Зеркаль Олена

Зеркаль Олена

Ексзаступниця міністра закордонних справ України

Зеркаль Олена – також відома як Лана Зеркаль, українська юристка та дипломатка, фахівчиня з євроінтеграційних процесів, постійна учасниця переговорів з ЄС щодо Угоди про асоціацію.

Місце народження

Народилася 24 червня 1973 року в Києві.

Освіта

 • 1998 рік — закінчила Київський Національний Університет ім. Тараса Шевченка за спеціальністю "правознавство".
 • 2008 рік — закінчила Інститут міжнародних відносин при Київському національному університеті ім. Т.Шевченка за спеціальністю "міжнародні економічні відносини".
 • 2003 рік — навчалася в Женевському центрі політики безпеки на навчальному курсі "Нові аспекти політики безпеки".
 • 2002-2005 роки — навчалася в Інституті міжнародних відносин при Київському національному університеті ім. Т. Шевченка за програмою "Правничі студії в Україні: Київ та окремі регіони".

Родина

З чоловіком розлучена.

Виховує двох синів – Павла та Роберта.

Стисла біографія

 • Працювати почала ще навчаючись в університеті.
 • 1991 – 1992 роки – працювала лаборанткою в Київському національному університеті імені Т. Шевченка.
 • 1992 – 1994 роки – була секретаркою генерального директора "Інсофтех".
 • 1994 – 2000 роки – обіймала посаду юридичної консультантки ЗАТ "Укрпобуттехніка".
 • З 2001 року обіймала посади лише як державний службовець, з невеликою перервою у 2013 – 2014 роках.
 •  2001 - 2005 роки  — заступниця директора, директорка Департаменту міжнародного права Міністерства юстиції України.
 • 2004 рік – нагороджена почесною грамотою Кабінету міністрів України.
 • 2005 - 2011 роки — директорка Державного департаменту з питань адаптації законодавства Міністерства юстиції України.
 • 2005 рік —  очолювала делегацію України на конференції за участю представників міністерств юстиції України та Республіки Польща з питань європейської інтеграції.
 • 2006 рік – входила до Постійної Українсько-Литовської комісії з питань європейської інтеграції.
 • 2007 - 2013 роки – входила до делегації України для участі в переговорах з Європейським Союзом щодо укладення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
 • 2008 рік — членкиня делегації України для участі у переговорах з Європейською Комісією щодо укладення Рамкової угоди між Україною та Європейською спільнотою про загальні принципи участі України в програмах Спільноти.
 • 2009 рік – надано почесне звання "Заслужений юрист України".
 • 2010 рік — учасниця делегації України для участі у переговорах з Європейською Комісією стосовно внесення змін до Угоди між Україною та Європейською Спільнотою про спрощення оформлення віз.
 • 2011 - 2013 роки – директорка  Департаменту взаємодії з органами влади Міністерства юстиції України.
 • З 2011 року входила до колегії Державної виконавчої служби України.
 • 2012 рік – Зеркаль нагородили нагрудним знаком Міністерства юстиції "За заслуги".
 • 2012 рік — учасниця Міжвідомчої Координаційної ради з питань побудови електронного реєстру пацієнтів Міністерства охорони здоров'я України.
 • 10 квітня 2013 взяла участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, де доповідала на тему: "Збір та використання персональних даних про особу в контексті захисту прав людини".
 • 2013 - 2014 роки – коли влада відмовилась від курсу на інтеграцію в ЄС, Зеркаль покинула державну службу і працювала на посаді старшого менеджера по корпоративним зв’язкам ЗАТ "А/Т тютюнова компанія В.А.Т. - Прилуки".
 • 2014 – 2019 роки – працювала заступницею міністра закордонних справ України.    
 • Січень 2020 року – Зеркаль призначили радницею голови правління "Нафтогазу".  

Олена Зеркаль (фото: facebook.com/lana.zerkal)

Служба в МЗС – успіхи та невдачі

Після перемоги Революції Гідності нова влада знову активізує євроінтеграційні процеси. Олену Зеркаль, як активну учасницю переговорів з ЄС у попередні роки повертають в стрій.

