Ексклюзив
Мер Чернівців Роман Клічук про аудит міських підприємств: судитися дешевше, ніж тримати крадіїв на керівних посадах
Ексклюзив

Мер Чернівців Роман Клічук про аудит міських підприємств: судитися дешевше, ніж тримати крадіїв на керівних посадах

13 Грудня 2021, 13:23
Роман Клічук (Фото: пресслужба Романа Клічука)
Міський голова розповів про підсумки року перебування на посаді, типові проблеми українських міст та шляхи їх вирішення

Роман Клічук – один з небагатьох новообраних українських мерів, який зміг буквально за чотири місяці до початку місцевих перегонів не тільки створити нову партію, а й отримати переконливу перемогу й стати очільником головного міста Буковини.

Через рік перебування на посаді міський голова Чернівців розповів Парламент.ua про те, які з передвиборчих обіцянок вдалося виконати, як в місті ремонтують дороги, чи будуть підвищуватися комунальні платежі, як проходить вакцинація та що сталося з його особистим бізнесом.

З якими економічними показниками місто закінчує рік

Рік тому ви очолили Чернівці. В якому стані ви отримали місто? Чи проводили аудит? Якщо "так" - то що він показав?

 Звичайно, ми зробили аудит практично на кожному комунальному  підприємстві та в усіх управліннях та департаментах. І якщо порівнювати місто з будь-яким виробництвом, то я очолив завод-банкрут, де начальник кожного цеху краде. Найбільше зловживань – на суму близько 10 млн грн - було виявлено на КП "МіськШЕП". Списували паливо, сіль, продавали наліво щебінь і пісок. Купували матеріали за завищеними цінами, натомість, робили якісь нереальні знижки окремим фірмам, які замовляли переробку асфальту. Укладали договори поза системою "Прозоро". Лише пального вкрали більш ніж на пів мільйона гривень. Уявіть собі: Чернівці завалені снігом. Машина, яка має посипати дороги, стоїть у гаражі -  і це підтверджує GPS. А за документами вона активно працює по місту. Містяни незадоволені, адже дороги не посипані. Гроші на послугу витрачені. Матеріали - вкрадені.

Також купу зловживань виявили у  КП "Чернівціспецкомунтранс", "Міжнародний аеропорт "Чернівці" ім. Л.Каденюка, Чернівецькому тролейбусному управлінні та інших.

Відразу скажу, що наприкінці весни по закінченню аудиту звільнив всіх керівників комунальних підприємств. А результати перевірок ми передали до правоохоронних органів, нехай там виносять вердикт по тим людям, які керували цими структурами раніше.

Тобто, ви звільнили усіх керівників КП та департаментів міськради?

Так. У одних закінчився контракт, який я не продовжив. Інших - звільнив. Тепер деякі з них судяться, бо вважають, що свої махінації гарно прикрили на папері. Та в будь-якому разі вважаю, що судитися дешевше, ніж тримати крадіїв на керівних посадах.

Що стосується нового керівництва комунальних підприємств, то вони працюють за піврічним контрактом, і тільки результати їхньої роботи є підставою для продовження цього контракту. На сьогоднішній день  вважаю, що команда, яку я набрав, справляється гідно з усіма викликами. І це буде видно по фінансово - економічним показникам в кінці року.

Ви згадали про команду. Якими критеріями керуєтесь, обираючи людей до неї? Кандидати проходять спеціальні перевірки чи достатньо тільки співбесіди з вами?

Ну, перевірки точно вони проходять. А критерії, якими керуюся, обираючи людей до своєї команди, схожі на ті, яким я слідував і в бізнесі. Перш за все – співбесіда з кожним кандидатом, адже у кожного своя історія та управлінський досвід. Для мене важливо, щоб людина не тільки розбиралася у своїй справі, а ще й мала бажання змінити життя в місті на краще. Бо роботи у нас чимало. Треба відремонтувати дороги, оновити міський транспорт, привести до ладу парки і сквери, побудувати спортивні майданчики, яких просто немає.

На все це потрібні кошти. А за минулий рік Чернівці пережили не один локдаун. З якими економічними показниками місто закінчує рік?

Наразі не можу озвучити вам точні втрати від карантинів. Остаточні підрахунки будуть готові десь наприкінці грудня-на початку січня. Зараз лише можу сказати, що кожен сектор економіки постраждав по-різному. Наприклад, якщо говорити про "Калинівський ринок", то тільки за три місяці минулого кварталу він недоотримав 20 млн грн прибутку.

