Філюк Петро

Філюк Петро

Заслужений юрист України, суддя Конституційного Суду України

Філюк Петро – кандидат юридичних наук, 15 років очолював Апеляційний суд Волинської області, громадськими активістами визнаний як недоброчесний суддя, фігурант багатьох антикорупційних розслідувань.

Місце народження

Народився  11 квітня  1961 року  в селі Залухів  Ратнівського  району Волинської області.

Освіта

  • 1980 рік – закінчив Володимир-Волинський  технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства.
  • 1986 рік – закінчив Харківський юридичний інститут (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого).
  • 2011 рік – здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук.

Родина

Дружина – Олена Філюк – підприємець, власник ПП "Акрополь".

Син – Андрій Петрович – до 2019 року працював у ГПУ начальником відділу Головної військової прокуратури.

Син – Петро Петрович - старший офіцер оперативного відділу штабу Головного управління Військової служби правопорядку.

Батько – Тодось Павлович – пенсіонер, на нього суддя оформив свій маєток в селі Тарасове.

Кар’єра до обрання в КСУ

1980-1982 роки – служив у збройних силах Радянського Союзу.

1986 – 1990 роки – по закінченні юридичного інституту працював слідчим слідчого відділення відділу внутрішніх справ Луцького міськвиконкому.

1990 – 1992 роки – переходить на роботу народного судді Луцького районного суду.

1992 – 2003 роки – працює головою Луцького районного суду.

2003 – 2004 роки – обрано  суддею Апеляційного суду Волинській області, а згодом призначено першим заступником голови цього суду.

Вересень 2004 року – указом президента України його призначили  головою Апеляційного суду Волинській області.

Жовтень 2009 року – Рада суддів України повторно призначила Петра Філюка головою апеляційного суду області на 5 років.

У цьому ж році отримує почесне звання "Заслужений юрист України".

Квітень 2017 року – Петро Філюк знову обраний головою Апеляційного суду Волині.

30 жовтня 2019 року XVII позачерговим з`їздом суддів обраний суддею Конституційного Суду України.

До 2019 року Петро Філюк був відомий як послідовний критик судової реформи. Головний негатив він вбачає в тому, що багато суддів з досвідом роботи вийшли на пенсію через небажання проходити кваліфікаційне оцінювання. Як результат – в судах до 50 %  вакансій, деякі районні суди взагалі зачинені, а розгляди судових справ розписані на 3-4 місяці вперед. Правда Філюк скромно промовчав, що старі досвідченні судді відмовлялись від проходження кваліфікаційного оцінювання не через соромливість чи релігійні переконання, а через те, що не можуть пояснити свої надмірні статки, мільйонні рахунки, відпочинки на фешенебельних курортах, розкішні автомобілі. Офіційні доходи таких служителів Феміди складали лише незначну частину їх витрат, а якось сховати більшість майна чи переписати на родичів не було можливості, бо такі, що зуміли це зробити, і сьогодні працюють у судах.

Голова Апеляційного суду Волинської області Петро Філюк у робочому кабінеті (фото "Таблоїд Волині")

Діяльність в Конституційному Суді, критика та скандали

Ще до призначення в Конституційний Суд у Філюка були чималі проблеми з деклараціями. Так, у декларації доброчесності за 2016 рік він вказав, що "ним не здійснювались вчинки, що можуть мати наслідком притягнення його до відповідальності". Однак це очевидна неправда, що довелось визнати навіть Вищій кваліфікаційній комісії, тому що в січні 2016 року на Філюка поліціянт склав постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за те, що він на службовому автомобілі "TOYOTA CAMRY" проігнорував знак "В’їзд заборонено". Попри те, що штраф склав лише 255 грн, Петро Філюк вирішив оскаржити цю постанову. Суд у Луцьку задовольнив його позов, але Апеляційний суд Львівської області скасував рішення Луцького суду, а постанову правоохоронця залишив у силі. А пізніше Вища кваліфікаційна комісія суддів визнала підтвердженою інформацію про недостовірність тверджень, вказаних у декларації доброчесності Філюка за 2016 рік. В зв’язку з цим Вища рада правосуддя відкрила щодо судді дисциплінарну справу. Однак у підсумку ВРП списала недостовірність тверджень на помилку і вирішила не притягувати Філюка до відповідальності.

Ця "недостовірність" була далеко не єдиною у деклараціях Філюка. Так, перед призначенням в КСУ він проходив співбесіду в рамках кваліфікаційного оцінювання, на якій було багато зауважень щодо декларації судді. На питання щодо безкоштовного (!) отримання двох з половиною гектарів землі Філюк розповідав про заболоченість ділянки, про звалище сміття на ній, але це вигляділо вкрай непереконливо, адже ця ділянка знаходиться в селі, що називається "царським" і фактично з’єднане з Луцьком (сотка землі тут коштує понад 1000 доларів).

Проводжаючи Петра Філюка на нову роботу до КСУ, колеги організували справжні урочистості з концертом і врученням подарунків (фото: v24)

Суддя також не задекларував 337 тисяч гривень від продажу автомобіля дружини і пояснив це тим, що не знав, що це потрібно декларувати. Дружина судді - власник ПП "Акрополь", але Філюк декларує лише її мінімальну зарплату - як продавця в  своєму ж магазині. На земельній ділянці судді збудовано справжній маєток – будинок площею 252,5 кв. м, записаний на батька Філюка, альтанки, погріби, ставок, кілька менших будинків. Все це суддя оцінив в 327 тисяч гривень, хоча реальна вартість, за оцінкою експертів, більша в десятки разів.

На вищезгаданій співбесіді в рамках кваліфікаційного оцінювання Філюк на багато неприємних запитань щодо декларації давав відповідь: "Я не знав, що так потрібно".

Центр протидії корупції та ВГО "Автомайдан" занесли суддю в список недоброчесних кандидатів до КСУ. Проте в колег Філюка інша думка, і з’їзд суддів делегує його в Конституційний Суд, розуміючи, що колега не підведе.

Петро Філюк складає присягу судді Конституційного Суду України (фото: ccu.gov.ua)

І колега не підвів.  27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення у справі за поданням 47 народних депутатів України, скасувавши статтю 366-1 Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування. Рішення КС передбачало також скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, скасування перевірок на предмет незаконного збагачення і конфіскації активів, набутих корупційним шляхом, скасування покарання за  недостовірне декларування. Фактично Конституційний Суд скасував більшу частину досягнень антикорупційної реформи. Філюк був серед тих суддів КСУ, що підтримали це рішення. Зрозуміло, що такому поважному пану набридло, як школяру, постійно звітувати за свої витрати, раз у раз пояснювати про землю в "царському селі", боятись їхати під забороняючий знак. Тепер попереду лише світле майбутнє: нові "Лексуси" та "Бентлі", відпочинок двічі на рік - в Куршавелі та на Балі, і головне – міцний та спокійний сон.

Дата публікації: 23.02.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021