Лещенко Роман

Лещенко Роман

Колишній голова Держгеокадастру, міністр аграрної політики та продовольства України

Лещенко Роман – підприємець-аграрій, кандидат юридичних наук, колишній уповноважений президента України з земельних питань

Місце народження

Народився у 1988 році в селі Пеніжкове Христинівського району Черкаської області.

Освіта

 • 2011 рік – закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю "Правознавство", отримав кваліфікацію магістра права (диплом магістра з відзнакою).
 • 2015 рік -  захистив кандидатську дисертацію на тему "Фінансово-правове регулювання офшорних механізмів", отримав науковий ступінь кандидата юридичних наук.
 • З 2015 року - доцент кафедри фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Родина

Дружина - Лещенко Алла Миколаївна, працювала суддею у Приморському районному суді Запорізької області. Зараз опікується бізнесом чоловіка.

Подружжя виховує двох синів – Миколу і Геннадія.

Батько міністра – Лещенко Микола Романович, власник аграрного бізнесу, депутат Маньківської районної ради Черкаської області з 2010 по 2015 рік.

Кар’єра і бізнес

 • 2007 рік – Лещенко почав працювати в компанії "OSG Group", згодом обіймав посаду головного юридичного консультанта холдингу.
 • 2012 рік – заснував і очолив групу компаній "Агродар"(Черкаська область).
 • 2013 рік – асистент, а з 2015 року – доцент кафедри фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Обраний членом постійної правничої комісії Вченої Ради Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
 • 2013 рік - зайнявся аграрним консалтингом, заснувавши "Український аграрний центр".

Роман Лещенко (фото: facebook.com/RM.Leshchenko)

 • 2014 рік – на виборах до Верховної Ради України балотувався як самовисуванець по 90-му округу, не пройшов.
 • 2015 рік – балотувався в Київську обласну раду від партії "Нові обличчя", не пройшов.
 • У тому ж році обраний депутатом Жашківської районної ради Черкаської області.
 • 2018 рік – виступив співавтором навчального посібника "Фінансове право".
 • Крім того, в цьому ж році був нагороджений почесною грамотою Черкаської обласної державної адміністрації та обласної ради "За особливі заслуги перед Черкащиною".
 • З 2019 року починає працювати в команді президента Володимира Зеленського.
 • 1 жовтня Лещенка призначили  Уповноваженим Президента України з земельних питань.

Роман Лещенко і Володимир Зеленський (фото: facebook.com/RM.Leshchenko)

 • Червень 2020 року – призначений головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
 • Грудень 2020 року – Верховна Рада проголосувала за призначення Романа Лещенка міністром аграрної політики та продовольства України.
 • До 2020 року майбутній міністр активно займався бізнесом, спеціалізувався в сільськогосподарській сфері. Лещенко був власником чи співвласником наступних підприємств: "Іллюмін", "Прогрес", "Прогрес Молоко", "Генезис-Агро", "Агродар-Канівці". Крім того, в ТОВ "Дакота Агро Інвестментс" і ТОВ "Гросанс" він працював директором. Підприємець керував сільськогосподарськими угіддями загальною площею понад 3 тис. га. Після переходу на державну службу його бізнесом опікуються батько та дружина.

Роман Лещенко (фото: agronews.ua)

Робота на державних посадах

Бувши уповноваженим Президента України з аграрних питань Лещенко активно працював над прийняттям земельної реформи, брав безпосередню участь у написанні законопроєкту №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Зокрема він заявив: "Мораторій – це найкраща форма розкрадання української землі".

Відстояв збереження у бюджеті державної підтримки аграріїв на 2020 рік на рівні чотирьох млрд гривень.

Після призначення на посаду голови Держгеокадастру Лещенко визначив першочерговим завданням  передачу земель державної власності сільськогосподарського призначення територіальним громадам, а також позбавлення Держгеокадастру функцій розпорядження державними землями.

Також він провів масштабну реорганізацію відомства, наслідком якої стали ліквідація головних управлінь Держгеокадастру в областях і місті Києві, скорочення штату на 60%.

Роман Лещенко знайомиться з сучасним агропромисловим комплексом (фото: facebook.com/RM.Leshchenko)

Лещенко ініціював інвентаризацію наказів про безоплатну приватизацію земель державної власності з 2013 по 2020 роки та аудит роботи відомства. Перший результат цих заходів Лещенко оприлюднив вже в червні 2020 року, коли заявив, що вже виявлено понад 10 тисяч наказів про відведення земель, які потенційно є подвійною приватизацією.

