Кривонос Семен

Кривонос Семен

Директор Національного антикорупційного бюро України з 6 березня 2023 року, колишній голова Державної інспекції архітектури та містобудування

Кривонос Семен – юрист, держслужбовець, чемпіон Студентської ліги КВК 2006 року, колишній перший заступник начальника Одеської митниці ДФС

Місце народження, інформація про батьків

Семен Кривоніос народився 16 січня 1983 року у Маріуполі Донецької області. Але невдовзі родина переїхала на Полтавщину, до Кременчука.

Батько – Кривонос Юрій Миколайович, один із перших фермерів у регіоні. Він засновник та директор фермерського господарства "Ольга" у Кременчуцькому районі Полтавської області. Окрім землі у своєму районі Юрій Кривонос має 10 ділянок у Обухівському районі загальною площею близько 10 гектарів.

Мати – Кривонос Надія Семенівна також активно займається фермерством у Кременчуцькому районі, керує "Асоціацією фермерів та приватних землевласників відродження Полтавщини". Володіє двома фермерськими господарствами "Колос" та "Колос-2016", а також квартирою у Києві.

Батьки Семена мешкають у селі Майбородівка Кременчуцького району. Загалом лише на Полтавщині його родина має пошту 122 гектари землі.

Освіта

Семен Кривонос має три вищі освіти. До цього він навчався у середній школі №11 міста Кременчук.

2005 року закінчив Національний аграрний університет за спеціальністю "агрономія".

2007 року закінчив Національну академію державного управління при Президентові України за спеціальністю "державне управління", отримав кваліфікацію магістра державного управління.

У 2010 році закінчив Національний університет біоресурсів та природокористування за спеціальністю "правознавство", отримавши кваліфікацію спеціаліста права.

Родина

Дружина – Польшинська Галина Олександрівна, народилася 1988 року у місті Кривий Ріг. Її батьки — успішні підприємці, які володіють різними компаніями і в Кривому Розі, і в Києві. Галина також активно займалася бізнесом, має кілька ділянок землі на Київщині, великий будинок у Броварах майже 500 кв. метрів. У свій час працювала начальником відділу забезпечення першого заступника голови КМДА Олексія Кулеби.

Подружжя виховує двох доньок: Марі Ганну (2014 року народження) та Аврору Надію (2017 року народження).

Державна служба

Кар'єра Кривоноса в державних органах влади розпочалася у 2007 році після закінчення навчання за спеціальністю "державне управління". Перша його посада була у Голосіївському районі міста Києва – головний спеціаліст відділу у справах сім'ї та молоді управління у справах сім'ї, молоді та спорту.

З 2011 по 2014 рік Семен працював в Обухівському міськрайонному управлінні юстиції, обіймаючи спочатку посаду начальника відділу реєстраційної служби, а пізніше став начальником усієї реєстраційної служби.

З кінця 2014 року Кривоніс півроку попрацював у реєстраційній службі Головного управління юстиції у Київській області. Тоді ж відбулося його знайомство з Міхеїлом Саакашвілі, якому сподобався досвідчений юрист з активною громадянською позицією. І реформатор забрав Кривоноса до своєї одеської команди.

Спочатку кілька місяців 2015 року Семен попрацював на різних посадах у Головному територіальному управлінні юстиції на Одещині.

А у листопаді 2015 року був призначений першим заступником начальника Одеської митниці ДФС. Разом з Юлією Марушевською (начальник Одеської митниці) нові керівники намагалися викорінити корупцію та контрабанду, але досягли лише часткового успіху. Проти Саакашвілі та його команди згуртувалися всі реакційні сили та у листопаді Міхеїла звільнили з посади голови ОДА. Разом із ним свої посади залишили і його висуванці, зокрема Кривоніс. Спочатку в Одесі він став співзасновником ТОВ "Глобал лігав консалтинг компані", але незабаром повернувся до Києва.

Після депортації Міхеїла Саакашвілі з України Семен отримав свідоцтво адвоката та працював у складі адвокатського об'єднання "Пасіка і партнери".

У 2019 – 2020 роках Кривоніс працював виконувачем обов'язків директора державного підприємства "Племінний завод "Плосковський". Протягом 2020-2021 років працював за сумісництвом на посаді юрисконсульта в комунальному підприємстві "Київблагоустрій".

Після перемоги Зеленського в Україну повернувся Саакашвілі та його призначили керівником Національної ради реформ при Президентові України. Семен знову задіяний. Він брав участь у розробці концепцій низки реформ, які були представлені на засіданнях Національної ради.

Згодом Кривоноса рекомендували на посаду голови Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ), створеної після ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції. Тут він пропрацював з травня 2021 до березня 2023 року, успішно впроваджуючи антикорупційні інноваційні ідеї.

Громадська та політична діяльність

Активний юнак ще у студентські роки зміг реалізувати свій творчий потенціал. Він виступав у команді КВК "Голосієво", у складі якої став чемпіоном Студентської ліги КВК 2006 року. Цього ж року він був визнаний найкращим гравцем Студентської ліги.

