Саакашвілі Міхеїл

Саакашвілі Міхеїл

Політик, експрезидент Грузії та ексглава Одеської ОДА

Всі новини

Міхеїл Саакашвілі в новинах України – не менш частий гість, ніж в рідній для нього Грузії. Цей політичний діяч встигнув побудувати успішну кар’єру відразу у двох державах, його особистість обросла сотнями чуток і компромату, але він упевнено продовжує власний курс в українському політикумі.

Місце народження

Міхеїл Саакашвілі народився 21 грудня 1967 р. у м. Тбілісі.

Освіта

  • 1984 рік – закінчив середню школу № 51 у м. Тбілісі.
  • 1992 рік – закінчив Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка, спеціальність "міжнародне право".
  • 1992 рік – навчався в Міжнародному інституті прав людини в Страсбурзі.
  • 1994 рік – закінчив магістратуру Колумбійського університету, США, спеціальність "правознавство".

Також навчався в Університеті Джорджа Вашингтона (Вашингтон, США), Академії міжнародного права (Гаага), Академії європейського права (Флоренція).

Родина

  • Батько – Ніколоз (Микола) Саакашвілі, залишив родину до народження Міхеїла.
  • Мати – Гіулі Аласанія, професор, тюрколог.
  • Вітчим – Зураб Кометіані, учений-фізіолог.
  • Дружина – Сандра Рулофс, колишня співробітниця МО "Червоний Хрест", експерша леді Грузії.
  • Діти: Едуард Саакашвілі, 1995 р.н.
  • Ніколоз Саакашвілі, 2005 р.н.

 Коротка біографія

У Міхеїла Саакашвілі коротка біографія точно не може похизуватися стислістю: дуже вже насиченим і активним життям живе цей політик. Народився Міхеїл Саакашвілі в Тбілісі в 1967 році. Родина майбутнього президента Грузії й українського політика належала до грузинської інтелігенції: і батько, і мати, і численні родичі займалися наукою. Саакашвілі закінчив школу в Тбілісі з золотою медаллю в 1984 році.

Після цього відбулося перше знайомство Міхеїла Саакашвілі з Україною: він вступив в Інститут міжнародних відносин КНУ в Києві. Тут він провчився до 1988 року, після чого був виключений за поширення забороненої літератури. У результаті майбутній грузинський революціонер був змушений пройти термінову службу в армії, і тільки потім закінчити навчання. Втім, в 1992 році він отримав червоний диплом КНУ за фахом "міжнародне право". Відразу після цього Міхеїл повернувся на батьківщину та почав працювати в Державному комітеті з прав людини, паралельно здобуваючи додаткову освіту в США, Італії й Нідерландах.

У випадку з Міхеїлом Саакашвілі біографія дозволяє назвати його громадянином світу: після навчання та стажування в європейських і американських університетах він працював в інституті прав людини в Осло, Норвегія, а також в американській юридичній компанії Patterson, Belknap, Webb&Tyler.

Політична кар’єра в Грузії

У політику Саакашвілі прийшов у 1995 році. Він повернувся в Грузію та вступив у ряди політичної партії "Союз громадян Грузії", у списках якої пройшов у парламент. За парламентськими списками цієї партії він проходив у два скликання грузинського парламенту: в 1995 і в 1999 роках. З 2000 року покинув ряди нардепів Грузії: спочатку він став представником Грузії в ПАСЄ, а потім обійняв посаду міністра юстиції. До 2001 року Саакашвілі працював в уряді Шеварнадзе, але потім подав у відставку та пішов зі скандалом, наостанок обвинувативши президента і його уряд в корупції. З того часу Міхеїл Саакашвілі в останніх новинах регулярно з’являється саме у зв’язку з провокаційними або скандальними заявами.

У 2002 році створив громадську організацію "Національний рух", з якої почалася його опозиційна діяльність у Грузії. У 2003 році Саакашвілі ініціював акції протесту після проведення президентських виборів. Завдяки активній діяльності й об’єднанню всіх опозиційних сил Грузії під єдиним прапором після "революції троянд" в 2004 році був обраний президентом Грузії з рекордним числом голосів (96%). У тому ж році партія Саакашвілі і його вірного соратника Зураба Жванії перемогла на парламентських виборах.

