Трасс Ліз (Елізабет)

Трасс Ліз (Елізабет)

Колишня прем`єр-міністерка Великої Британії

Всі новини

Елізабет Трасс - колишній прем'єр-міністр Великої Британії. обрана 5 вересня 2022 року, пішла з посади 25 жовтня 2022 року. Замінила на цій посаді Бориса Джонсона.

Ліз Трасс народилася 26 липня 1975, Оксфорд, Англія.

Освіта

Навчалася у державній школі в Лідсі (Roundhay School), потім вивчала філософію, політику та економіку в Мертон-коледжі Оксфордського університету, де очолила відділення ліберально-демократичної партії. Юна Трасс активно виступала за легалізацію канабісу та навіть скасування монархії у Британії. Але у 1996 році долучилася до консерваторів.

Кар'єра

Здобувши фінансову освіту, працювала в міжнаціональних компаніях Shell та Cable & Wireless.

У 2008 році призначена заступником директора аналітичного центру Reform, який розробляв плани залучення приватного бізнесу до громадських служб.

Політичний бек

У 1996 році вступила до Консервативної партії, у 1998-2000 роках очолювала Консервативну асоціацію виборчого округу Льюсем Дептфорд у Лондоні. У 2001 році зробила невдалу спробу обрання до Палати громад в окрузі Хемсуорт (церемоніальне графство Західний Йоркшир), у 2005 році повторила спробу в тому ж графстві, але в окрузі Колдер Веллі (і знову безуспішно). У 2008 році вона була обрана до міськради Гринвіча.

Тоді ж вона починає працювати у консервативному аналітичному центрі Reform. Там її помітив тодішній лідер консерваторів Девід Кемерон та обрав кандидаткою на округ Південно-Західний Норфолк, де торі гарантовано вигравали. Вибори 2010 року Трасс виграла з відривом у понад 13 тис. голосів.

Після цього остаточно сформувалися її політичні погляди лібертаріанство тетчерівського зразка: менше податків і соціальних виплат, більше підприємницької свободи й вільної торгівлі.

У вересні 2012 року прем'єр-міністр Девід Кемерон зробив відразу 50 нових призначень у своєму першому кабінеті, і Елізабет Трасс стала тоді парламентським помічником міністра освіти.

15 липня 2014 року Кемерон зробив нову серію кадрових переміщень у кабінеті, і одним із нових призначень стало просування Елізабет Трасс на посаду міністра довкілля, продовольства та сільського господарства.

7 травня 2015 року відбулися чергові парламентські вибори, за підсумками яких Трас отримала у попередньому окрузі 50,9% голосів та зберегла парламентський мандат.

Ліз Трасс (Фото: WIktor Szymanowicz/NurPhoto via Getty Images)

11 травня 2015 року Девід Кемерон сформував свій другий кабінет, зберігши за Елізабет Трасс крісло міністра довкілля, продовольства та сільського господарства.

14 липня 2016 року призначена міністром юстиції та лордом-канцлером у першому кабінеті Терези Мей.

У квітні 2017 року кабінет міністрів зажадав від Терези Мей звільнити Елізабет Трасс від обов'язків лорда-канцлера та відокремити цю посаду з посади міністра юстиції.

11 червня 2017 року призначена головним секретарем Казначейства у другому кабінеті Терези Мей.

Вона була противником Brexit та називала його “потрійною трагедією”, але після референдуму змінила погляди на протилежні. Трасс заявила, що вихід із ЄС став для Британії можливістю стати кращою.

24 липня 2019 року при формуванні кабінету Бориса Джонсона призначена міністром зовнішньої торгівлі та головою Торгової ради Великобританії.

10 вересня 2019 року після відставки Ембер Радд, Трас на додаток до колишніх посад призначена міністром у справах жінок та рівності.

15 вересня 2021 року призначена міністром закордонних справ Великобританії в ході серії кадрових переміщень у другому уряді Джонсона.

Трасс однією з перших підтримала кандидатуру Бориса Джонсона після відставки Терези Мей у 2019 році. І до останнього підтримувала прем’єра напередодні його відставки. Через це саме її кандидатуру Борис Джонсон підтримав як свою наступницю.

Перш ніж очолити МЗС у кабінеті Джонсона вона була очільницею Міністерства торгівлі.

Після відставки Бориса Джонсона з посади прем'єр-міністра Великої Британії та голови Консервативної партії на тлі урядової кризи стала однією із восьми кандидатів на виборах голови Консервативної партії. За підсумками останнього парламентського голосування вийшла до фінального раунду з Ріші Сунаком.

22 жовтня 2022 року оголосила про свою відставку з посади голови британського уряду.

Є автором та співавтором низки статей та книг, у тому числі After the Coalition (2011) та Britannia Unchained (2012).

Позиція Трасс щодо України

Багато політологів прогнозують, що курс уряду Трасс буде якщо не більш жорстким щодо Росії, аніж уряду Джонсона, то принаймні таким же безкомпромісним.

Трасс підтримала британців, які вступили до Іноземного легіону та пліч-о-пліч з українцями воюють проти російських загарбників, а також сказала, що Росію реально можна витіснити з Криму.

У червні 2022 року вона заявила для BBC, що “та територія України, яку захопила Росія, є незаконно окупованою”. Це було відповіддю на слова експрезидента РФ Дмитра Мєдвєдєва, який заявив, що будь-яке зазіхання на територію, яку Москва окупувала у 2014 році, може призвести до Третьої світової.

Родина

2000 року Елізабет Трасс вийшла заміж за фінансового директора Х'ю О'Лірі, у пари є двоє дітей.

Дата публікації: 25.10.2022
Дата останньої зміни: 25.10.2022
1