Серпень 2014 року – її призначають заступницею міністра закордонних справ. У своєму відомстві вона опікується питаннями євроінтеграції.

Олена Зеркаль очолювала представництво України на важливих міжнародних судових процесах.

Так з 6 по 9 березня 2017 року вона очолювала українську делегацію в Міжнародному суді ООН в Гаазі, де проходили громадські слухання за позовом України проти Росії: відшкодування збитків, заподіяних терактами за підтримки РФ, такими як збитий рейс MH17 Малайзійських авіаліній, обстріли мирних жителів у Волновасі та Маріуполі, обстріл мирних жителів в Краматорську, теракт у Харкові й т.п.

Олена Зеркаль виступає у Міжнародному суді ООН в Гаазі (фото: facebook.com/lana.zerkal)

В травні 2019 року вона безпосередньо опікувалась роботою української делегації на засіданні міжнародного трибуналу ООН з морського права, що розглядав питання повернення Росією 24 українських моряків, захоплених у Керченській протоці та трьох кораблів. Рішення суду ООН по морському праву від 25 травня 2019 року, що вимагало від РФ негайно відпустити українських моряків та повернути кораблі, у Москві відмовились виконувати.

Команда українських юристів на засіданні міжнародного трибуналу ООН з морського права (фото: facebook.com/lana.zerkal)

Зеркаль заявила ЗМІ, що останнім її робочим дорученням в МЗС буде слухання в Гаазі по новому арбітражу щодо звільнення українських моряків і кораблів.

28 листопада 2018 року вона написала заяву про відставку. Причиною цього ЗМІ вважають відсутність порозуміння як з Офісом президента, так і з новим міністром закордонних справ.

На своїй посаді, яку Зеркаль займала понад 5 років, вона досягла певних успіхів – була підписана угода про асоціацію з ЄС і про зону вільної торгівлі, дипломатка також успішно представляла Україну в міжнародних судах проти Росії.

В її роботі були й невдачі. Зокрема, не вдалось налагодити тісну співпрацю з адміністрацією Дональда Трампа, яка так і не побачила в Україні серйозного партнера. На своїй посаді Олена Зеркаль була залучена до організації протидії будівництва "Північного потоку – 2". Проте цей газопровід був майже добудований і лише жорстка позиція та санкції США  не дозволили завершити роботу. "Північний потік – 2" створив для України дипломатичну дилему: з одного боку, США з власними інтересами, а з другого боку ФРН, що надзвичайно бажає почати отримувати прибутки від газопроводу і вже погрожує Україні позбавленням фінансової допомоги за протидію "Північному потоку – 2". 

Олена Зеркаль (фото: facebook.com/lana.zerkal)

Чутки, скандали, критика

Щодо критики та різних чуток, то щодо Зеркаль цього не так багато, як у політиків чи депутатів.

Зокрема видання "Апостроф" інформувало читачів, що джерела у МЗС називають Олену Зеркаль коханкою колишнього міністра Павла Клімкіна і вказують на тривалий характер їх відносин.

Інші ЗМІ звертають увагу на досить значні статки чиновниці. Зокрема сім дорогих годинників, картини, багато ювелірних виробів з діамантами. А готівкою Зеркаль зберігає понад 340 тисяч доларів, 17 тисяч євро, іншу валюту. Це при тому, що вона крім державної служби не заявляла про інші джерела прибутків. Загалом всі її оприлюднені статки значно більші, ніж сукупний дохід з 2001 року.

Журналісти в травні 2019 року завзято коментували її працевлаштування новим президентом Володимиром Зеленським. Так 21 травня на сайті президента з’явився указ про призначення Зеркаль заступницею керівника ОПУ, а після 23.00 він зник. У ЗМІ покотилась хвиля запитань та різних версій, проте Зеркаль швидко роз’яснила у фейсбуці, що робота в ОПУ її не приваблює.                                                                                                                         

Дата публікації: 14.05.2021
Дата останньої зміни: 20.09.2021
1