Баканов Іван

Баканов Іван

Колишній голова СБУ

Баканов Іван - ексголова партії "Слуга народу", друг дитинства чинного президента України Володимира Зеленського.

Місце народження

Іван Баканов народився 2 травня 1975 року у Кривому Розі, Дніпропетровська область. Іван дружив із Володимиром Зеленським з самого дитинства, вони жили в одному під'їзді, проводили дитинство разом та їх батьки також тісно дружать.

Освіта

За одною інформацією Іван завершив навчання 1997 року у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана за спеціальністю: "Суд, адвокатура і прокуратура". За іншою: разом із Володимиром Зеленським навчалися у Криворізькому економічному інституті де отримав спеціальність: "ревізор-аудитор".

У 2006 році отримав магістра в Київській Академії праці та соціальних відносин і туризму за тією ж спеціальністю.

Родина

Іван Баканов одружений на громадянці Росії - Оксані Лазаренко. Подружжя виховує двох синів: Степана та Артура, котрий навчався у КНЕУ імені Вадима Гетьмана.

Кар’єра

  • Іван почав свій шлях у компанії, що займалася альтернативною енергетикою, фірма володіла малими гідроелектростанціями. Баканов казав, що компанію атакували так звані рейдери, які почали тероризувати підприємство незаконними захопленнями та арештами.
  • З 25 січня 2013 року Іван Баканов став керівником ТОВ "Квартал - 95".
  • 27 грудня 2013 року Іван отримав посаду керівника ТОВ "Студії Квартал - 95". Студія створювала розважальний контент, художні кінофільми ("Слуга народу") та телевізійні шоу ("Розсміши коміка" та інші).
  • У 2013 році, на ім'я Івана Баканова зареєстровані компанії ТОВ "Студія Квартал-95" і ТОВ "Квартал-95" ще коли Володимир Зеленський, начебто, не планував політичну кар’єру.
  • З 2 грудня 2017 року Іван почав політичну кар’єру на посаді голови партії "Слуга народу", Зеленський казав, що Баканов буде відповідати за взаємодію з парламентом, впродовж до 27 травня 2019 року. Також, під час президентської передвиборчої кампанії керував штабом Володимира Зеленського.
  • Баканов став членом Національної ради з питань антикорупційної політики з 16 липня 2019 року.
  • 29 серпня 2019 року Верховна Рада України затвердила Івана Баканова на посаді голови Служби Безпеки України.

Скандали

Громадськість занепокоєна через наявність у дружини Івана Оксани російський паспорт, адже подвійне громадянство в Україні заборонено. Олексій Данілов, український політик, про російський паспорт дружини Баканова: Український політик Олексій Данілов казав, що російський паспорт дружини Баканова може бути загрозою для нацбезпеки України. Сам Баканов розповідав, що його дружина має російське громадянство, але перебуває в процесі оформлення українського.

У травні 2020 року українські журналісти з’ясували, що Баканов, з 2015 року, керівник іспанської фірми "Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada", цей пост суперечить українському антикорупційному законодавству, яке забороняє державним службовцям обіймати посаду в приватних підприємствах.

На засіданні Верховної Ради 30 березня 2021 року Лерос Гео заявив, що на минулому тижні опублікували відеозаписи з бізнес-партнером Баканова і президента Володимира Зеленського. Лерос запитав, чи Зеленський "відмазував" Баканова від в'язниці, тому що вони друзі дитинства, чи тому що Баканов з 2000 року відмивав гроші Зеленського, які перевозив у пакетах. За словами Лероса, у 2011 році Баканов став фігурантом кримінального провадження СБУ через злочинні схеми з державними гідроелектростанціями, але Зеленський нібито "відмазав" Баканова через главу СБУ Хорошковського.

На що Баканов відповів Леросу:

Ми не коментуємо чутки, чи відеозаписи на яких зображені люди сп’янілі, або які знаходяться під впливом певних речовин. Все що ви кажете – це суцільний фейк, а ви продовжуєте дискредитувати силу, якій довіряє український народ.

Баканов задекларував 1,4 млн зарплати за рік і 5,5 млн збережень.

У 2019 році Володимир Зеленський вніс до парламенту ініціативу про розсекречення декларацій публічних спецслужбовців. 1 червня 2020 року все публічне керівництво СБУ мало б опублікувати свої статки.  Але, вже у березні 2020 Зеленський вніс до Ради невідкладний законопроєкт в якому пропонують знову засекретити майнові декларації керівництва СБУ.

17 липня 2022 року президент Володимир Зеленський підписав указ №499/2022, яким звільнив Баканова з посади голови Служби безпеки України. 

19 липня відставку Баканова схвалила Верховна Рада України.

Дата публікації: 19.07.2022
Дата останньої зміни: 19.07.2022
1