Ексклюзив
Німеччина з обережністю ставиться до всього, що стосується війни - мер німецького міста Штефан Балл
Ексклюзив

Німеччина з обережністю ставиться до всього, що стосується війни - мер німецького міста Штефан Балл

21 Березня 2022, 10:10
Штефан Балл (Фото: Парламент.ua)
Журналісти Парламент.ua у Європі висвітлюють ставлення до війни та переселенців з України у Євросоюзі

Наш перший репортаж з Німеччини, яка є однією з тих країн, хто проти радикальних методів допомоги Україні, як от постачання зброї чи закриття неба над Україною. Крім того, Німеччина не поспішає схвалити прискорений вступ України до Євросоюзу, а канцлер Шольц закликав розділяти путіна і простих росіян та не ображати останніх. Чому так відбувається у країні, яка є лідером Європейської економіки, ми запитували у мера міста Хойзенштам, що під Франкфуртом на Майні Штефана Балла.

Пан Балл - типовий німець в українському уявленні: стрункий, охайний, пунктуальний. У минулому, як виявилося, теж був журналістом, тому на всі питання відповідає обережно і підкреслює, що це тільки його особиста позиція. Водночас зазначимо, саме так думає більшість німців, з якими ми спілкувалися.

Перед інтерв`ю Штефан Балл запросив нас до мерії. У порівнянні з українськими "чиновницькими домівками", тут все дуже демократично і доступно (див. фото). Ми спілкуємося про можливості міста прийняти переселенців, про те, як полегшити українцям адаптацію в Німеччині, про таку ж, як і в Україні бюрократію. Потім разом з мером йдемо на мітинг на підтримку України, після чого він відповідає на наші запитання.

Про війну в Україні в Німеччині знають з телевізора

- Що ви знаєте про війну в Україні? Як ви оцінюєте ці події?

- Про війну в Україні німці знають переважно з телевізора. Ми бачимо обстріли, вибухи, людські жертви. Це звичайно дуже страшно. Більшість сучасного покоління німців навіть уявити собі не можуть такої, без перебільшення катастрофи, на нашій землі у сучасних умовах. Політика путіна є недопустимою для сучасної цивілізації, він кинув виклик усій світовій спільноті.

Німеччина вважає економічні санкції ефективнішими за зброю

- Як ви оцінюєте політику Німеччини щодо Росії та України у цій війні?

- Щоби пояснити логіку німецької політики щодо Росії та України слід зрозуміти, що останні 75 років німці вкрай обережно ставляться до усього, що стосується війни (після закінчення ІІ Світової війни - ред.). За цей час ми стали абсолютно пацифістською державою і найбільше не хочемо війни, особливо за нашої участі і на наших територіях.

Політика німецького уряду передбачає економічні санкції щодо країни-агресора. Ми вважаємо, що це більш ефективний метод стримування росії, ніж постачання зброї. Так само закриття неба означатиме нашу автоматичну участь у збройному конфлікті, а ми, як я вже сказав, не хочемо воювати.

- Поговоримо щодо санкцій. Ви не вважаєте їх надто м`якими? Крім того, вони впливатимуть і на вашу економіку. Чи зможе Німеччина, до прикладу, обійтися без російських товарів, зокрема, без енергоносіїв?

- Звичайно, санкції впливатимуть на нашу економіку, це очевидно. Але тут йдеться про пріоритети, а наш пріоритет - зупинити цю війну. Без російських товарів (крім енергоносіїв), я думаю, обійтися можна. Що ж до газу, то звичайно Європа є залежною від росії і очевидно, що цю залежність треба мінімізувати. Наш уряд нині шукає розв'язання цієї проблеми.

Моє завдання - зробити все, аби українцям було максимально комфортно

- Війна в Україні суттєво збільшила потік мігрантів, зокрема і до Німеччини. Чи знаєте ви, скільки українців приїхало до вашого міста? Чим ви зможете їм допомогти?

- Наше містечко невелике. До 24 лютого тут проживав 21 українець, зараз бачу, що приїжджають переселенці, однак їх точного числа ще не знаю, воно постійно збільшується. Щодо допомоги, то треба розуміти, що є федеральна програма підтримки біженців і осіб, що шукають тимчасового притулку. Там прописані основні моменти: як бути з документами, яку соціальну та медичну допомогу можна отримати, як влаштувати дітей до школи. Тобто ці положення однакові для всієї країни і місцева влада на це жодним чином вплинути не може. Зі свого боку, ми організували пункт збору гуманітарної допомоги, люди несуть українцям харчі, одяг, посуд, засоби гігієни та навіть меблі, але це їх виключно добра воля і власна ініціатива.

- А які проблеми для переселенців є найгострішими?

- Звичайно це проблеми житла і роботи і тут, на жаль, ми не можемо надати жодної допомоги. Житло і комунальні послуги у Німеччині дорогі, а українці, принаймні попервах, не зможуть платити багато. Якісь механізми компенсації витрат на житло для орендодавців у такому випадку не розроблені державою. Є у нас так звана соціальна черга на житло, але українцям слід розуміти, що вона загальна для всіх біженців - з Афганістану, з Еритреї, з України...

Щодо роботи, то в Німеччині це велика проблема навіть для самих німців. Іноземцям же, та ще без достатнього рівня знань німецької мови, можна шукати лише важку низькооплачувану роботу. На жаль, це реалії сьогодення.

- А чи думали ви, що така кількість мігрантів негативно вплине на добробут простих німців? Адже на соціальні виплати для біженців підуть великі кошти, відмова від російських проєктів теж збільшить безробіття, і це ще лише найдрібніші аспекти проблеми?

- Ви абсолютно праві, війна погіршує матеріальне благополуччя навіть у тих країнах, які безпосередньо не беруть участь у конфлікті. Але тут треба визначити, що для тебе головне: твій добробут і матеріальні блага або твій спокійний мирний сон і впевненість, що війна завтра не прийде до твого дому. Наприклад, моє головне завдання я вбачаю нині в тому, щоби українцям, які переїхали сюди, було максимально комфортно на той час, який вони планують перебувати у Хойзенштамі.

Фінал війни поки непрогнозований

- Насамкінець про мир і спокій. Як ви думаєте, чим закінчиться війна між Україною та Росією, хто буде переможцем? Чи можливий варіант Третьої світової війни? Чи стануться зміни у світовій геополітиці та на мапі Європи?

- Тут я можу висловити лише свої особисті припущення. На мою думку, фінал цієї війни настане не скоро і хто вийде переможцем поки не ясно. Я вважаю, що дуже багато залежить від рішень, які ухвалить путін, а його прогнозувати вкрай важко. Я не виключаю, що він може наважитися і на використання хімічної і ядерної зброї, і навіть, не приведи Боже, до розв`язання Третьої світової війни. Звичайно у випадку перемоги росії зміниться карта Європи, чого дуже не хотілося би. Не хочеться мати під боком таких агресивних сусідів... Розумієте, росія ж нині намагається змінити не лише мапу, вона прагне змінити світоустрій. його правила, звичаї. Я навіть не хочу думати, що буде, якщо їй це вдасться.

1