Після закінчення аграрного університету Семен шукав своє місце у політиці. Дебют відбувся у 2010 році, коли від політичної партії "Зелені" його було обрано депутатом Васильківської районної ради.

Після цього Кривоніс більше не брав участі у виборах як кандидат. Натомість у 2017 році він попрацював старшим юридичним радником у "Міжнародній організації з розвитку права" (IDLO). І тоді ж приєднався до створеного Саакашвілі "Руху нових сил". Семен виступав на мітингах, давав інтерв'ю у ЗМІ, таврував владу бариг.

Після висилки Саакашвілі з країни Кривоніс трохи затих. На парламентських виборах 2019 року не надто світився, допомагаючи одному з мажоритарників Зе-команди. Коли Міхеїл Саакашвілі повернувся, для допомоги у реформуванні країни він створив громадську організацію "Офіс простих рішень та результатів". На її керівника у 2020 році реформатор рекомендував Семена Кривоноса, якому після року успішної роботи у травні 2021 року запропонували посаду голови Державної інспекції архітектури та містобудування України.

Вибори директора НАБУ

Термін повноважень попереднього директора НАБУ Артема Ситника закінчився 16 квітня 2022 року. У листопаді було оголошено конкурс на заміщення вакантної посади. До 20 грудня подали документи 78 осіб, серед них Семен Кривоніс.

Потрібно сказати, що у 2016 році він уже брав участь у подібному конкурсі на голову Одеського регіонального управління НАБУ. Кривоніс навіть здобув перемогу, але невдовзі відмовився від посади, оскільки у ЗМІ з'явилася серія матеріалів, які звинувачують переможця у корупційному придбанні майна, брехню у декларації, здирництві хабара. Хоча всі звинувачення потім не підтвердилися, Семен вирішив не кидати тінь на бездоганну репутацію нового органу та вирішив повернутися на колишнє місце роботи. А у грудні 2022 року він уже почував себе цілком впевненим у своїх силах.

На початку конкурсанти пройшли тести на знання законодавства, після яких залишилося 50 претендентів. Коли завершилися тести на загальні здібності, до співбесіди почали готуватися 22 особи.

Наступний етап, крім співбесіди щодо доброчесності, передбачав письмові відповіді на питання комісії та цивільних активістів, перевірку, як кандидати володіють практичними професійними вміннями та навичками, а також перевірку наявності у кандидатів організаційних та лідерських якостей. Після цього етапу залишилось 11 учасників. З ними провели співбесіду про професійну компетентність, і комісія проголосувала за 3-х переможців: Семена Кривоноса, Сергія Гуп'яка та Романа Осипчука.

Сергій Гуп'як – начальник 4-го слідчого відділу теруправління Держбюро розслідувань у Хмельницькому, а до своєї діяльності у ДБР працював в органах прокуратури.

Роман Осипчук – очолює Управління внутрішнього контролю НАБУ, а у 2004-2015 роках працював у підрозділах Держслужби по боротьбі з економічною злочинністю Управлінь МВС у Луганській та Київській областях.

З цих трьох кандидатур Кабмін 6 березня 2023 року одноголосно проголосував за Семена Кривоноса.

Скандали та компромат

2016 року Семен став учасником свого першого гучного скандалу. Про нього вже частково згадувалося в абзаці про спробу Кривоноса здобути посаду керівника Одеського управління НАБУ. Його звинувачували у недостовірній інформації про нерухомість, мовляв, не задекларував квартиру у Києві. Семен пояснював, що купив цю квартиру ще у 2011 році, а у 2014 році вона була відчужена на користь матері, на що були представлені необхідні документи та було доведено, що з того часу Кривоніс у ній не жив. Ще його тоді звинуватили у хабарництві. У лютому 2016 року було порушено кримінальну справу про вимагання Кривоносом та головою сільради хабаря у розмірі 120 тисяч доларів за виділення землі. Але жодних доказів не надано, і ГПУ справу закрила.

У квітні 2021 року журналісти "Слідство.Інфо" оприлюднили розслідування про те, що, працюючи держслужбовцями, Кривоніс та його дружина придбали кілька земельних ділянок та приватний будинок. НАБУ здійснило перевірку, яка не встановила причетності Кривоноса до будь-яких порушень.

А після призначення Кривоноса на посаду директора НАБУ антикорупційні громадські організації розкритикували це кадрове рішення Кабміну. Їхні головні побоювання в тому, що Семен не має досвіду розслідування корупції і не буде незалежним у проведенні розслідувань через давні дружні стосунки із заступником голови ВП Олексієм Кулебою. Кривоніс не приховує їхнього давнього знайомства, але стверджує, що йому вистачить повноважень та амбіцій, щоб не танцювати під чужу дудку. Мовляв, дружба – дружбою, а служба – службою.

Дата публікації: 19.07.2023
Дата останньої зміни: 19.07.2023
1