Боголюбов Геннадій

Боголюбов Геннадій

Олігарх, мільярдер, співвласник групи "Приват"

Всі новини

Місце народження

Народився 20 січня 1962 року в м Дніпродзержинськ (нині - Кам'янське) Дніпропетровської області

Освіта

У 1984 році закінчив Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут (нині - Придніпровська державна академія будівництва та архітектури)

Родина

  • Розлучений, колишня дружина - Олена. Одружений зараз чи ні, невідомо, особисте життя не афішує
  • Діти: дочка і син. Є онук. Дочка - Катерина Боголюбова вчилася в Київському інституті міжнародних відносин, вивчала міжнародне приватне право

Біографія

Народився в сім'ї правовірних євреїв, які відвідували синагогу навіть в період правління Микити Хрущова і його антирелігійної кампанії.

Згідно з офіційною біографією Боголюбов після інституту з 1984 по 1988 рік працював в дніпропетровському тресті "Днепропетровскпромстрой" інженером-будівельником. Хоча деякі джерела стверджують, що, люди, які знали його в той період, цей факт заперечують.

Знайомство Геннадія Боголюбова з Ігорем Коломойським сталося, коли той почав роботу в дніпропетровському торговому кооперативі "Фіаніт", філії спільного підприємства "Новінтех" з центральним офісом в Москві. Компанія займалася продажем комп'ютерної техніки, відеомагнітофонів та інших дефіцитних в СРСР товарів. Там же працював його майбутній партнер Олексій Мартинов. Боголюбова з Коломойським познайомив його однокурсник Кирило Данилов, який також працював в "Фіаніт".

У 1991 році Боголюбов з Коломойським зареєстрували фірму "Сентоза", яка займалася торгівлею товарами промислового споживання та обчислювальною технікою.

У 1992 році Геннадій Боголюбов став одним із засновників ПриватБанку. Ідея створення фінансової установи належала Сергію Тігіпку.

Крім Боголюбова співвласниками ПриватБанку були Ігор Коломойський, Олексій Мартинов, Леонід Милославський, Сергій Тігіпко. Згодом залишилися два основних власника - Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Сергій Тігіпко, який в 1992-1997 роках був головою правління Приватбанку, в 1997 році виїхав до Києва і зайнявся своєю політичною кар'єрою. Свою частину він продав Ігорю Коломойському. У тому ж році від серцевого нападу помер ще один співвласник ПриватБанку Леонід Милославський. Частку померлого успадкувала його неповнолітня дочка Маріанна, але як тільки вона досягла повноліття і змогла розпоряджатися акціями, її частка зменшилася, а пізніше повністю стала власністю Коломойського і Боголюбова. Частина Мартинова також зменшилася. В результаті частка акцій Боголюбова в ПриватБанку виросла до 40%.

З Коломойським Боголюбова пов'язує не тільки спільний бізнес, а й дружба. Він є хрещеним батьком сина Коломойського. Хоча такого слова в іудаїзмі не існує, є поняття сандак. У нього також збереглися добрі стосунки з колишнім співзасновником ПриватБанку Сергієм Тігіпком.

Один з найбільш непублічних багатих людей України. За словами Боголюбова, його радує, коли його взагалі не згадують. На відміну від свого соратника, він вважає за краще знаходитися подалі від публічного простору.

У молодості займався плаванням. Майстер спорту з плавання. Любить грати в теніс.

Регулярно потрапляє в рейтинги найбагатших людей.

Має паспорта чотирьох країн - України, Великобританії, Ізраїлю та Кіпру.

Цікавий факт в біографії Боголюбова - отримання ним в 2010 році так званого золотого паспорту Кіпру. Серед власників паспортів також його друг Ігор Коломойський. Паспорти були видані за програмою "Громадянство в обмін на інвестиції в економіку" в період з 2008 по 2012 роки. Документ видавався в обмін на значні інвестиції в цю країну.

