Трюдо Джастін

Трюдо Джастін

Лідер Ліберальної партії Канади, прем’єр-міністр Канади з 4 листопада 2015 року

Трюдо Джастін – син колишнього прем’єр-міністра П’єра Трюдо, член Палати громад з 2008 року, одночасно з посадою прем’єра до липня 2018 року був міністром у справах міжурядових зв’язків і молоді Канади. Великий поціновувач яскравих шкарпеток.

Місце народження

Народився 25 грудня 1971 року в столиці Канади Оттаві.

Освіта

  • 1994 рік – отримав ступінь бакалавра англійської літератури в Університеті Макгілла.
  • 1998 рік – отримав ступінь бакалавра педагогіки в Університеті Британської Колумбії.
  • 2002 – 2003 роки – в Політехнічній школі Монреалю вивчав інженерну справу.
  • 2005 – 2006 роки – навчався в Університеті Макгілла, отримав ступінь магістра за спеціальністю "Географія навколишнього середовища".

Родина

Батько – П’єр Трюдо, колишній прем’єр-міністр, якого вважають засновником сучасної Канади, адже він домігся остаточної незалежності від Великої Британії. Помер в 2000 році.

Мати – Маргарет Джоан Трюдо – відома письменниця, акторка, фотографка, колишня ведуча телешоу.

У Джастіна було двоє молодших братів. Олександр – 1973 року народження, журналіст і режисер-документаліст. Наймолодший брат Мішель загинув у 1998 році, потрапивши під снігову лавину.

Батьки розлучились в 1977 році й з того часу хлопчики проживали разом з батьком.

Джастін Трюдо одружився з Софією Грегуар в 2005 році. Знайомі вони були давно, тому що Софі Грегуар була другом дитинства брата Джастіна - Мішеля, з яким навчалася в одному класі. Софі працювала моделлю, телеведучою, а зараз займається переважно філантропією, бере участь в роботі організації "The Shieldof Athena", яка надає допомогу жінкам з приводу різних життєвих проблем.

Подружжя виховує трьох дітей. Перша дитина з'явилася на світ в 2007 році. Це був хлопчик, якому дали ім'я Ксав’є Джеймс. Вже через 2 роки, в 2009 році, народилася сестра Ксав'є - Елла-Грейс Маргарет. І в 2014 році у пари з'явився ще один син - Адріан.

Кар’єра до 2015 року

  • Ні батьки, ні сам Джастін не планували політичної кар’єри.
  • Після отримання ступеня бакалавра педагогіки в 1998 році він залишився у Ванкувері. Там викладав у школі математику та французьку мову. Брав активну участь у громадському житті.
  • 2000 рік – пам’ятаючи про смерть брата у сніговій лавині, Джастін очолив компанію за безпеку лижників. Його обирають президентом Канадського лавинного фонду, а згодом він стає одним із засновників Канадського центру допомоги жертвам лавин.

Джастін Трюдо з матір'ю та молодшими братами (фото с сайту liberal.ca)

  • У 2000 році помер батько Джастіна. Син виголосив настільки зворушливу промову, що її декілька разів транслювало телебачення. З того часу йому наполегливо рекомендували розпочати політичну кар’єру. Але Джастін повернувся в Монреаль, де продовжував навчання та одночасно став головою правління молодіжної програми Катімавік. Цей проєкт передбачав допомогу молодим людям у вивченні другої мови, залучення їх до громадського життя та роботи волонтерами.
  • 2004 рік – Джастін працював на радіостанції СКАС.
  • 2005 рік – виступив проти проєкту з добування цинку, який загрожував забрудненням річки Саут-Наганні, що є частиною світової спадщини ЮНЕСКО.
  • 2006 рік – Джастін був одним з організаторів масштабного мітингу у Торонто, на якому закликали владу втрутитись у конфлікт в Судані.
  • 2007 рік - Трюдо знявся в мінісеріалі CBC "Велика війна", присвяченому участі Канади у Першій світовій війні, в якому зіграв роль майора Телбота Папіно, полеглого в битві при Пашендейлі.

І все-таки політичної стежки Джастін не обминув.

  • 2006 рік – Трюдо головував у  робочій групі Ліберальної партії з питань її оновлення, займався залученням молоді до партійних лав.
  • 2007 рік – розпочав передвиборчу кампанію в Монреалі за депутатський мандат у Палаті громад.
  • 2008 рік – Джастін Трюдо вперше переміг на парламентських виборах.