Коли став мером, усвідомив, наскільки важко розпоряджатися коштами міста, бо дуже заплутана система – хтось має затвердити, хтось проголосувати… Жоден бізнес не міг би працювати по такій заплутаній схемі, як працює державна машина. Будь-яке узгодження розтягується у часі, а щось треба зробити швидко, без бюрократичної тяганини. Інколи мені простіше вкласти свої гроші або попросити спонсорські. Приміром, сквер біля Чернівецького національного університету відновлений за кошти меценатів у рамках меморандуму забудовників з містом Чернівці. Витрачено понад 4 млн. грн. І це тільки один з міських проектів, до яких залучались інвестиції спонсорів.

Що сталося з бізнесом мера Чернівців

Одна з ваших передвиборчих обіцянок – залучити інвесторів в місто. Вдалося це зробити?

Не секрет, що у попередні роки деякі бізнеси навіть не дивилися в бік Чернівців через погану славу – корупція, відкати, побори. І зараз репутація відновлюється важко. Та ми працюємо над тим, щоб  підприємець, який приходить в наше місто, розумів, що в нього такі самі права, як у всіх.

І, насправді, до нас починають потрохи приглядатися як українські, так і іноземні компанії. Ми зустрічаємося, розмовляємо, в тому числі з торгово-промисловими палатами. Навіть великі виробники розглядають можливість відкрити тут фабрику або завод. Але це тривалий процес - компанія планує, шукає земельну ділянку, складає фінансовий і бізнес-план перед тим, як ухвалити рішення.

До речі, багато приватного бізнесу звертається з бажанням допомогти місту. Це вихідці з Чернівців, які живуть, приміром, у Києві чи закордоном. І це хороший знак – вони побачили, що ми інші і нам можна вірити.

Якщо вже заговорили про бізнес, що наразі відбувається з вашим? Очоливши місто, ви передали комусь управління?

Так, я передав свій особистий бізнес в управляння, як того вимагає закон.  Це  відбулося дуже швидко, буквально за три місяці. Але я впевнений, що менеджери, яким я доручив цю справу, гідно з усім упораються. Наскільки знаю, все працює нормально, але часу заглиблюватися в усі бізнес-процеси в мене просто немає.

Відоме мірило корупції - це якщо зростає бізнес людини, яка при владі. Ваш бізнес зріс за останній рік?

Звичайно, мені, як бізнесмену цього хочеться - але не за рахунок преференцій міської влади. Відразу хочу уточнити, що моя компанія ніколи не співпрацювала з міськими структурами і не мала доступу до бюджету. Тому, якщо мій бізнес і виросте, то це відбудеться точно не через сприяння міської влади, а завдяки правильному управлянню активами компанії.

Скільки доріг відремонтовано в місті

Одна з головних проблем Чернівців – це погані дороги. Ви почали їх ремонтувати та містяни все одно дорікають, що ремонти розтягуються в часі, а витрати на них весь час дорожчають.  Як ви це прокоментуєте?

 Вперше за багато років ми ремонтуємо дороги капітально, а це означає, що міняється не лише асфальт, а все що під ним – комунікаційні мережі. Бо якщо прорве трубу під новою дорогою, то доведеться розривати асфальт і потім класти знову. А дорого і довго – це тому, тому що робимо якісно. Заміна комунікацій не була передбачена попередніми проектами, але робити сяк-так не хочу. Загалом за рік відремонтовано 16 тис. кв.м. міських вулиць. І це лише початок, роботи тривають. Сподіваюся, якщо погода буде сприяти, то до кінця поточного року ми завершимо ремонти на тих вулицях, на яких його почали.

Відремонтований сквер на вулиці Університетській (Фото: пресслужба Романа Клічука)

Нові дороги – новий транспорт. Чи плануєте закуповувати для міста нові автобуси та тролейбуси? І, якщо "так", то чи підвищиться ціна на проїзд для чернівчан?

 Питання міського транспорту взяв під особистий контроль. Наразі вартість проїзду в Чернівцях одна з найнижчих в Україні: донедавна була 5 грн, в карантині, відколи транспорт працює з обмеженнями у режимі спецперевезень -  7 грн. Приватні перевізники кажуть, що і ця ціна для них збиткова. Знову ж таки через карантин ми не можемо оголошувати нові конкурси на маршрути. Тож, маємо випускати на маршрути муніципальний транспорт і вести переговори з тими-таки приватниками, щоб ставили більше машин. Вже у грудні купуємо 5 нових автобусів.  А виконавчий комітет міської ради тим часом працює над формулою, як розрахувати справедливу ціну міських перевезень. Тож, якщо ми і підвищуватимемо ціни на проїзд у транспорті, то будемо це робити обґрунтовано.