Геннадій Боголюбов

Геннадій Боголюбов (скріншот: youtube)

Дочка Боголюбова Катерина закінчила факультет міжнародного приватного права в Київському інституті міжнародних відносин. Пропрацювавши кілька місяців в юридичній фірмі, вона зайнялася приватним бізнесом в ювелірній галузі. У 2007 році в рейтингу найбажаніших наречених України журналу "Фокус" зайняла 3 місце. У 2010 році у Відні відбулося її весілля з Дмитром Чернявським. У 2011 році у Боголюбова народився онук.

Екс-дружина Геннадія Боголюбова Олена через суд стягнула з Приватбанку в свою користь 500 млн. грн., так як в ході націоналізації банку її кошти на рахунках були примусово списані.

Громадська і політична діяльність, скандали

У 1995 році під час масової приватизації в Україні ПриватБанк організував роботу з прийому ваучерів від населення. За пару років йому вдалося зібрати понад мільйон сертифікатів, завдяки чому банк придбав пакети акцій великих українських підприємств, таких як Дніпропетровський метизний завод, Нікопольський завод феросплавів, Марганецький ГЗК і т.д.

Поступово група, що отримала неофіційну назву "Приват", стала найбільшою в Україні фінансово-промисловою групою, в яку входять понад сотні підприємств в Україні та за кордоном.

У біографії Боголюбова значне місце займає суспільно-релігійна діяльність. З 1999 року він є президентом Дніпропетровської єврейської громади.

У листопаді 2010 року разом з Ігорем Коломойським, Віктором Пінчуком та іншими представниками опікунської ради єврейської громади він зустрічався з президентом Ізраїлю Шимоном Пересом під час його візиту в Дніпропетровськ.

У 2012 році завдяки Геннадію Боголюбову та його соратнику Ігорю Коломойському в Дніпрі був створений громадський культурно-діловий єврейський центр "Менора", який був переданий ними в дар Дніпропетровської Єврейській громаді. Архітектурний комплекс складається з семи веж на кшталт Храмового семисвічника. На проект було виділено 80 млн. доларів.

У 2015 році Нацбанк, який проводив перевірку найбільших банків України, виявив "дірку" в капіталі ПриватБанку розміром в 113 млрд. грн. До кінця 2016 року вона зросла до 148 млрд.грн.

Навколо Приватбанку розгорівся скандал. Банк був визнаний неплатоспроможним і 18 грудня 2016 року Кабмін підтримав пропозицію НБУ про його націоналізацію. Найбільший приватний банк в Україні став державним. Міністерство фінансів придбало його за 1 гривню.

Керівник Нацбанку Валерія Гонтарєва стверджувала, що власники і менеджмент ПриватБанку в ніч перед його націоналізацією вивели з рахунків 16 млрд грн.

Заступник глави НБУ Катерина Рожкова заявила, що Приватбанк до націоналізації був фінансовою пірамідою. Залучаючи гроші українців на вигідних умовах, банк видавав кредити фіктивним структурам самих власників, а на виведені кошти купувалася нерухомість за кордоном.

У 2017 році українська влада запросила міжнародну компанію Kroll для проведення аудиту Приватбанку. Агенти Kroll підтвердили, що махінації в Приватбанку завдали збитків державі в розмірі мінімум 5,5 млрд. доларів.

У грудні 2017 року Держбанк України ПриватБанк звернувся з позовом проти Боголюбова та Коломойського до Високого суду Лондона. 19 грудня 2017 суд Англії видав наказ про арешт їх активів по всьому світу.

У грудні 2019 року ПриватБанком також був поданий позов на 600 млн. доларів до Окружного суду Тель-Авіва в Ізраїлі проти колишніх власників банку.

У 2020 році ПриватБанк подав позов до суду Кіпру з метою відшкодування збитків у розмірі 5,5 млрд доларів в зв'язку зі схемами, які мали ознаки шахрайства та відмивання грошей.

У липні 2020 на суд штату Делавер (США) був поданий змінений позов проти Коломойського і Боголюбова з обвинуваченням у відмиванні 760 млн. доларів через групу Optima і інші американські компанії. Первісний позов в травні 2019 року був на суму 623 млн. доларів.

Дата публікації: 12.11.2020
Дата останньої зміни: 16.09.2021
1