Джастін Трюдо з дружиною Софією Грегуар (фото с сайту liberal.ca)

  • 2011 рік – політик вдруге обирається до Палати громад, в той час, як його партія зазнає нищівної поразки. Постало питання зміни лідера у Ліберальній партії.
  • 2012 рік – Трюдо стає одним із кандидатів на посаду лідера Ліберальної партії.
  • 14 квітня 2013 року – Джастіна обирають головою Ліберальної партії Канади. Він отримав понад 80% голосів членів партії та її прихильників. Одразу почав зростати рейтинг його політичної сили, а сума пожертв лише за 2014 рік збільшилась на 40%. Згодом опитування показали, що Ліберальна партія впевнено зайняла панівну позицію в електоральних симпатіях канадців, хоча лише рік назад була на третьому місці.
  • Жовтень 2015 року – партія Джастіна Трюдо на чергових виборах до Палати громад отримала 184 мандати з 338, це на 150 місць більше, ніж на попередніх виборах. Трюдо став прем’єр-міністром.

Трюдо з дружиною і дітьми (фото с сайту liberal.ca)

На чолі уряду Канади

Лідер Ліберальної партії у новому кабінеті одночасно з прем’єрською посадою очолив Міністерство у справах міжурядових зв’язків і молоді. Було призначено однакову кількість міністрів обох статей. Кабінет Трюдо став першим гендерно збалансованим урядом Канади.

У перші роки перебування при владі новий прем’єр ініціював низку реформ. Було знижено податок на прибуток для людей середнього достатку та збільшено його для найбільш заможних верств населення. Зросли як пенсійні відрахування, так і виплати після виходу на пенсію. Були запроваджені субсидії на дітей, які отримували 90% сімей.

Прем'єр-міністр Канади та його дружина на національному святі (фото с сайту liberal.ca)

З 2015 року було створено понад мільйон нових робочих місць. Рівень безробіття став самим низьким з 70-х років. Майже мільйон громадян було вирвано зі злиднів. Уряд суттєво збільшив фінансування охорони навколишнього середовища, робив рішучі кроки по боротьбі з кліматичною кризою.

Виконуючи передвиборчі обіцянки, країна прийняла 40 тисяч сирійських біженців. Уряд легалізував марихуану, затвердив програми щодо захисту корінного населення Канади. Водночас захисники екології розкритикували Трюдо за надання його урядом дозволу на будівництво нафтопроводу через Скелясті гори.

На виборах 2019 року Ліберальна партія суттєво втратила підтримку виборців, що привело і до втрати більшості у парламенті, проте зберегла можливість формувати уряд, який Джастін Трюдо буде очолювати до 2022 року.

У зовнішній політиці уряд Трюдо декларував боротьбу проти агресії, тоталітаризму, за гендерну рівність і право жінок усього світу на аборти. Прем’єр вивів військово-повітряні сили Канади з Іраку та Сирії. Після інциденту з авіарейсом Афіни - Вільнюс 25 травня 2021 року Трюдо закликав до посилення санкцій проти Білорусі.

З Дональдом Трампом у прем’єра Канади відносини не склались. В 2016 році Джастін різко розкритикував його спробу ввести заборону на поїздки в мусульманські країни. Нова сварка сталась на саміті великої сімки у 2018 році, де Трюдо назвав нові мита США образливими й заявив, що не дозволить нікому сісти собі на шию. На це в адміністрації Трампа заявили, що місце канадського прем’єра у пеклі, хоча згодом і вибачились за ці слова.

Лідери США та Канади зі своїми дружинами (фото с сайту liberal.ca)

Щодо політики відносно Росії, то тут уряд Канади рішуче і послідовно засуджує дії Володимира Путіна і підтримує антиросійські санкції. В жовтні 2018 року Канада ввела нові санкції проти російських посадовців, що причетні до порушення прав людини. Трюдо рішуче виступив проти повернення Росії в G8, а його уряд розкритикував європейських політиків за повернення РФ до ПАРЄ. Путіна канадський прем’єр назвав згубним і безладним політиком.

Джастін Трюдо і Олег Сенцов (фото з соцмереж)

А Україну Трюдо вважає союзницькою державою і послідовно її підтримує у протистоянні з Росією. Прем’єр регулярно виступає у дні відзначення річниць Голодомору, закликає весь народ Канади вшанувати жертв великої трагедії. В травні 2016 року до Міжнародного дня вишиванки керівник уряду, міністри та деякі парламентарі від Ліберальної партії одягнулись в український національний одяг, щоб ще раз нагадати про свою підтримку. Не чекаючи такого ж рішення від США, уряд Канади дав дозвіл на продаж Україні летальних озброєнь і виділяє десятки мільйонів доларів на проведення реформ. Представниця української діаспори Христя Фріланд в першому кабінеті Трюдо була очільницею МЗС, а в 2019 році стала віцепрем’єркою.

