зможе надсилати такі запити через автоматизовану систему та не просто блокувати рахунки боржників, а й стягувати необхідну суму заборгованості.

Насправді Автоматизована система виконавчого провадження запрацювала ще у 2019 році, однак через неї виконавці могли автоматично лише арештувати рахунки боржників за аліментами. А тепер вона працюватиме з усіма виконавчими провадженнями. Тобто стягувати з карток зможуть заборгованості починаючи від позик, відшкодування збитків завданих в ДТП чи залиттям квартири сусідів до несплаченої вчасно комуналки.

Така система стягування заборгованостей - поширена європейська практика, зазначає приватний виконавець, заступник голови Комітету Асоціації правників України з конкурсного права Андрій Авторгов.

Судові виконавці ряду як європейських, так і пострадянських країн завдяки автоматизованій системі арешту мають миттєвий доступ до коштів на банківських рахунках юридичних та фізичних осіб. Це дозволяє шляхом звернення на них стягнення, швидко й ефективно виконувати судові рішення.

Такий доступ їм забезпечує автоматизована система арешту коштів боржників. Працює вона наступним чином: постанову про накладення судовим виконавцем арешту на грошові кошти боржника система направляє в усі банки країни, а також інші фінансові установи (кредитні спілки, системи електронних платежів). Система самостійно списує кошти та переказує їх на рахунки судового виконавця в необхідному розмірі. Якщо коштів на одному з рахунків боржника достатньо для задоволення вимог стягувача, з решти рахунків арешт знімається автоматично.

Якщо в цей період боржник відкриє новий рахунок у банківській установі, арешт на нього також буде накладено автоматично. Таким чином, за наявності в боржника достатніх коштів на рахунках у банках, така система дозволяє судовому виконавцю за один день виконати судове рішення.

борги

(Фото: pexels)

Чи стягують банки автоматично заборгованості вже зараз

Своєю чергою, у ПриватБанку повідомили - наразі банк нічого не списує з рахунків боржників. Нині є робоча група, яка розробляє механізми списання заборгованостей за виконавчими листами.

Окрім того, наголосили, тепер не просто будуть блокувати всі рахунки боржників до моменту сплати заборгованості, а сума боргу просто автоматично списуватиметься без блокування рахунків.

Зараз банки, що вже підключені до автоматичної системи суто блокують рахунки, на вимогу виконавця. А тоді боржник вже сам вирішує питання боргу, і потім виконавець знімає це блокування. А банки що не автоматизованій системі роблять те саме, але тільки після паперового звернення виконавця і це може затягуватися на місяці.

Тепер же автоматично буде стягуватися саме сума боргу, але рахунки блокуватися не будуть. А яким саме чином все відбуватиметься визначить робоча група, - пояснив прессекретар ПриватБанку Олег Серга.

Окрім того, у Мін’юсті уточнили, з боржника стягуватимуть не лише суму заборгованості, а й усі судові та виконавчі витрати.

Стягнення на майно боржника звертається в розмірі та обсязі, необхідних для виконання за виконавчим документом, з урахуванням стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених на боржника під час виконавчого провадження, основної винагороди приватного виконавця, - відзначили на офіційній сторінці Мін’юсту у Фейсбуку.

Про те коли робоча група остаточно визначить порядок автоматичного стягнення боргів та інші деталі такої новації ми запитали у Мін’юсту у нашому інформаційному запиті. На жаль, на питання видання у відомстві так і не надали відповіді у відведений для цього законодавством термін.

Чи можуть списати з картки заборгованість про яку особа не знала

Також приватний виконавець Андрій Авторгов відзначив, на всіх стадіях судового провадження відповідача повідомляють про розгляд його справи судом. ВСуд направляє відповідачу ухвалу про відкриття провадження, судові виклики- повідомлення, а також копію рішення суду або судового наказу.

Однак є один нюанс - усі ці повідомлення надсилають за адресою офіційної реєстрації. 

Державний або приватний виконавець зобов’язаний надіслати боржнику постанову про відкриття виконавчого провадження рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслали постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі, а це адреса офіційної реєстрації. 

Якщо особа не проживає за місцем реєстрації та не отримує повістки, інформацію про свою судову справу можна дізнатися з Єдиного інформаційно-довідкового центру судової влади України, або автоматизувати цей процес через різні сервіси.

Також принагідно зазначу, що позиція "я нічого не знав, а значить нікому нічого не винен", не допоможе ані в суді, ані під час виконавчого провадження, тому борги потрібно оплачувати вчасно, а судове рішення виконувати не чекаючи на його примусове виконання, - додає приватний виконавець Андрій Авторгов.  

1