Чи чекати чернівчанам підвищення тарифів

Опалювальний сезон. Чи чекати чернівчанам підвищення тарифів?

Про суттєве здороження газу чули всі. Проте ми змогли втримати тарифи на тепло такими як були, але лише за рахунок домовленостей з центральною владою. Уряд підписав меморандум з Асоціацією міст, до якої входять і Чернівці, про утримання тарифів. Натомість, пообіцяв допомогу місцевим бюджетам. Адже різниця між реальною ціною тепла і тією, що платять сьогодні громадяни, лягає на плечі міського бюджету - тобто усіх, хто платить податки. Дотувати з бюджету тільки певний напрямок ми не можемо. Бо ті самі мешканці хочуть більше дитячих майданчиків, зручних зон для паркування, комфортного громадського транспорту. Хочу, щоб містяни розуміли, що ми не купимо нові тролейбуси, якщо витрачаємо гроші на перекриття збитків.

Як просуваються справи з вакцинацією у місті

Ви очолили Чернівці у дуже важкий час пандемії. Ти не менше вам вдалося цієї осені втримати місто у "жовтій" зоні. Пощастило?

Ми спокійно і планомірно готувалися до цієї хвилі ще з весни: кисневі станції, кисневі концентратори, резерв ліжок – всього вистачило. Тому, на відміну від багатьох українських міст, у нас не було "кисневого голодування" під час осінньої хвилі, хоча на піку ковідні ліжка були заповнені до 90%.

Як просуваються справи з вакцинацією у місті?

 Це наша першочергова задача. У нас повністю вакцинований  щотретій. Серед медиків – 80% щеплених. Школи під час останнього карантину не переходили на дистанційне навчання, адже педколективи переважно вакциновані. Але і цього замало, працюємо, щоб вакцинувати більше. Відкриваємо додаткові пункти вакцинації, щоб мешканці найвіддаленіших районів без проблем могли до них дістатися.

До речі, ви самі вакциновані?

Звичайно. І моя сім‘я також  крім меншого сина, оскільки йому ще немає 18 років. Та, наскільки мені відомо, в Україні нещодавно дозволили робити щеплення дітям вакциною Pfizer, тому зараз вакцинується і молодший.

Знаю, що на нещодавній сесії міськради піднімалось питання доплати медикам первинної ланки, яке викликало досить жваву дискусію серед депутатів. То що вирішили? Чекати сімейним лікарям доплат?

 Після жвавих обговорень прийнято рішення, що ми будемо доплачувати сімейним лікарям, які працювати з ковідними хворими. Наразі працюємо над процедурою цих виплат, бо раніше такі доплати отримували лише медики вторинної ланки.

Роман Клічук (Фото: пресслужба Романа Клічука)

На початку своєї каденції ви обіцяли, що будете віддавати свою заробітну плату на благодійність. Ви дотримались свого слова?

Моя заробітна плата – близько 43 тис грн на місяць. Та насправді на благодійність віддаю значно більше. На початку своє каденції чітко звітував перед громадою, куди пішли кошти. Та потім  отримав зауваження, що це нескромно і тепер просто не озвучую те, куди конкретно віддаю ці гроші. Скажу так -віддаю на окремі проєкти, або на допомогу людям, які її потребують.

Як столиця Буковини буде відзначити Різдво та Новий рік

Рік закінчується,  всі вже в передчутті Новорічних свят. Що планується в місті на Різдво? Яка буде ялинка і скільки вона коштуватиме?

Впевнений, що в Новий рік ввійдемо із хорошою погодою і з теплом в оселях. І дуже сподіваюсь, що без карантинних обмежень. Стосовно ялинки, то Чернівці вперше будуть  зустрічати свята зі штучним деревом. Разом із іграшками та ілюмінацією вона обійдеться місту у 790 тис грн.

Різдвяне містечко цього року буде більше і охопить не лише Соборну площу, а й у сусідній сквер. Тендер на його організацію виграла фірма з Тернополя, яка має великий досвід у проведенні таких свят. Переконаний, що чернівчанам сподобається, буде гарно і весело. Найголовніше, щоб був сніг.

Що побажаєте чернівчанам на Новий рік?

Я бажаю їм віри у те, що Чернівці зміняться. Наше місто має колосальний туристичний потенціал. І я хочу, щоб про нього не тільки знали, а й говорили. І щоб його відвідували туристи не тільки з України, а й із-за кордону.