Зустріч Джастіна Трюдо і Володимира Зеленського (фото: Офіс президента України)

Послідовно підтримуючи ідеї лібералізму та гуманізму, Джастін без жодних сумнівів відкрито підтримує ЛГБТ-спільноту, бере участь у гей-парадах.

Критика та скандали

Перебуваючи на посаді прем’єра Джастін Трюдо потрапив у кілька серйозних скандалів. Один з них спалахнув у 2019 році навколо корпорації "SNC-Lavalin", яка є однією з найбільших у світі інженерних і будівельних компаній. ЇЇ звинуватили у  корупційних діях на загальну суму 36 мільйонів доларів.

Уповноважений з питань етики Канади Маріо Діон дійшов висновку, що прем'єр-міністр особисто і через своїх помічників у вересні-грудні 2018 року намагався вплинути на міністра юстиції й генпрокурора Канади Джоді Вілсон-Рейболд щодо розслідування кримінальної справи проти "SNC-Lavalin". Її переконували не доводити справу до суду, а піти на мирову угоду, на що Вілсон-Рейболд не погодилась. Вона вважала подібні прохання не допустимими та такими, що зазіхають на незалежність генерального прокурора.

Джастін Трюдо взяв участь в щорічних боксерських змаганнях спортсменів-любителів, кошти від яких йдуть на боротьбу з раком. На зважуванні перед боєм. Фото: Chris Wattie / REUTERS

На тлі цього скандалу міністерка фінансів Канади Джейн Філпотт пішла зі своєї посади 5 березня 2019 року. Вона заявила, що не має більше довіри до уряду, який поставив під сумнів незалежність судової системи – базовий принцип демократичного суспільства.

Сам Трюдо неодноразово пояснював, що чинив жодного тиску на генпрокурора і заявляв, що будь-які спроби захистити "SNC-Lavalin" з боку його і його оточення мали єдину мету -  уникнути втрати канадцями 9 тисяч робочих місць.

Цим скандалом одразу скористалась опозиція і закликала Трюдо до відставки. Проте прем’єр рішуче заперечував будь-яку злочинну чи корупційну складову у своїх діях, доводив, що розмови велись без будь-якого примусу і лише заради захисту робочих місць. До речі, звинувачення теж визнало, що в діях керівника уряду не було фактів порушення закону, але в цілому така поведінка була визнана неправильною.

Певною "фішкою" прем'єра Канади стала його пристрасть до шкарпеток яскравих забарвлень. На економічному форумі в Давосі

Незадовго до виборів 2019 року Трюдо потрапив у расистський скандал. Журнал "Time" опублікував фото 2001 року, на якому Джастін був у білому тюрбані та з коричневим гримом. Прем’єр повідомив журналістам, що вдягнувся так для тематичної вечірки "Арабські ночі", приміряв на себе образ Аладіна, про що зараз жалкує. Він погодився, що фото було расистським і вважає, що треба було краще подумати, який образ вибрати.

Трюдо називають найспортивнішим главою держави в світі (фото с сайту liberal.ca)

Джастіна Трюдо одразу ж розкритикували лідер консервативної партії Ендрю Шир, голова Зеленої партії Елізабет Мей, інші опозиційні політики. Основний зміст їх заяв полягав у тому, що Трюдо - людина, яка не може приймати виважені рішення. І він не має права керувати країною.

20 березня 2019 року канадський прем’єр потрапив у досить курйозний скандал. Під час засідання парламенту він їв шоколадку, що заборонено регламентом (під час засідання в Палаті громад дозволено лише пити воду). Опозиція одразу почала роздмухувати скандал, але прем’єр поспішив вибачитись і визнати порушення регламенту.

А ще в червні 2018 року на засіданні парламенту депутати-консерватори жорстко розкритикували Трюдо за недостатню допомогу Україні. Вони вказали, що було багато заяв і обіцянок, а Україна і досі потерпає від російської агресії. Тому уряду час переходити до більш рішучих кроків і більш масштабної підтримки партнера і союзника.

Дата публікації: 17.08.2021
Дата останньої зміни: 28.09.2021