За час правління Міхеїла Саакашвілі реформи в Грузії торкнулися всіх сфер суспільства. Він фактично перезапустив економіку країни, успішно боровся з корупцією, реформував систему правоохоронних органів (саме його принцип реформ МВС використовували в Україні в 2014 році).

Аж до жовтня 2013 року залишався беззмінним президентом, але в результаті не став чекати виборів і покинув пост. Спочатку влаштувався працювати викладачем у вищому навчальному закладі Брюсселя, але вже через кілька місяців Міхеїл Саакашвілі з’явився в Україні.

Політична діяльність в Україні

Перші кроки в українській політиці Саакашвілі зробив ще 15 років тому: він допомагав у підготовці та проведенні Помаранчевої революції, ділився своїм революційним досвідом (за пів року до цього в Грузії пройшла "революція троянд").

У 2014 році Саакашвілі знову опинився в центрі уваги: він взяв участь у Революції Гідності. Йому пропонували посаду першого віцепрем'єр в уряді Яценюка, але Міхеїл відмовився, оскільки не хотів приймати українське громадянство. Замість цього він обійняв посаду радника президента України Петра Порошенка в 2015 році і очолив "Дорадчу міжнародну раду реформ".

При цьому, у Грузії проти експрезидента відкрили кримінальне провадження та вимагали екстрадувати Саакашвілі на батьківщину. Українська влада в екстрадиції відмовила.

Гнучкість рішень Саакашвілі завжди гарантувала йому успіх, а заодно й підвищену увагу ЗМІ. Так, усього через рік після відмови прийняти українське громадянство він все-таки одержав український паспорт і був призначений головою Одеської ОДА. Його називали "головним реформатором" країни, а сам Міхеїл Саакашвілі в інтерв’ю критикував кабмін і Яценюка за відсутність реформ.

Протистояння Саакашвілі й українського уряду призвело до того, що в 2017 році його позбавив українського громадянства президент Порошенко, проти Саакашвілі було розпочате розслідування військовою прокуратурою. Після тривалих спроб Саакашвілі повернутися в Україну, в 2018 році він був заарештований у Києві й екстрадований у Польщу.

Повернувся в Україну він відразу ж після перемоги Володимира Зеленського на виборах у 2019 році. І вже рік веде активне політичне життя. За пропозицією Зеленського очолив Виконавчий комітет реформ. Також у новини сьогодні Міхеїл Саакашвілі потрапляє у зв’язку зі своєю діяльністю з реформування України.

Міхеїл Саакашвілі: цікаві факти та скандали

  • У 2015 році грузинський уряд позбавив Саакашвілі громадянства.
  • У 2015 році Саакашвілі затіяв сварку з Арсеном Аваковим на засіданні Національної Ради Реформ. У результаті міністр МВС кинув у грузинського політика склянку з водою.
  • Спікер Адміністрації Президента з питань АТО Андрій Лисенко в 2016 році оголосив про те, що проти Саакашвілі розпочато розслідування за порушення військової цензури.
  • У 2016 році Саакашвілі зі скандалом покинув посаду голови Одеської облдержадміністрації.
  • У 2017 під час обшуків у нього вдома, політик видерся на дах. Фото Міхеїла Саакашвілі облетіли всі ЗМІ: він відмовлявся виїжджати з України.
  • У 2017 році Міхеїл Саакашвілі прорвав кордон України на прикордонному пункті. На чолі з безліччю прихильників він повернувся в країну після депортації. При цьому, сам Саакашвілі відверто ловив хайп, розповідаючи, що його закордонний паспорт викрали та передали Порошенку.
  • У 2019 році президент Зеленський знову повернув Саакашвілі громадянство України.

Міхеїл Саакашвілі сьогодні знову на коні. Але як довго він перебуватиме в променях слави уряду Зеленського – невідомо. І не виключено, що вже сьогодні новини про Міхеїла Саакашвілі будуть не настільки оптимістичними, але вже точно ненудними.

1 жовтня 2021 року Саакашвілі приїхав до Грузії для участі у місцевих виборах, але там його затримали правоохоронці і помістили до пенітенціарного закладу.

Дата публікації: 02.10.2021
Дата останньої зміни: 02.10.2021
1