Колісник Віктор

Колісник Віктор

Відомий український юрист, суддя КСУ з січня 2016 року

Колісник Віктор – доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України, суддя КСУ за квотою президента, нетиповий суддя без проблем у декларації та корупційних діянь, противник усіх скандальних рішень КСУ за останні роки.

Місце народження

Народився 19 липня 1960 року в с. Підвисоке Борівського району Харківської області

Освіта

  • 1985 рік – закінчив Харківський юридичний інститут (нині – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого).
  • 1990 рік – захистив кандидатську дисертацію на тему: "Організаційно-правові взаємовідносини місцевих Рад народних депутатів з підприємствами (об’єднаннями) вищестоящого підпорядкування".
  • 1995 рік – надано вчене звання доцент.
  • 2003 рік – захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему: "Конституційно-правові проблеми регулювання міжнаціональних відносин в Україні в умовах становлення правової держави".
  • 2005 рік – надано вчене звання професора.
  • 2010 рік – обраний членом-кореспондентом Національної академії правових наук України.

Родина

Одружений. Даних про дітей немає ні в інтернеті, ні в деклараціях.

Дружина – Ольга Григорівна, власник 4-х кімнатної квартири в Харкові та земельної ділянки під Вишгородом з будинком біля 100 квадратних метрів.

Кар’єра правознавця

  • 1985 – 1987 роки – по закінченні Харківського юридичного інституту Віктор Колісник залишився в ньому працювати стажистом, потім старшим лаборантом.
  • 1987 – 1990 роки – навчання в аспірантурі, захист кандидатської дисертації.
  • 1990 – 1998 роки – асистент, доцент кафедри державного права Харківського юридичного інституту.
  • 1998 – 2001 роки – доцент кафедри конституційного права Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого.
  • 2001−2004 роки – працює начальником управління планування та координації правових досліджень Академії правових наук України.
  • 2004 – 2016 роки – професор кафедри конституційного права України Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
  • 2003, 2008 роки – лауреат Премії імені Ярослава Мудрого.
  • 2015 – 2016 роки – працював членом Конституційної комісії.
  • Автор та співавтор майже 200 наукових робіт. Напрями наукових досліджень – конституційне право, конституційні засади функціонування органів державної влади, конституційно-правове регулювання міжнаціональних відносин.
  • Член редакційної колегії наукових видань "Вісник Національної академії правових наук України", "Державне будівництво та місцеве самоврядування", "Проблеми законності", "Вісник Конституційного Суду України".
  • Січень 2016 року – призначення суддею Конституційного Суду України згідно з указом Петра Порошенка (досьє Петра Порошенка) по президентській квоті.
  • Листопад 2018 року – Віктора Колісника включили до санкційного списку Російської Федерації.

Віктор Колісник у Верховній Раді приймає присягу судді КСУ (фото: nlu.edu.ua)

Робота в КСУ, скандали та критика

Прийшовши на роботу в Конституційний Суд України, Віктор Колісник приємно здивував громадських активістів відсутністю корупційних діянь, мільйонних статків, швейцарських годинників, прибуткового бізнесу, тощо. Виявилось, що його родина живе скромно, користується далеко не новими бюджетними автомобілями, не має валютних рахунків чи депозитних вкладів.

Саме на цю відмінність Віктора Колісника від більшості інших суддів КСУ вказав проєкт Всеукраїнського об’єднання "Автомайдан" — PROSUD. У його розслідуванні "Конституційний Суд України". Частина 1. "Президентська квота" детально проаналізовані статки Колісника за перший рік його роботи в КСУ та висловлена надія, що й надалі він залишиться з імунітетом до корупції і не попаде під вплив своїх заможних колег.

Віктор Колісник бере участь у експертному обговоренні важливих юридичних питань (фото: ccu.gov.ua)

За кілька років роботи нового судді стало зрозуміло, що потреби до розкоші в нього не з’явилось, що голосувати по чужій вказівці він не буде. Зміни в декларації Колісника за цей період стосувались в основному грошових заощаджень, які виросли пропорційно зростанню оплати праці судді. Дорогих авто, коштовних аксесуарів, маєтків чи статків за кордоном так і не з’явилось. Але це й не дивно, бо в прийнятті рішень Колісник завжди залишався самостійним. Його самостійну позицію добре видно по голосуванню за найбільш резонансні рішення останніх років.

Так, в лютому 2019 року Конституційний Суд розглядав подання про скасування статі 368-2 Карного Кодексу України, що передбачала покарання за незаконне збагачення. Переважна більшість суддів КСУ (14 із 18) проголосували за скасування цієї норми (певно і за себе потурбувались). Серед чотирьох, хто не погодився з таким рішенням був  Віктор Колісник.

В жовтні 2020 року, йдучи назустріч побажанням депутатів з ОПЗЖ, Конституційний Суд задовольнив їх подання про визнання неконституційними низки положень закону "Про запобігання корупції" та кримінальну відповідальність за декларування неправдивої інформації. За таке рішення одинадцять суддів проголосували "за", а чотири – "проти". В складі чотирьох порядних суддів знову був і Віктор Колісник.

Крім основної роботи в КСУ, він залучається Радою Європи як експерт з підготовки звіту про відповідність українського законодавства Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Станом на початок лютого 2021 року Віктор Колісник сумлінно виконує свої обов’язки в КСУ.  А от усі намагання відшукати про нього критичні матеріали, факти порушення закону або корупційних дій чи матеріали журналістських розслідувань закінчились без успіху. Одже поки що частина досьє Віктора Колісника "Критика та скандали" залишається порожньою…

Дата публікації: 05.02.2021
Дата останньої зміни: 23.09.2021