А у жовтні 2020 року він виступив з приголомшливою інформацією, що в Україні давно вже немає 10,4 млн га державної землі сільськогосподарського призначення, як вказується в офіційних даних. Чиновницькі клани зуміли  понад 5 мільйонів гектарів державних сільськогосподарських земель оформити у приватну власність через так звану систему "безоплатної приватизації", і у кожній області є кілька родин, які контролюють величезні масиви украденої в держави землі.

На посаді міністра Лещенко анонсував створення стратегії розвитку аграрного сектору на 7-10 років, запровадження в дію ухваленого закону про створення прозорого державного реєстру отримувачів державної підтримки з бюджету аграріями. Він виділив важливість завершення реформування Держпродспоживслужби та зближення українського ветеринарно-санітарного законодавства із європейським, а також розвиток зрошення в Україні.

Роман Лещенко у фермерському господарстві (фото: facebook.com/RM.Leshchenko)

Лещенко виступив за максимальну детінізацію аграрної галузі, адже в тіні перебувають мільйони гектарів землі. Розв'язання цієї проблеми вже у 2021 році дозволить отримати понад 1 млрд додаткових надходжень до бюджету.

Міністр звернув особливу увагу на підтримку молочного скотарства, бо ситуація критична. Крім адресної дотації на утримання поголів’я, він вказав на необхідність завезення нових порід і доцільність надання податкових пільг виробникам молочної продукції.

Почався процес передачі ОТГ державних земель, які вже отримали понад 1300 громад.

Критика та скандали

Скандали супроводжували діяльність Лещенка, відколи стало помітно, що він в Зеленського у фаворі. Журналісти виявили, що бізнесмен-аграрій у 2019 році пожертвував для "Слуг народу" 1,6 млн грн. Сума, звичайно, не виняткова, але у декларації підприємця вона ніяк не була відображена.

НАБУ і СБУ провели спецоперацію і затримали зловмисників, які передавали голові Держгеокадастру Лещенку частину хабаря від загальної суми 170 тисяч доларів. За цю винагороду він повинен був виділити значні земельні ділянки на підставних осіб. Лещенко звернувся в НАБУ, злочинців затримали на гарячому, проте в деяких ЗМІ написали, що очільник відомства дійсно був фігурантом справи, але як підозрюваний. Проте правоохоронці за один день перетворили його в союзника НАБУ, адже не гоже топити улюбленця Президента і майбутнього міністра.

Напередодні призначення Романа Лещенка керівником Мінагрополітики в ЗМІ з’явилась заява американського інвестора, власника ТОВ "Гросанс" Курта Джейкоба Гросанса. Він інформував, що майбутній міністр працював у нього пів року директором і завдав суцільних збитків: невідомо куди зникли великі об’єми зерна, техніка підприємства використовувалась Лещенком для особистого збагачення. Крім того, американець стверджує, що директор вкрав у ТОВ "Гросанс" 5,5 млн гривень, які перерахував на рахунки своєї компанії. Курт Гросанс написав заяву в НАБУ, але по його справі поки жодної інформації немає.

Роман Лещенко (фото: facebook.com/RM.Leshchenko)

Проте НАБУ відкрило кримінальне провадження по іншій справі. Романа Лещенка звинуватили у декларуванні свідомо неправдивої інформації на загальну суму в 2,6 млн гривень. Так у декларації за 2019 рік він занизив вартість своєї квартири і автомобіля Toyota Land Cruiser 2013 року випуску. Детективи НАБУ проводять розслідування.

А в грудні 2020 року громадська організація "Сила та Захист" звинуватила Лещенка у плагіаті. Активісти встановили, що він вкрав частину дисертації у російських вчених. "У тексті дисертації виявлено значну кількість випадків академічного плагіату, переважно у вигляді відтворення текстових фрагментів в перекладі українською відповідних текстів досліджень російською мовою", - йдеться в заяві.

Автори заяви звернулися до Міністерства освіти України, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Комітетів ВРУ з питань антикорупційної політики та з питань освіти, науки та інновацій з вимогою притягнути Романа Лещенка до дисциплінарної відповідальності, позбавити його наукового ступня, який він отримав з порушенням закону.

Дата публікації: 31.08.2021
Дата останньої зміни: 15.09.2021
1