Кальченко Сергій

Кальченко Сергій

Народний депутат IX скликання, голова Комітету ВРУ з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи

Кальченко Сергій – кандидат юридичних наук, експерт з виборчого законодавства

Місце народження

Народився 30 грудня 1964 року у місті Київ.

Освіта

  • 1988 рік – закінчив Київський політехнічний інститут. Навчався на факультеті електронної техніки за спеціальністю "Напівпровідники і діелектрики". Отримав диплом інженера електронної техніки.
  • 2001 рік – закінчив Національну юридичну академію України імені Ярослава Мудрого за спеціальністю "Правознавство". Отримав диплом юриста-спеціаліста.
  • 2015 рік – захистив дисертацію та отримав науковий ступінь кандидата юридичних наук. Тема дисертації "Адаптація адміністративного процесуального законодавства України, що регулює порядок вирішення справ про виборчі спори, до європейських стандартів".

Родина

Сімейний стан – одружений.

Дружина – Гончарук Тетяна Полікарпівна, приватний підприємець у сфері бухгалтерського обліку й аудиту.

У подружжя троє дітей. У декларації вказаний лише син Андрій. Доньки Ксенія і Валентина вже дорослі й проживають окремо.

Кар’єра до 2019 року

  • Після закінчення Київського політехнічного інституту Кальченко певний час працював за фахом і навіть був аспірантом Інституту проблем матеріалознавства НАН України. Але в буремні 90-ті його зацікавила робота в різних міжнародних фондах, де платили в рази більше, ніж отримували пересічні українці.
  • 1993 – 2001 роки – Кальченко працював у підрозділі Української Правничої Фундації – Український Законодавчий Фонд. Обіймав різні посади – заступник виконавчого директора, директор програм і виконавчий директор.
  • 2001 – 2006 роки – юрист-випускник влаштувався експертом в компанію "Development Associates, Inc". Працював над проєктами: "Вибори і політичні процеси", "Сприяння організації виборів в Україні", "Україна: верховенство права", "Справедливе правосуддя".
  • 2002 – 2006 роки – був помічником-консультантом на громадських засадах депутата ВРУ Юрія Ключковського. Разом з нардепом підготував видання "Європейський демократичний доробок у галузі виборчого права: матеріали Венеціанської Комісії, Парламентської Асамблеї, Комітету Міністрів, Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи".
  • 2004 рік — Кальченко був співавтором посібника для членів дільничних виборчих комісій на виборах Президента України.
  • 2007 рік — як співавтор, брав участь у підготовці навчального курсу з виборчого права при National Democratic Institute.
  • 2007 – 2009 роки — розробник проєкту з навчання суддів у співпраці з Академією суддів України.
  • З 2008 року залучався як експерт проєктів і різних заходів Венеціанської комісії Ради Європи.
  • 2009 рік – знову став співавтором навчального посібника для членів окружних та дільничних виборчих комісій на виборах Президента України.
  • 2010 – 2011 роки – проводив семінари для учасників виборчих комісій в різних країнах: Молдова, Мексика, Азербайджан, Канада.
  • 2011 рік – Кальченку видали свідоцтво адвоката.

Сергій Кальченко (стоп-кадр відео)

  • До 2016 року він працював в компанії "Катеринчук, Моор і партнери", був одним з її співвласників.
  • Крім роботи за фахом, юрист був членом "Національної асоціації адвокатів України", брав участь у роботі громадської організації "Асоціація правників України", керував благодійним фондом "Український юридичний фонд".
  • 2017 – 2019 роки – Кальченко став співзасновником адвокатського об’єднання "Хіллмонт Партнерс", в якому пропрацював до початку роботи в парламенті. Ця компанія обслуговувала досить відомі структури – ДК "Газ України", "95 квартал". Саме тоді і відбулось знайомство Кальченка з майбутнім Президентом України.

Виборча кампанія і парламентська діяльність

  • Сергій Кальченко одним з перших приєднався до команди кандидата на посаду Президента України Володимира Зеленського. Ще наприкінці 2018 року він пожертвував у виборчий фонд 100 тисяч гривень.
  • На зустрічах і пресконференціях Зеленський представляв Кальченка як експерта з виборчого законодавства, європейських стандартів у сфері прав людини.
  • Весною 2019 року юрист був офіційним представником кандидата на пост Президента України Володимира Зеленського у Центральній виборчій комісії.
  • Після перемоги Зеленського, на позачергових виборах до ВРУ Кальченка внесли до списку партії "Слуга народу" під номером 24.
  • 29 серпня 2019 року – він прийняв присягу народного депутата, увійшов до складу фракції партії "Слуга народу" і був обраний головою Комітету з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України. Кальченка включили до складу Постійної делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи.

Сергій Кальченко веде засідання Комітету ВРУ з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи (фото: reglament.rada.gov.ua/)

  • Як голова регламентного комітету, нардеп виступає за рішучу боротьбу з кнопкодавством. Він вніс пропозицію Комітету з питань правоохоронної діяльності підготувати зміни в законодавство щодо встановлення кримінальної відповідальності за неособисте голосування. Кальченко дорікнув депутатам з фракції "Голос", які оприлюднили відеоматеріали щодо кнопкодавства, але не передали їх з відповідною заявою у ДБР.
  • Уряд Російської Федерації включив Кальченка в перелік фізичних осіб, стосовно яких вводяться спеціальні економічні заходи.
  • Кальченко також розглядається в якості одного з претендентів на посаду голови Центральної виборчої комісії.

Критика та скандали

Значних правопорушень чи зловживань за Сергієм Кальченком громадські активісти поки не помітили.

Щодо критики, то ЗМІ негативно відреагували на його адвокатську роботу щодо скасування постанови на заборону в’їзду в Україну артисту Федору Добронравову і демонстрацію фільмів за його участю. Юрист в березні 2019 року переконав суд анулювати рішення СБУ і Мінкульту, а російський артист в квітні того ж року знову виступив у анексованому Криму.

Деякі ЗМІ звинувачували Кальченка, що свою кандидатську дисертацію він не писав особисто, а найняв групу людей, які зробили за нього всю роботу. Як вказують джерела, плата за цю послугу далеко не захмарна – від 10 до 25 тисяч доларів США.

А ще журналісти пригадують нардепу, як він працював на керівних посадах в Українському Законодавчому Фонді не маючи взагалі юридичної освіти. А цей Фонд допомагав у розробці законів молодої української держави.

Громадські активісти також критикують деякі голосування парламентаря. Так, Кальченко підтримав запропонованих кандидатів в конкурсну комісію з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, при тому, що шість з семи обраних членів комісії не відповідають вимогам закону.

Дата публікації: 23.09.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021
1