Ексклюзив
Через 20-25 років зими в Україні може не бути - інтерв'ю з головою Укргідрометцентру Миколою Кульбідою
Ексклюзив

Через 20-25 років зими в Україні може не бути - інтерв'ю з головою Укргідрометцентру Миколою Кульбідою

30 Серпня 2021, 17:37
Микола Кульбіда (фото: Facebook Миколи Кульбіди)
Директор Українського гідрометеорологічного центру розповів, чому врожайність цього року буде найбільшою з часів Київської Русі, наскільки точними є прогнози погоди та чи можна довіряти народним прикметам і синоптикам

Микола Кульбіда - Директор Українського гідрометеорологічного центру.

Парламент.UA розпитав Миколу Кульбіду про точність прогнозів Укргідрометцентру, оплату праці та дізнався, яким народним прикметам стосовно погоди можна довіряти, а яким ні.

Про народних синоптиків та віру у народні прикмети

У багатьох містах справді є так звані народні синоптики, які монетизують певні знання про погоду та заробляють кошти на бажанні людей знати чи піде дощ, коли випаде сніг чи розвіється туман. Але у них немає необхідної технічної бази для того, щоб надавати настільки ж якісну інформацію, яку надає Укргідрометцентр.

Наталка Діденко колись працювала у нас: у неї без сумніву є певний досвід і знання. Але вона пішла через фінансову складову і зараз так само заробляє на цьому, але і її прогнози не можуть бути достовірнішими, ніж прогнози нашої метеорологічної служби.

Щодо прикмет, то вони поділяються на ті, які можна обґрунтувати науково та безглузді. Наприклад, якщо ластівки літають високо - це справді може говорити про те, що день буде без опадів. Але річ не в тому, що вони відчувають наближення дощу. Справа тут у комахах, якими вони живляться. Наближення дощу супроводжується підвищенням атмосферного тиску, а повітря насичується дрібними краплями води, які осідають на крильцях і тілах комах – від цього їм складно високо підійматися. А ластівки полюють за ними, тому і літають перед дощем низько.

Те саме стосується бульбашок у калюжах під час дощу, які трактують інколи як прикмету, що дощ буде тривалим та сильним, а інколи навпаки як звістку про швидке закінчення опадів – це також залежить від зміни атмосферного тиску та розміру крапель. Лише великі краплі можуть розбити поверхневий натяг води й утворити бульбашку, а великі краплі падають здебільшого при зливах та грозах, які, зазвичай, є тривалими.

А ось такі церковні повір'я, як лелеки не відлетіли до Покрови – це вже необґрунтовані наукою прикмети.

Про зарплату та точність прогнозів погоди

Раніше ми відчували відтік кадрів через фінансову складову. Але останнім часом в цьому напрямку відбулись покращення. Якщо раніше молоді спеціалісти не готові були працювати на передбачений державою оклад, то зараз з цим проблем практично немає: до нас прийшло дуже багато молодих ІТ-фахівців.

До речі, ми зараз в процесі отримання кредиту від США в розмірі 300 млн доларів, які повинні піти на модернізацію Укргідрометцентру. Якщо це таки вдасться, то ми станемо не лише одним із найкращих метеорологічних центрів у Європі, а й увійдемо в ТОП найкращих гідрометцентрів світу.

Не секрет і моя зарплата, вона зазначена у декларації: як керівник Укргідрометцентру я отримую 40 000 грн на місяць. Нам з дружиною цього вистачає.

А щодо точності прогнозів, то за останні 20 років точність прогнозів погоди Укргідрометцентру зросла на 5-6%. Якщо ми говоримо про прогноз погоди наперед, то, наприклад, якщо прогнозувати її на завтра – точність складатиме 98%, якщо на післязавтра близько 80%, і далі на спад. Довгострокові прогнози – не завжди ефективні, оскільки на кліматичні умови впливає дуже багато факторів, які надто мінливі.

Про зміни у кліматі та найбільший врожай від часів Київської Русі

Глобальне потепління, звісно, не могло оминути Україну. Скажу більше, наша держава належить до тих країн, в яких воно досить відчутно – середньорічна температура за останні кілька років збільшилась на 1,6-1,7 градуса Цельсія.

Крім того, щороку в середньому на 10-15 днів збільшується теплий літній період, а зимовий скорочується. Якщо все так і продовжуватиметься, то не виключено, що через 20-25 років зими в Україні взагалі не буде.

Водночас цього року в Україні буде найбільший врожай за всю історію, починаючи від Київської Русі. Все це через сприятливі погодні умови, які були під час посівної. Зокрема, цього року очікується найбільший врожай кукурудзи та озимих культур.

Якщо говорити про загрози глобального потепління для аграрного сектору нашої держави, то вони, звісно, є, але сучасні технології дозволяють уникати негативних наслідків. Думаю, наші аграрії зважають на це, особливо великі агрохолдинги.

Про абсурдну паперову роботу та чи планує Кульбіда звільнятись

У нас занадто забюрократизована система. За рік ми складаємо близько 250-300 різноманітних звітів. Інколи доходить до абсурду. Наприклад, якщо ми закупили канцтовари, скажімо, ручки, то одразу потрібно скласти про це звіт. Через це дуже багато часу витрачається на непотріб, замість того, щоб займатись справді корисними справами.

Ми підпорядковуємо міністерству внутрішніх справ, відповідно і звітність йде через це відомство. Ні до Арсена Авакова, ні до нового очільника МВС Дениса Монастирського з пропозиціями змінити чи принаймні скоротити об'єми непотрібної паперової роботи я не звертався, бо вже 29 років є керівником Укргідрометцентру: досвід показує, що це не усуває проблем, а навпаки їх може створити. Після подібних пропозицій, найімовірніше раптово навідається "позачергова" перевірка.

Поряд з цим я люблю свою роботу, бо кожен день як новий лист. Це не рутинна праця, коли кожен день ти робиш одне й те саме: кожного дня потрібно аналізувати багато інформації, яка відрізняється від попереднього дня, кожного дня ти складаєш нові прогнози та виконуєш інші нелінійні завдання – це справді мені подобається.

Мені вже 66 років. Я розумію, що вічно на цій посаді не буду. Але потрібно завершити процес модернізації Укргідрометцентру, тому у найближчі 2-3 роки йти у відставку не збираюсь, якщо, звісно, десь "згори" не вирішать інакше.

Читайте також