Герої тилу: у Миколаєві волонтери не лише допомагають фронту, а й шиють брендований мілітарі одяг

Підприємці-волонтери опрацювали мільйони запитів потреб містян та військових
Ексклюзив
Герої тилу: у Миколаєві волонтери не лише допомагають фронту, а й шиють брендований мілітарі одяг
Фото С.Вовк та Б.Головченко

Майже від початку гарячої фази теперішньої війни в Миколаєві з'явились альтернативні державним та комунальним службам сервісу допомоги населенню. Далися взнаки практики, які у 2014-му році від початку війни народило громадянське суспільство, яке майже врятувало військо, а потім й державні інститути змусило реформуватись. Дзвоню одній літній пані, знайомій, хочу запропонувати допомогу з доставлення води, бо, як відомо, вже три тижні в Миколаєві водогін не працює.

Дякую, в мене є свої волонтери, яки до мене на 5-й поверх щодня 20 літрів приносять! - рапортує  80-річна колишня директорка дитячої бібліотеки.

Про чесноти миколаївських волонтерів, які допомагають долати побутові проблеми військових за відсутності будь-якої води в місті, повідомили, мабуть, всі медіа. Але щоб волонтери реально сприяли зайнятості населення, про це дізнались тільки тепер, коли омріяну кепі з миколаївським брендом вишитим на лобі собі замовив й оплатив. Гроші обіцяють спрямувати на допомогу ЗСУ. Вирішили ближче познайомитись з тими добродіями.

Кепі з брендом Миколаєва від волонтерів (Фото С.Вовк та Б.Головченко)

У Миколаєві функціонує громадське об’єднання волонтерів "Rebel.volunteers". Основні напрямки допомоги об’єднання: військові з передової, лікарні, також окрема група волонтерів, допомагає цивільним з віддалених районів міста, перевозячи ліки та продуктові набори.

Почали свою волонтерську роботу з першого дня війни, розповідає волонтерка громадського об’єднання "Rebel.volunteers" Тетяна Колесниченко. Через декілька днів після початку повномасштабної війни, за словами Тетяни, волонтери почали отримувати запити від військових та від лікарні швидкої медичної допомоги, коли почали привозити перших поранених.


Волонтерка Т.Колесніченко(в центрі) під час роботи з побратимами (Фото С.Вовк та Б.Головченко)

Тоді були потрібні матраци, спідня білизна, побутові речі, отже наступні два тижні були спрямовані на закриття потреб в лікарні швидкої медичної допомоги. В ті моменти ще не було розрізнення волонтерських організацій за напрямками. У кожного з нас був свій профіль в соцмережах і аудиторія, до якої ми звертались. Публікували “сторіз” і дописи. Писали: якщо у вас є речі зі списку, то приносьте їх, будь ласка. Лікарня швидкої медичної допомоги давала нам списки, — розповіла Тетяна, з якою ми познайомились після помаранчевої революції як журналісти, що працювали над висвітленням громадських ініціатив.

Групи, які об’єдналися в "Rebel.volunteers", за словами Тетяни Колесниченко, — це сімейні пари, окремі люди та тренери й спортсмени фітнес-клубу "Septem crossfit".

"До війни в "Septem crossfit" багато тренувалось військових, які сьогодні на передовій. Ми могли проїжджати блокпост і там зустріти військових з нашого клубу, таким чином ми налагоджували особисті контакти та комунікацію і знали краще про потреби військових", — каже волонтерка.

Волонтер громадського об’єднання Любомир Борода розповів, що більшість волонтерів зорганізували у різні центри із закликом: "Приходьте швидше! Потрібно щось робити!" і вийшло багато людей, на думку волонтера, але з неорганізованими діями. Стала з'являтись бюрократія, аби допомогти комусь конкретно, необхідно було пройти купу процедур, тому працювали незалежними автономними групами.

Є запит, то ми швидко зібрали гроші, купили, опрацювали, звітували лише перед тими, хто нам дає донати, тобто перед тими, хто нам допомагає. Тож невеличкими групками між собою ми взаємодіяли в чаті соцмереж. Вийшла жартівлива назва "rebel", що означає повстанці-волонтери, які незалежні ні від кого. Врешті-решт з часом зрозуміли необхідність створення штабу і складу, аби все було централізовано і пришвидшило робочий процес, і обрали тоді назву для об’єднання "Rebel.volunteers, — розповів Любомир Борода.

Волонтер громадського об’єднання Любомир Борода (Фото С.Вовк та Б.Головченко)

За два місяці,  вони остаточно визначились з напрямком діяльності та зрозуміли, що їм необхідне приміщення для акумульованої централізованої роботи з перевіреними людьми, оскільки вони не набирали більше народу, а навпаки — частина відсіялася.

Основна частина волонтерів — десять людей і ще 20 теж вважаються членами команди, але вони допомагають з інших країн та регіонів України з логістикою.

Запити залежать від того, з ким ти працюєш. Коли ти працюєш з хлопцями з передової, то там просять скоби для бліндажів, аварійне харчування, тобто їжа, яка б не промокала і могла нормально зберігатися, замість бронежилетів просять більше розвантаження під магазини, щоб там легше було бігати й не думати про те, що може не вистачати боєприпасів, — зазначив волонтер.

За словами Любомира, вони відрізняються від інших центрів тим, що в них є мета запускати виробництво в Миколаєві, оскільки економіка має працювати, а люди — отримувати зарплату і по можливості залишитися в місті.

"Зараз ми вже співпрацюємо з трьома фабриками в Миколаєві. На одну з фабрик вийшло п’ять швачок, які відшивають для фронту й отримують зарплатню. Відчуваю вже відповідальність за те, що надаємо роботу. У нас йдуть зараз перемовини з волонтерами штабу, швачками та військовими, аби їм подобався той одяг, який ми розробляємо, а це й елементи форми, аптечки, підсумки. Помітили, що на ринку є підсумки  від 600 до 800 гривень, а ми можемо відшивати за 250 гривень на місці. До кожної суми, яку люди донатять, ставимося повагою, бо це може бути й 50 гривень, але від щирого серця, тому й намагаємося їх витрачати за потребами та ощадливо", — сказав Любомир Борода.

На вже забрендованих кепі ззаду актуальне нагадування для російських кораблів (Фото С.Вовк та Б.Головченко)

За час повномасштабного вторгнення військ РФ волонтери тільки цього невеличкого миколаївського об'єднання опрацювали запити потреб на понад чотири мільйони гривень. Гадаю, після визнання геройського спротиву Миколаєва, забрендований ім'ям міста мілітарі одяг стане вкрай популярним на ринку. А підприємці будуть його охоче просувати, допомагаючи заробляти на допомогу надалі. Експорт не забариться. Друг з Лондона вже питав за козацькі штани в карго стилі від миколаївських майстрів.

Читайте також

1